امروز : دوشنبه 27 خرداد 1398
   
  • زمینه فعالیت احزاب و سمن ها برای مشارکت جمعی در یزد فراهم است

   زمینه فعالیت احزاب و سمن ها برای مشارکت جمعی در یزد فراهم است

   معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد گفت: سعی شد، موانع مشارکت پذیری را در استان رفع و فضا را برای فعالیت تشکلهای غیردولتی، احزاب و نهادهایی که می توانند مروج مشارکت جمعی باشند، فراهم کنیم و یزد به همین دلیل در ایجاد تشکل های غیردولتی در کشور پیشتاز است.

   محمد علی طالبی در مجمع نخبگان جوان شهرستان ابرکوه که با حضور مسعود شریعتی مدیرکل ورزش و جوانان استان ،محمد کاظمی نسب فرماندار ابرکوه و جمعی از مسئولان محلی برگزار شد؛ اظهار کرد: به نوعی زمینه حضور مردم و استفاده از ظرفیت های شهروندان را مورد توجه قرار دادیم ، حمایت هم کردیم و به نظر می رسد در این زمینه موفق نیز عمل شده است .

   وی اضافه کرد: سعی شد، موانع مشارکت پذیری را در استان برای فعالیت تشکل های غیر دولتی(سمن ها)، احزاب سیاسی و نهادهایی که می توانند مروج مشارکت جمعی باشند رفع کنیم.

   وی بیان کرد: مهمترین ویژگی ابرکوه ظرفیت نیروی انسانی آن با روحیه مشارکت پذیری بالاست و نمونه کارهایی که تبلور مشارکت پذیری جامعه را نشان می دهددر این شهرستان بیش از سایر مناطق استان مشاهده می شود.

   معاون استانداری یزد خاطرنشان کرد: برخی برنامه های مشارکتی ابرکوه کمتر در سایر شهرها دیده می شود و می تواند الگویی برای شهرستان های دیگر باشد.

   طالبی تصریح کرد: نمونه آن گردهمایی نخبگان جوان که فعالیت های آن بسیار حائز اهمیت است و نمونه اش را در سایر شهرستان ها کمتر دیدیم و کار بسیار ارزشمندی هست که ابعاد مختلف آن قابل بحث است.

   معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد در ادامه مهمترین مانع مشارکت در ایران را فرهنگ سیاسی حاکم بر آن دانست که به نوعی مشارکت گریزی نهادینه شده در فرهنگ را نشان می دهد.

   این مسئول با بیان اینکه وظیفه و مسئولیت مجموعه مدیریت حمایت از تشکل های مردم نهاد است، اظهار داشت: اگر سمن ها نباشند دولت باید آن را انجام دهد و چه بسا انجام نخواهد داد، یا توان اجرای آن را ندارد و یا به درستی انجام نخواهد داد.

   طالبی تاکید کرد: همه باید از ظهور، بروز و فعالیت چنین تشکل هایی استقبال کنند، کمترین وظیفه مدیران دولتی این است که در درجه اول زمینه را برای فعالیت تشکل ها و نقش آفرینی آنها فراهم کنند .

   معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد یادآور شد: فعالیت تشکل ها به عنوان رسالت اجتماعی و تاریخی از بعد هویتی بر عهده خود آنهاست زیرا جوانان و دانشجویان امروزی نیازمند تقویت مبانی هویتی خود هستند.

   به گفته وی دانشجویان وقتی برای تحصیل به شهرهای دیگر می روند بعد از مدتی کمتر از برکت وجودی آنان می توان در شهرستان و استان استفاده کرد.
   طالبی در ادامه با بیان اینکه یزد با چالش مهاجرت روبروست، تاکید کرد: یزد سومین استان مهاجر پذیر بعد از استان های تهران و البرز است .

   وی افزود: تعدادی از جوانان تحصیل کرده از استان خارج می شوند و جمعیتی از افراد با تحصیلات پایین تر برای انجام کارهای ساده وارد می شوند، و یزد به سومین منطقه مهاجرپذیر کشور که این امر تبعات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را هم به دنبال دارد، تبدیل شد.

   این مسئول سیاسی استان ادامه داد: ساختار اقتصادی یزد به شیوه خواهد شد، به مشاغلی در سطح تحصیلات پایین تبدیل می شود و برای تأمین نیروهای شغلی باید از افراد غیربومی خارج از استان استفاده کنیم.

   طالبی یادآور شد: از سوی دیگر برای جوانان تحصیل کرده یزدی به اندازه کافی شغل ایجاد نشد، این موضوع باعث شود آنان در خارج استان به فعالیت و کسب و کار مورد نظر خود ادامه دهند.

   به گفته وی این مسایل از جمله ها مواردی است که استان را تهدید می کند و در کنار آن بحث هویت هست، ممکن است نیروهای نخبه و تحصیل کرده و کسانی که می توانند تأثیر گذار باشند در بحث توسعه شهرستان به دلیل کار خارج و در منطقه ای که هستند نتوانند فعالیت جمعی داشته باشند.

   طالبی اضافه کرد: لذا، چنین تشکل هایی هویت بخش است به این معنا که هر کسی که پا از ابرکوه بیرون گذاشت به بهانه تحصیل ، این احساس علاقه به شهرستان در قالب فعالیت های اجتماعی در او باقی می ماند.

   وی افزود: فارغ از همه تعلقات، گرایش ها و خط کشی ها بر روی منافع و مصالح شهرستان و تمرکز شود و آنها را دنبال کنیم.

   طالبی یادآور شد: مناطق توسعه یافته کشور برای حفظ منافع شهرستان همه اختلاف ها را کنار می گذارنند، راست و چپ ، و همه محله ها در صف واحد قرار می گیرند و اهداف خود را پیش می برند.

   معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد افزود: اگر انجمن ها متهم به گرایش های سیاسی و محله ای نشوند، مسئولان نیز خیلی راحت تر می توانند از آنها حمایت کنند که امیدواریم فعالیت های داوطلبانه جوانان در قالب سمن ها به دور از هرگونه مرزبندی باشد.

   لازم به ذکر است در این مراسم از رادیو منجا نیز رونمایی شد و معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری یزد عضو افتخاری مجمع نخبگان جوان ابرکوه شد.

کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,900,312
تعداد بازدید امروز : 9,936
تعداد بازدید دیروز : 30,835
آخرین به روزرسانی : 1398/03/27