امروز : جمعه 03 اسفند 1397
   
  • مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری‌ یزد :

   اوقات فراغت فرصتی برای خلاقیت و شکوفایی استعدادهاست

   اوقات فراغت فرصتی برای خلاقیت و شکوفایی استعدادهاست

   مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری‌ یزد گفت: اوقات فراغت جوانان مقوله ای مهم و ضروری است و باید با ایده های نو در برنامه های فراغتی برای بروز خلاقیت و شکوفایی استعداهای نهفته نوجوانان جوانان برنامه ریزی کرد.

   ستاد ساماندهی امور جوانان استان یزد با موضوع سنجش نیازها و علایق فراغتی جوانان با حضور فخرالسادات خامسی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری‌ یزد ، مسعود شریعتی مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد ، علی اصغر سعیدی جامعه شناس و استاد دانشگاه تهران ، احمد طالبی معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان و جمعی از اعضای سازمان های مردم نهاد استان و کارشناسان فرهنگی ادارات و نهادهای مختلف در سالن شهید موحدین استانداری یزد برگزار شد.

   فخرالسادات خامسی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری‌ یزد در این نشست گفت: با وجود دنیای پرقدرت تکنولوژی همچون دنیای مجازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان نیازمند نگاه پویاتری است و برنامه ها و کلاس های کلیشه ای معمول برای آنها کافی نیست.

   وی افزود: یکی از مواردی که در بحث آسیب شناسی اوقات فراغت می توان به آن پرداخت این است که در مورد اوقات فراغت تاکنون کمتر به جنبه پرورشی آن توجه شده و بیشتر نگاه آموزشی بر این فضا حاکم است در حالیکه دانش آموز 9 ماه سال تحصیلی را صرف آموزش می کند و لازم است در ایام فراغت از تحصیل به جنبه پرورشی اولویت بیشتری داده شود.

   مدیرکل دفترامور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد با تاکید بر نقش خانواده ها در تصمیم سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان و جوانان افزود: در بسیاری موارد خانواده بر اثر ناآگاهی نمی توانند بدرستی در خصوص اوقات فراغت فرزندان خود تصمیم گیری کنند و در عمل سعی دارند کودک را به سمتی هدایت کنند که خود از رسیدن به آن رشته و یا فعالیت هنری ناکام مانده اند که باید آگاه سازی خانواده و اطلاع رسانی ها بدرستی انجام شود تا بتوانند اوقات فراغت جوانان و نوجوانان خود را متناسب با نیازها و علایق آنها برنامه ریزی کنند.

   در ادامه مسعود شریعتی مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد هم با تاکید بر اهمیت برنامه ریزی اوقات فراغت جوانان گفت: عدم موازی کاری دستگاه ها در برنامه ریزی و اجرایی برنامه های اوقات فراغت و همچنین علمی بودن برنامه های در نظر گرفته شده برای اوقات فراغت جوانان بسیار مهم و حائز اهمیت است که باید به آن توجه شود.

   وی افزود: راه پیشگیری و مهار آسیب‌ها ، رفتار درست با جوانان و غنی سازی اوقات فراغت آنهاست. دستگاه‌ها باید عملکرد منسجمی در این حوزه داشته باشند و این نشست به منظور طرح ایده ها و برنامه های خلاقانه متناسب با نیاز جوانان برگزار شده تا دستگاه ها در این راستا برنامه ریزی کنند.

   در ادامه این نشست علی اصغر سعیدی جامعه شناس و استاد دانشگاه تهران هم با تشریح مفهوم فراغت، ارزش ها و نگرش های جوانان از جمله اوقات فراغت، الگوهای فراغتی جوانان و مباحث مربوط به آن را مورد بررسی قرار داد.

   وی ادامه داد: در خصوص نحوه تصمیم­گیری جوانان برای گذران اوقات فراغت خود، باید گفت که یافته­ های پژوهش حاضر نشان می­دهد که محوریت تصمیم­گیری برای گذران اوقات فراغت در نزد افراد مصاحبه‌شده، کسب لذت و به دست آوردن حس تعلیق خاصی است که با احساس هرروزه آنها متفاوت است. درانتخاب نوع فعالیت­ها یا رفتارهایی هم که برای گذران اوقات فراغت خود انتخاب می­کنند باید گفت که نوع گزینش و انتخاب این فعالیت­ها، صرفاً تاحدودی ماهیتی بازاندیشانه و بازتابانه دارد.

   این جامعه شناس و استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت موضوع جوان و شناخت نیازهای این قشر در کشور، برنامه ریزی مناسب برای اوقات فراغت جوانان را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و افزود:اعتماد به جوانان و فراهم کردن فضای مناسب فعالیت آنها از موضوعاتی است که مسئولین برای حل نیازها و مشکلات قشر جوان باید اهتمام ویژه ای به آن داشته باشند.

   به گفته این استاد دانشگاه باتوجه به پژوهش های انجام شده سنت‌گرایی ، فردیت ، خاص­گرایی ، لذت­گرایی موقعیت­مند ، برداشتی پیوسته نسبت به زندگی ، تفسیری دوگانه از شرایط اجتماعی و برداشتی مبهم نسبت به آینده مقوله هایی که باید در برنامه های اوقات فراغت مدنظر قرار بگیرد.

   نیازهای مبرم جوانان، شیوه های نابهنجار گذران اوقات فراغت، میزان برنامه ریزی جوانان و چگونگی گذراندن اوقات فراغت،عوامل محدود کننده گذراندن اوقات فراغت ازمنظر جوانان، میزان مسئولیت دولت برای اوقات فراغت و توجه مسئولین به برنامه ریزی اوقات فراغت از دیدگاه قشر جوان، شیوه های مختلف گذراندن اوقات فراغت بر حسب جنس، قشر و فضاهای فراغتی و همچنین انتظارات جوانان و امکانات فراغتی از دیگر مباحث ویژه سنجش نیازها و علایق فراغتی جوانان بود که سعیدی جامعه شناس و استاد دانشگاه در این نشست تخصصی به آنها پرداخت

   در پایان اعضا به طرح دیدگاه ها و مسائل مبتلا به جامعه و جوانان پرداخته و سوالاتی پیرامون موضوع از استاد سعیدی طرح و راه کارهای اجرای سیاست های ارتقاء بهره وری اوقات فراغت و کیفی کردن آن را مطرح و تبادل نظر شد.

   همچنین مصوباتی در خصوص اوقات فراغت جوانان استان به تصویب اعضاء ستاد ساماندهی جوانان استان یزد رسید.

کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 19,080,456
تعداد بازدید امروز : 6,850
تعداد بازدید دیروز : 17,187
آخرین به روزرسانی : 1397/12/03