امروز : دوشنبه 01 مرداد 1397
   
  • گزارش تخصصی از برگزاری اولین جلسه کمیته آماربخشی وزارت ورزش و جوانان در سال 96

   گزارش تخصصی از برگزاری اولین جلسه کمیته آماربخشی وزارت ورزش و جوانان در سال 96

   اولین جلسه از کمیته آماربخشی وزارت ورزش و جوانان به ریاست معاون توسعه منابع و پشتیبانی در محل سالن جلسات وزارت برگزار شد.
   در این نشست دکتر دارابی در جایگاه دبیر کمیته، معاونین این مرکز، 4 نفراز مسئولین مرکز آمار ایران و تعدادی از مدیران و کارشناسان ستادی حضور داشتند.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، اولین جلسه کمیته آمار بخشی وزارت در سال 96 با حضور مدیران ستادی و چهار نفر از مدیران و مسئولین دفاتر اجرایی مرکز آمار ایران برگزار شد.
   در این جلسه که با ریاست آقازاده، سرپرست معاون توسعه منابع و پشتیبانی تشکیل شد مسئولین مرکز آمار ایران با تشکر ویژه از رئیس مرکز فاوا وزارت ورزش و جوانان و دبیر کمیته آمار بخشی، وضعیت فعالیت آماری این وزارتخانه در مقایسه با سایر دستگاه ها را مطلوب عنوان کرده و اظهار داشتند: با توجه به گستردگی مخاطبین آمارهای ورزشی (افراد جامعه، مدیران، کارشناسان و غیره)، مرکز آمار ایران هرگونه همکاری لازم برای ارتقاء و بهبود فعالیت های آماری را با وزارت ورزش و جوانان خواهد داشت. سپس در ادامه گزارشی از آمارهای تخصصی حوزه ورزش و امور جوانان و برنامه ملی آمار ایران را ارائه کردند.
   در ادامه پیمان مدیرکل دفتر فرهنگی، بازرگانی و خدمات و عضو اصلی این کمیته، گزارش مبسوطی از پژوهش های انجام شده در زمینه میزان فعالیت های ورزشی آحاد مختلف جامعه را عنوان کرد. وی با اشاره به اینکه ورزش موضوعی چند بعدی است که در آن، اعتبار و هویت ملی، افزایش بهره وری، بهبود مسائل اقتصادی و اجتماعی، ارتقاء اعتماد به نفس افراد و اعتماد عمومی، سرمایه اجتماعی و ایجاد فضای مثبت اندیشی در جامعه، تقویت خواهد شد، اظهار داشت: یکی از مهم ترین عوامل برای ایجاد نظام آماری کارامد و دستیابی به گزارشات آماری تصمیم ساز، ارتقاء فرهنگ آماری مسئولین، تولید کنندگان، پاسخ گویان و کاربران است و بدون در نظر گرفتن این مساله، سایر برنامه ها و اهداف آماری محقق نخواهد داشت. طاهری مدیرکل دفتر محاسبه شاخص برنامه ها و سیاست های کلان مرکز آمار ایران ضمن تاکید و تایید مطالب عنوان شده و تاکید مجدد بر اهمیت دستیابی به آمارهای صحیح ورزشی و تاثیر آن بر سایر عوامل سرمایه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، وجود شاخص ها با فرمول های محاسبه استاندارد شده را ابزاری کارآمد برای ارزیابی عملکرد و سنجش فاصله از اهداف و برنامه تلقی نمود. وی اظهار داشت طراحی شاخص های استاندارد شده در پایگاه های داده از جمله سامانه ارزیابی توسعه و رصد آمایش توسعه و رصد آمایش در حوزه های مختلف ورزشی از جمله اماکن ورزشی، زمینه ساز ایجاد گزارشات تصمیم ساز است، وی همچنین بر ضرورت تهیه سالنامه آمارهای ورزشی تاکید کرد.
   در پایان گزارش مرکز آمار، بلادی موسوی، سرپرست دفتر استانداردها و نظارت بر طرح های آماری ضمن اشاره به اینکه استاندارد سازی تعاریف و مفاهیم، پایه ای ترین ابزار برای ایجاد فهم مشترک برای تولید و بهره برداری از گزارشات آماری است، به نتایج مطلوب حاصل شده در بیش از 30 جلسه تخصصی کارگروه استاندارد سازی تعاریف و مفاهیم اقلام ورزشی با حضور متخصصین ورزشی و مرکز آمار ایران اشاره کرد. عباسی مدیرکل دفتر برنامه ریزی، پایش عملکرد و دبیرخانه شورایعالی نیز ضمن تاکید بر دستورالعمل ها و راهبردهای کلان چارچوب تدوین برنامه ملی آمار کشور (در راستای برنامه ششم توسعه)، گزارش مبسوطی از نظام نامه مصوب از برنامه ملی آمار طی سالهای 1396 تا 1400 و مصوبه جلسه 55 شورایعالی آمار در تاریخ بیست و دوم خردادماه سالجاری ارائه نمود.
   در پایان آقازاده رئیس کمیته و دارابی دبیر کمیته ضمن تقدیر و تشکر از همکاری مسئولین و کارشناسان مرکز آمار ایران بیان کردند: کمیته آماربخشی با جدیت و بر اساس نظام آمارهای نوین و با توجه به دستورالعمل سند توسعه دولت الکترونیک در قالب کارگروه های تخصصی و جلسات مستمر به فعالیت خود ادامه خواهد داد و بر این اساس تمرکز تولید و ارائه گزارشات از داده های تجمیع شده در بخش های تخصصی، مطابق با فرمت های استاندارد (فرم ها و اقلام اطلاعاتی و فرآیندهای اصلاح شده) و در قالب پایگاه های داده متمرکز در دستور کار این کمیته قرار خواهد گرفت.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 14,369,942
تعداد بازدید امروز : 23,893
تعداد بازدید دیروز : 29,983
آخرین به روزرسانی : 1397/05/01