امروز : پنجشنبه 31 خرداد 1397
   
  • جلسه هماهنگی استعدادیابی مسابقات قهرمانی دانش آموزان کشور در سال 96

   داورزنی: اصلی ترین راه کشف استعدادهای ورزشی، تعامل بین دو وزارت خانه ورزش و جوانان و آموزش و پرورش است

   داورزنی: اصلی ترین راه کشف استعدادهای ورزشی، تعامل بین دو وزارت خانه ورزش و جوانان و آموزش و پرورش است

   معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان گفت: خانه اول همه استعدادهای ورزشی مدرسه است و اگر فرایند درست و مسیر مشخصی با تعامل دو وزارتخانه «ورزش و جوانان» و «آموزش و پرورش» برایشان تعریف شود استعدادهای بیشماری کشف خواهند شد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان صبح امروز جلسه هماهنگی استعدادیابی مسابقات قهرمانی دانش آموزان کشور در سال 96 به همت دفتر استعدادیابی و توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای و با حضور محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان برگزار شد که مسئولین استعدادیابی 15 فدراسیون ورزشی نیز در بخش پسران و دختران در آن حضور داشتند.
   در این نشست داورزنی، با اشاره به اهداف مشترک وزارتخانه های آموزش و پرورش و ورزش و جوانان گفت: اگر دنبال موفقیت در ورزش کشور و استفاده از تمام ظرفیت ها هستیم بدیهی است نیاز به هماهنگی بیشتر این دو وزارتخانه داریم تا با پرهیز از عملکرد جزیره ای جلوی استعداد سوزی در ورزش کشور را بگیریم.
   معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان سپس به سن صحیح استعدادیابی اشاره کرد و گفت: مشکل استفاده از بازیکنان صغر سنی در بعضی رشته ها به دلیل دیر کشف شدن استعدادها و عدم تعامل بین این دو وزارتخانه بوده که باعث شده از بین 14 الی 15 میلیون نفر استعداد بالقوه در ورزش دانش آموزی کشور فقط حدود 300 نفر شناسایی شوند و به دفعات ببینیم که مثلا جوانی 220 سانتیمتری در سن 19 سالگی تازه کشف می شود که دیگر برای کار پایه روی چنین افرادی دیر شده است.
   داورزنی سپس به تنوع اقلیمی و قومیتی کشور اشاره کرد و افزود: 80 میلیون جمعیت داریم و اگر درست استعدادیابی شویم از تمام کشورهای اروپایی در خیلی رشته ها بالاتریم چون به لحاظ تنوع اقلیمی و فیزیکی وضعیت بسیار خوبی داریم.
   داورزنی همچنین به راه های مختلف کشف استعدادهای ورزشی اشاره کرد و گفت: اصلی ترین راه کشف استعداد تعامل بین این دو وزارت خانه است. نباید هر کدام از ما کار خودمان را بکنیم و بعضا حتی مسابقاتمان تداخل داشته باشد. در دنیا برگزاری جشنواره های مختلف ورزشی هر ساله به این دلیل است که استعدادها دیده و شناسایی شوند تا در مراحل بعدی از آنان تست گرفته شود.
   داورزنی افزود: استعدادیابی باید پروسه ای دائمی باشد. هرساله بیش از یک میلیون نفر وارد مقطع اول ابتدایی می شوند و این یعنی هرسال یک میلیون استعداد ورزشی جدید، که باید کشف شوند. در بسیاری از رشته های ورزشی به خصوص در بخش دختران همین سنین ابتدایی سن شناسایی استعدادهای مختلف است و دخترها در خیلی از کشورهای اروپایی زیر 9 سال شناسایی می شوند و کار تاکتیکی روی آنها آغاز می شود.
   معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان نقاط مختلف و دورافتاده کشور را پر از استعداد نهفته دانست و اشاره کرد: خانه اول همه این استعدادها مدرسه است و اگر فرایند درست و مسیر مشخصی با تعامل دو وزارتخانه برایشان تعریف شود استعدادهای بیشماری کشف خواهند شد. تیم ملی در هر رشته ای متعلق به تمام کشور از شمال تا جنوب و شرق تا غرب است و این خوب نیست که در بعضی رشته های ورزشی فقط از یک یا چند استان نفرات در تیم ملی داریم. از کار سلیقه ای باید پرهیز شود تا با اجرای صحیح فرآیند استعدادیابی، از دورترین نقاط مرزی هم اگر نفری شایسته است به تیم ملی برسد.
   داورزنی همچنین با اشاره به کارهای مثبت زیاد انجام شده در بخش استعدادیابیگفت: همه در حال تلاشیم و کارهای خوبی انجام شده اما تا شرایط مطلوب فاصله داریم. فراگیر شدن پروسه استعدادیابی در استان های مختلف باید در دستور کار قرار گیرد. ما آمادگی کامل برای تعامل دوسویه با وزارت آموزش و پرورش جهت تشکیل تیم های ملی قدرتمند داریم تا سفیران خوبی برای عزت و سربلندی کشور باشند.
   در این نشست همچنین رامین طباطبایی مدیر کل دفتر استعدادیابی وزارت ورزش و جوانان و فرشید ارمیان رئیس فدراسیون ورزش دانش آموزی توضیحاتی در خصوص اولین جلسه کارگروه استعدادیابی مسابقات دانش آموزی کشور و برگزاری این مسابقات ارائه دادند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 13,520,684
تعداد بازدید امروز : 18,374
تعداد بازدید دیروز : 31,317
آخرین به روزرسانی : 1397/03/31