امروز : دوشنبه 27 اسفند 1397
   
  • سارا اعتماد :

   ورزش بانوان در دولت یازدهم شکوفا شد/ جهانی شدن بسکتبال بانوان انگیزه بازیکنان را بیشتر کرد/ با تلاش دکتر سلطانی‌فر به حق خود رسیدیم

   ورزش بانوان در دولت یازدهم شکوفا شد/ جهانی شدن بسکتبال بانوان انگیزه بازیکنان را بیشتر کرد/ با تلاش دکتر سلطانی‌فر به حق خود رسیدیم

   بانوی بسکتبالیست ایران گفت: همت رییس‌جمهور در برقراری دیپلماسی با دیگر کشورها و تلاش دکتر سلطانی‌فر باعث شد که ما بسکتبالیست‌ها با انگیزه بهتری ورزش خود را دنبال کنیم.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری برنا، ورزش بانوان در 4 سال گذشته پله‌های رشد و ترقی را به خوبی طی کرد و توانست در این مدت موفقیت‌های چشم‌گیری را بدست آورد. یکی از نکات مثبت در کارنامه دولت تدبیروامید در بخش ورزش اتفاق مهمی بود که منجر به جهانی شدن بسکتبال بانوان ایران شد و با تلاش‌های دکتر سلطانی‌فر فدراسیون بسکتبال توانست مجوز حضور بانوان بسکتبالیست به صورت باحجاب از FIBA را دریافت کند. سارا اعتماد یکی از بلندقامت‌ترین بازیکنان ایران یکی از مهره‌های اصلی تیم ملی است که خبرنگار برنا گفتگویی را با این بانوی ورزشکار انجام داده که در زیر می‌خوانید.

   *یکی از موفقیت‌های دولت تدبیروامید در بخش ورزش بانوان رقم خورد که بانوان ما مدال‌های زیادی را به دست آوردند. نظر شما در این خصوص چیست؟

   در 4 سال گذشته اتفاقات بسیار خوبی برای ورزش بانوان رخ داد. بانوان ورزشکار در این مدت نشان دادند که این پتانسیل را دارند اگر به آنها بها داده شود بتوانند در میادین بین‌المللی خوش بدرخشند. ما در خیلی از رشته‌ها توانستیم همپای آقایان در میادین بین‌المللی روی سکو قرار بگیریم و افتخارآفرینی کنیم. این افتخارات در المپیک ریو تکمیل شد و هم توانستیم بیشترین سهمیه حضور بانوان را در ریو بدست آوریم و هم با درخشش کیمیا علیزاده اولین مدال المپیکی بانوان ما بدست آمد که این مسئله واقعا جای خوشحالی دارد.

   *جهانی شدن بسکتبال بانوان ایران چقدر می‌تواند به رشد و موفقیت این رشته کمک کند؟

   موفقیت ورزش بانوان با جهانی شدن بانوان بسکتبالیست کامل شد. اوج کارایی دولت یازدهم در بخش ورزش در رایزنی‌هایی بود که توسط وزیر ورزش و جوانان به دست آمد و فدراسیون جهانی با حضور ملی‌پوشان ایران در مسابقات بین‌المللی موافقت کرد. همت رییس‌جمهور در برقراری دیپلماسی با دیگر کشورها و تلاش دکتر سلطانی‌فر باعث شد که ما بسکتبالیست‌ها با انگیزه بهتری ورزش خود را دنبال کنیم. ما به حداقل حق قانونی خود که هر کشوری دارد توانستیم دست پیدا کنیم.

   *بعد از موافقت FIBA با حضور بانوان ایران در مسابقات بین‌المللی چه حس و حالی در بین ملی‌پوشان ایجاد شد؟

   انگیزه‌ها خیلی بیشتر شد و بچه‌ها از این موضوع خوشحال هستند. شنیدن خبر جهانی شدن بسکتبال همدلی را بین بازیکنان بیشتر کرده است و میتوانیم این را در چهره همه بازیکنان ببینیم که با امید بیشتری به آینده نگاه می‌کنند. درها به روی بانوان ما باز شده و آماده هستیم که از همه ظرفیت و توانایی خود برای موفقیت بسکتبال استفاده کنیم.

   *وضعیت و شرایط لیگ برتر ایران از لحاظ کمی و کیفی به چه صورت است؟

   لیگ بسکتبال بانوان سالهاست که به صورت فصلی در حال برگزاری است و در هر فصل تعدادی از تیم‌ها حضور دارند که سعی کرده‌اند بهترین نمایش را از خود نشان دهند. هرچند که در این سالها خیلی از تیم‌ها با مشکلات مالی زیاد و نبود اسپانسر دست و پنجه نرم کرده‌اند ولی لیگ بسکتبال بانوان در بین رشته‌های دیگر همواره از لحاظ کیفی خوب کار کرده و استعدادهای زیادی را پرورش داده است. لیگ ما خیلی فعال بوده و همه دست‌اندرکاران باشگاه‌ها حتی اگر از جیب خود هزینه کردند ولی هیچگاه نگذاشتند چراغ لیگ خاموش بماند. ما از درون هیچ‌وقت انگیزه خود را از دست ندادیم و حتی زمانی هم می‌دانستیم نمی‌توانیم در میادین بین‌المللی حضور داشته باشیم ولی بازهم تمرینات تیم ملی خیلی خوب برگزار می‌شد.

   *از نظر استعدادیابی فدراسیون بسکتبال تا چه اندازه توانسته موفق عمل کند.

   رشته بسکتبال جزو رشته‌هایی است که در بخش بانوان استعدادهای بیشماری در سطح کشور دارد و فدراسیون توانسته تا حدودی این استعدادها را شناسایی کند. حالا که بسکتبال ما جهانی شده ما باید سعی کنیم بیشتر روی رده‌های سنی کار کنیم تا در آینده شاهد حضور بازیکنان مستعد در تیم ملی باشیم.

   *یکی از معضلات ورزش بانوان نبود پخش تلویزیونی است. این مسئله چقدر می‌تواند به ورزش بانوان ضربه بزند؟

   برای رشد و پیشرفت ورزش بانوان همواره موانعی وجود داشته است. نبود پخش تلویزیونی نیز باعث شده که اسپانسرها و بخش خصوصی کمتر بخواهند روی ورزش بانوان سرمایه‌گذاری کنند. قطعا با تغییر برخی از قوانین این مشکلات حل خواهد شد.

   *الگوی شما در بین بازیکنان خارجی چه کسی است؟

   مهد بسکتبال آمریکا است هرچند که تیم‌های اروپایی و آسیایی نیز تیم‌های بسیار خوبی دارند. الگوی شخصی من خانم دله‌دان است که در لیگ NBA بازی می‌کند.

کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 19,950,879
تعداد بازدید امروز : 8,985
تعداد بازدید دیروز : 0
آخرین به روزرسانی : 1397/12/27