امروز : پنجشنبه 25 مهر 1398
   
  • در نشست علمی تخصصی « مشارکت جوانان و سازگاری زناشویی » مطرح شد:

   فضلی: مشارکت جوانان از شاخص های مهم سرمایه اجتماعی است / سالک: رویکرد محله محور گامی برای توسعه مشارکت ها در کشور خواهد بود / کریمی: نقشه راه ما شناسایی نیازهای زوجین با نگاه واقع بینانه به بطن جامعه است

   فضلی: مشارکت جوانان از شاخص های مهم سرمایه اجتماعی است / سالک: رویکرد محله محور گامی برای توسعه مشارکت ها در کشور خواهد بود / کریمی: نقشه راه ما شناسایی نیازهای زوجین با نگاه واقع بینانه به بطن جامعه است

   نشست علمی تخصصی « مشارکت جوانان و سازگاری زناشویی » به همت مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی وزارت ورزش و جوانان امروز در ساختمان جوانان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، محمدرضا فضلی رییس مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی وزارت ورزش و جوانان در نشست علمی تخصصی « مشارکت جوانان و سازگاری زناشویی » که امروز در ساختمان جوانان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، ضمن اشاره به روند رو به رشد مشارکت جوانان در سال های اخیر و توسعه و حمایت از سازمان های مردم نهاد تاکید کرد که مشارکت مبتنی بر اعتماد اجتماعی از شاخص های مهم توسعه سرمایه اجتماعی کشور است.
   رئیس مرکز مطالعات گفت: توسعه مشارکت جوانان منجر به ارتقای همبستگی جوانان خواهد شد.
   همچنین فضلی در ادامه افزود: میزان مشارکت در طول زمان و دوره های مختلف تغییر می کند و امروزه روند افزایشی سمن ها با حمایت دولت و سایر عوامل نشان از توسعه مشارکت جوانان دارد.
   محمدرضا فضلی در مورد موضوع دوم نشست گفت: دوران رشد و کودکی ساختار ذهنی و شخصیت افراد را می پروراند ، به نحوی که در کیفیت ازدواج و خانواده تاثیرگذار است.
   فضلی گفت: افراد آسیب دیده نیازمند مراقبت و حمایت بیشتری در مسیر سلامت نهاد خانواده و ازدواج موفق هستند.
   وی ضمن اشاره به ثبت 165 طرح پژوهشی و حمایت از 54 پایان نامه در سال 97، اظهار امیدواری کرد مرکز مطالعات به عنوان اتاق فکر با ارائه یافته های پژوهشی به بهبود و ارتقای سازمانی و توسعه برنامه های حوزه ورزش و جوانان کمک کند.
   فضلی گفت: امیدوارم با همراهی و کمک دوستان در دفتر مشارکت های اجتماعی و همچنین دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان بتوانیم در عرصه پژوهش مشارکت های اجتماعی جوانان، فعالیت و عملکرد با کیفیت تری در ادامه راه داشته باشیم.
   سجاد سالک مدیرکل مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان در این نشست گفت: در حوزه رشد اجتماعی جوانان پژوهش های کمی انجام شده و از این رو بحث امروز می تواند بسیار جذاب و سازنده باشد.
   وی با بیان این که موضوع مشارکت های اجتماعی شهروندان در تصمیم گیری های اجتماعی پیشینه طولانی و تاریخی به قدمت افلاطون دارد افزود: اما در سالهای اخیر این موضوع به صورت جدی تر و سازمان یافته تر مورد توجه قرار گرفته است.
   وی به پنج اصلی که به رشد مشارکت های اجتماعی کمک می کند اشاره کرد و گفت: اصل اول این است که مردم باید فواید مشارکت های اجتماعی را در زندگی خود حس کنند. اصل دوم به ما می گوید باید ساختار سازمانی سهل الوصولی برای مشارکت های اجتماعی داشته باشیم تا مردم بدون بروکراسی های خسته کننده وارد این حوزه شوند.
   سالک ادامه داد: افراد باید در گروهای اجتماعی خود احساس راحتی کنند و در خصوص موضوعات حوزه خود اطلاعات بیشتری داشته باشند.
   وی تهدید بخشی از زندگی مردم مثل واقعه سیل و زلزله را به عنوان اصل پنجم نام برد که موجب می شوند موضوع مشارکت اجتماعی مردم به صورت فوری و مقطعی افزایش یابد.
   مدیر کل مشارکت های اجتماعی و فعالیت های داوطلبانه جوانان افزود: برای توسعه مشارکت های اجتماعی در گام اول نخبگان کشور باید به نقطه مشترکی برسند و در گام بعدی پای اصول آن بایستند.
   وی افزود: پیشنهاد من این است که حداقل، سازمانهای مردم نهاد محلی که می خواهند در محله خود به مشکلات رسیدگی کنند و فعالیت های اجتماعی محلی داشته باشند دیگر نیازی به مجوز نداشته باشند. رویکرد محله محور، گامی برای توسعه مشارکتهای اجتماعی در سطح استانی و کشوری خواهد بود.
   همچنین اعظم کریمی مدیر کل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان در این نشست گفت: نکته ای که اکثر صاحب نظران اجتماعی بر آن اتفاق دارند این است که ریشه ناسازگاری های زوجین جوان عدم درک متقابل و عدم مهارتهایی است که در فهم و ادبیات مشترک و رسیدن به هدفی مشترک در زندگی زوجین را به سمت طلاق سوق می دهد.
   کریمی ادامه داد: مهارت های اجتماعی حلقه گمشده ای است که در گذشته به آن توجه خاصی نشده و مباحث این کارگاه ها با نیازهای امروز زوجین جوان سازگاری ندارد. مباحث و حتی هنجارهای جوانان امروز با گذشته بسیار متفاوت است و می طلبد که محورهای دوره های مهارت های اجتماعی متناسب با مسائل و هنجارهای امروز جامعه تبیین شود.
   وی تغییرات در استفاده از تکنولوژی های ارتباطی و شبکه های مجازی را مورد توجه قرار داد و گفت: این موضوع یکی از عوامل بروز ناسازگاری زوجین جوان به شمار می رود که باید در این حوزه نیز به جوانان مهارت های لازم ارائه شود.
   مدیرکل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان با بیان این که به کرات عوامل طلاق در ابعاد مختلف در کشور مورد بررسی قرار گرفته است تصریح کرد: اما نقشه راه امسال ما شناسایی نیازهای زوجین با نگاه واقع بینانه به بطن جامعه است که امیدوارم با همکاری مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی و انجام تحقیقات و پژوهش های کاربردی و کارآمد بتوانیم نیازهای واقعی زوجین جوان را برای ازدواج مناسب و پایدار شناسایی کنیم.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 24,679,103
تعداد بازدید امروز : 2,733
تعداد بازدید دیروز : 10,880
آخرین به روزرسانی : 1398/07/25