امروز : سه شنبه 04 اردیبهشت 1397
   
  • نشست خبری مدیرکل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان با اصحاب رسانه برگزار شد

   نشست خبری مدیرکل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان با اصحاب رسانه برگزار شد

   نشست خبری مدیرکل ورزش و جوانان استان سیستان و بلوچستان با اصحاب رسانه با محوریت برگزاری رقابت های کشتی بین المللی جام یادگار امام (ره) در محل اداره کل برگزار شد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان و به نقل از روابط عمومی ورزش و جوانان استان سیستان و بلوچستان،مدیرکل ورزش و جوانان روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه که مورخ 27 خردادماه با محوریت برگزاری رقابت های بین المللی کشتی جام یادگار امام (ره) در محل اداره کل برگزار شد، گفت: رقابت های بین المللی کشتی آزاد با حضور کشتی گیران کشورهای آذربایجان، روسیه، قرقیزستان، ارمنستان، اوکراین، گرجستان، مغولستان، مجارستان، بلاروس، ایتالیا و 5 تیم از ایران 6 و 7 تیرماه امسال به میزبانی چابهار برگزار می شود که در این رقابت ها امیرحسن کول، سعید جر، محمدعلی کیخا و امیرحسین خواجه علی به عنوان نماینده های استان در این رقابت ها معرفی شده اند.
   حسین ثوری افزود: با توجه به این که بخش حمایت مالی این رقابت ها را براساس هماهنگی های به عمل آمده با فدراسیون کشتی و رئیس مناطق آزاد کشور، منطقه آزاد چابهار برعهده گرفت تیم الف جمهوری اسلامی ایران با نام منطقه آزاد چابهار در این دوره رقابت می کند.
   وی اظهار کرد: 4 وزن برتر کشور در مسابقات بین المللی کشتی جام یادگار امام (ره) شرکت می کنند و این در حالی است که در تاریخ ورزش سیستان و بلوچستان با این حجم و اعتبار در رشته کشتی به استان توجه نشده است و این فرصت می تواند نگاه ها را معطوف کند.
   وی با بیان این که می طلبد نگاه ها را به استان به صورت مثبت تغییر دهیم اظهار کرد: وزیر ورزش و جوانان معاونان وی، رؤسای فدراسیون ها ومدیر عامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار برای حضور در این رقابتهای دعوت شده اند.
   وی ادامه داد: با توجه به این که سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگری ایرانیان معرفی شده است بنابراین تعدادی از مسابقات مهم ملی و فراملی به میزبانی این استان برگزار می شود تا هم شاهد جذب گردشگر در استان باشیم و از طرفی سرمایه گذاران تمایل و توجه بیشتری به سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان داشته باشند.
   وی تصریح کرد:در پی نشستی که با وزیر ورزش و جوانان و معاونان وی و روسای فدراسیون های ورزشی به همراه استاندار داشتیم مقرر شد با همکاری آن ها اقدامات بزرگی در استان انجام شود، در همین راستا معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان و رؤسای فدراسیون های مربوط به 12 رشته اولویت دار برابر طرح آمایش سرزمینی استان بعد از ماه رمضان به سیستان و بلوچستان سفر و در یک کارگروه تخصصی با روسای هیئت های ورزش جلساتی را برگزار می کنند که جمع بندی آن در جلسه راهبردی ورزش استان با حضور استاندار مطرح و در نتیجه آن حق ورزش استان احقاق می شود.
   به گفته وی همچنین در این نشست مصوب شد روسای همه فدراسیون ها برنامه ای را برای سیستان و بلوچستان به وزارت ورزش و جوانان تقدیم کنند که این اقدام برای اولین بار در تاریخ ورزش سیستان و بلوچستان انجام می شود و می تواند در توسعه ورزش کمک شایانی کند.
   وی اضافه کرد: از طریق این گونه نشست ها می توانیم برحق و حقوق ورزش که به دلایلی مغفول واقع شده و نتوانسته است ظرفیت های سیستان و بلوچستان را به نمایش بگذارد دست یابیم وواز حمایت فدراسیون ها به دادن حقی که مستحق آن هستیم بهره مند شویم .
   ثوری ادامه داد: کبدی، کشتی، والیبال، بوکس، ووشو، اتومبیلرانی، موتورسواری، دوچرخه سواری، بدمینتون، تیراندازی، جانبازان و معلولان و وزنه برداری رشته های اولویت دار این استان و جزو آمایش سرزمین است و در این رشته ها شانس حضور در بازی های آسیایی جاکارتا را داریم که کارگروه آن نیز با حضور رؤسای فدراسیون های ورزشی استارت می خورد.
   وی افزود: امسال برنامه ریزی هایی را به خصوص برای 12 رشته ای که در آن حرفی برای گفتن داریم و شانس حضور در بازی های آسیایی زیاد است انجام داده ایم، در بازی های پاراآسیایی نیز می توانیم در دو رشته والیبال و تنیس خاکی نماینده داشته باشیم که در این باره برنامه ریزی ها انجام و به هیئت ها اعلام شده است که ورزشکارانی را که شانس حضور در این مسابقات دارند معرفی کنند تا بتوانیم از آن ها حمایت مالی و معنوی داشته باشیم تا به راحتی به تمرین بپردازند همین که نام سیستان و بلوچستان به شایستگی بر سر زبان ها جاری شود اقدام ارزنده ای است چرا که با برگزاری رقابت های جام یادگار امام (ره) چند روز همه نگاه ها به سیستان و بلوچستان معطوف خواهد شد.
   به گفته وی مسابقات بین المللی کشتی جام یادگار امام(ره) تورنمنت نبوده بلکه جزو رقابت های رسمی جهانی است که به ثبت فیلا نیز رسیده است، همچنین در مسابقات کشتی فرنگی نوجوانان جام یادگار امام که در قم برگزار می شود 4 کشتی گیر استان روی تشک می روند.
   مدیرکل ورزش و جوانان گفت: امسال نزدیک به 2 میلیارد تومان از محل 27 دهم درصد مالیات بر ارزش افزوده به بهسازی دهکده المپیک اختصاص یافته است که علاوه بر بهسازی فضاهای مختلف آن سالن 4 هزارو500 نفری که سالیان سال است عملیات ساخت آن به طول انجامید تکمیل می شود و تا ابتدای سال 97 به بهره برداری خواهد رسید همچنین برنامه داریم که شرایطی در دهکده المپیک زاهدان فراهم شود تا مردم گرایش بیشتری به ورزش داشته باشند.
   وی درباره واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی بیان کرد: برابر اصل 44 قانون اساسی و فرمان مقام معظم رهبری باید تمرکز دولت در امور کم و همه چیز به بخش خصوصی واگذار شود چرا که کارآفرینی را هم به همراه دارد که البته در رابطه با واگذاری اماکن ورزشی اولویت با هیئت های ورزشی است.
   به گفته وی 57 پروژه عمرانی در دولت تدبیر و امید طی 4 سال گذشته به اجرا درآمد و یکی از کارهای بزرگی که صورت گرفت مشارکت های مردمی در ایجاد زیرساخت های ورزشی بود، در همین راستا برای اولین بار در روستاهای استان 100 پروژه مشارکتی به اجرا درآمد که 20 طرح آماده شده است، چرا که در همه مناطق روستایی اعلام کردیم که اگر متقاضی وجود داشته باشد اهدای زمین و حصارکشی آن با خیران و احداث چمن مصنوعی برعهده ورزش و جوانان خواهد بود.
   وی ادامه داد: درباره ساخت دوباره استادیوم ورزشی 17 شهریور کار جامع مطالعاتی انجام شده است و از امروز عملیات احداث آن شروع می شود چرا که از عمر این مجموعه 50 سال گذشته و غیرقابل استفاده بود، در این فضا در سه طبقه اول سالن های ورزشی، دفتر مشترک هیئت ها و مهمانسرای ورزشی احداث می شود همچنین امسال خوابگاه های ورزشی زاهدان بهسازی شده است و با شرایط به وجود آمده می توانیم با برگزاری مسابقات بین المللی حداقل ده تیم خارجی را اسکان دهیم همچنین همکاری تنگاتنگی میان دستگاه های اجرایی وجود دارد که می توانیم از این امکان به خوبی استفاده کنیم.
   ثوری با اشاره به حضور نداشتن هیچ تیمی از استان در لیگ های برتر فوتبال و والیبال گفت: تیم های لیگ برتری نیاز به زیرساخت دارد از جمله اسپانسر که برابر برنامه توسعه ششم کشور ورود بخش دولتی به ورزش حرفه ای ممنوع است. در رابطه با تیم داری اقدامات خوبی در سیستان و بلوچستان انجام می شود، با توجه به پروژه های کلان اقتصادی استان نیز که در دست اجراست می توانیم به جذب تیم ها توسط بخش خصوصی امیدوار باشیم و این زمانی اتفاق می افتد که بتوانیم چهره ای مثبت از استان جلوه دهیم.
   وی درباره تعداد بانوان ورزشکار نیز گفت: تعداد بانوان ورزشکار سازمان یافته استان در سال 92، سه هزارو200 نفر بود که سال گذشته به 11 هزارو400 نفر رسید که آن ها موفق شدند در رشته های مختلف مدال هایی را کسب کنند البته تعداد ورزشکاران بانو ایده آل نیست اما در حال رشد است.
   معاون توسعه ورزش قهرمانی اداره کل ورزش و جوانان نیز گفت: با راه اندازی رشته اسب سواری تعداد هیئت های ورزشی فعال استان به 45 هیئت رسید که در همه رشته ها به مسابقات کشوری اعزام داشتیم و در نتیجه 26 مدال منطقه ای، دو نشان بین المللی و 22 مدال کشوری حاصل شد، رشته قایقرانی نیز با گرفتن قایق تمرینی در کنارک استارت می خورد.
   ادهم کرد افزود: مسابقات کشتی یادگار امام (ره) جزو رقابت های رسمی است و بزرگ ترین رویداد بین المللی محسوب می شود که میزبانی آن به استان واگذار شده این در حالی است که سیستان و بلوچستان در گذشته در طول چند دهه فقط یک مسابقه برگزار کرده است.
   به گفته وی امسال سال خوبی برای ورزش استان است چرا که در ابتدای آن بالاترین عملکرد تاریخ ورزش استان را شاهد بودیم و مقام های بسیار ارزنده ای حاصل شد، همچنین تمرکز ورزش و جوانان بر رشته هایی است که شانس حضور در مسابقات آسیایی، جهانی و المپیک را دارند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 12,090,285
تعداد بازدید امروز : 4,422
تعداد بازدید دیروز : 25,487
آخرین به روزرسانی : 1397/02/03