امروز : یکشنبه 31 تیر 1397
   
  • انتشار بیش از 40 کتاب پژوهشی در حوزه جوانان

   انتشار بیش از 40 کتاب پژوهشی در حوزه جوانان

   معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از انتشار بیش از 40 کتاب پژوهشی با هدف بررسی وضعیت سلامت، آموزش، اوقات فراغت، وضعیت ازدواج و طلاق جوانان و... خبر داد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، محمدرضا رستمی با تأکید بر نقش جوانان در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و پیشبرد توسعه پایدار کشور، گفت: پیشبرد اهداف توسعه پایدار نیازمند فراهم کردن بسترهایی برای حضور جوانان در جامعه، نقش‌آفرینی، شکوفایی و بهره‌برداری از ظرفیت‌های بالقوه‌شان است. بنابراین شناخت مدیران و بدنه کارشناسی از وضعیت جوانان در سطح ملی و استانی بسیار مهم و اساسی است و می‌تواند در برنامه‌ریزی برای بهبود وضعیت و تسهیل نقش‌آفرینی جوانان تأثیر چشمگیری داشته باشد. این شناخت باید تمامی جوانب و مسائل پیش روی جوانان را در برگیرد.

   وی با اشاره به کمبود مطالعات با محوریت جوانان در حوزه‌های مختلف تصریح کرد: برای تحقق مشارکت گسترده جوانان در همه عرصه‌ها نیاز به شناخت کافی وضعیت احساس می‌شود. به همین دلیل اقدام به بررسی وضعیت تحولات جمعیت جوان، بهداشت و سلامت، آموزش و تحصیلات، فضای کسب‌وکار، وضعیت ازدواج و طلاق و درنهایت اوقات فراغت جوانان است. این بررسی‌ها در قالب 40 کتاب پژوهشی با همین عناوین تهیه ‌شده است.

   معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان وضعیت کسب‌وکار و اشتغال جوانان از مهم‌ترین مسائل روز کشور دانست و گفت: یکی از کتب پژوهشی تهیه‌شده از سوی معاونت ساماندهی امور جوانان هم گزارش شناخت فضای کسب‌وکار جوانان است که مشتمل بر چهارفصل مطالعات وضعیت اشتغال و بیکاری، بازار کار، وضعیت عرضه و تقاضای نیروی کار بررسی آثار دوره‌های رونق و رکود و صادرات و واردات بر تقاضای نیروی کار است.

   رستمی در ادامه موضوع پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه نهادهای سیاست‌گذار و برنامه‌ریز در کشور عنوان کرد و افزود: مقام معظم رهبری همواره بر پیگیری مسئولان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی کشور تأکید داشته به‌طوری‌که در بند 6 سیاست‌های کلی جمعیت و همچنین بند 13 سیاست‌های کلی خانواده این موضوع به عنوان یکی از محورهای سیاست‌های ابلاغی مورد توجه قرار گرفته است.

   وی افزود: این تأکید ویژه بر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی حاکی از اهمیت موضوع و لزوم توجه ویژه نهادها و دستگاه‌های سیاست گذار، برنامه ریز و اجرایی مرتبط برای مقابله با رشد فزاینده آن در جامعه است.

   معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان این که جوانان 25 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و یکی از اصلی‌ترین گروه‌های در معرض آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شوند، اظهار کرد: مقابله با گسترش آسیب های اجتماعی در بین آنان مستلزم اتخاذ و اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی دقیق، جامع در این زمینه است. البته سیاست گذاری، برنامه ریزی و تصمیم گیری در این حوزه نیازمند شناخت دقیق و جامع از وضع موجود جوانان در ابعاد مختلف آسیب‌های اجتماعی است و این شناخت هم از طریق تولید و انتشار آمار روزآمد و دقیق میسر می‌شود که پیش از این وجود نداشت اما به دلیل کمبود اطلاعات و داده‌های آماری مورد نیاز برای گروه سنی 15-29 سال، معاونت ساماندهی امور جوانان گزارش ملی وضعیت جوانان را با توجه به شاخص‌های ملی، منطقه‌ای جهانی در سه سطح فرابخشی، بخشی و استانی با همکاری مرکز آمار ایران و دستگاه‌های اجرایی مرتبط تولید و به مراجع مرتبط ارائه کرد.
   رستمی از تهیه و تنظیم ۳۱ جلد کتاب اختصاصی بررسی وضعیت آسیب‌های اجتماعی جوانان به ازای هر استان خبر داد و گفت: گزارش اختصاصی وضعیت آسیب‌های اجتماعی جوانان در ۱۵۰ صفحه به صورت مجزا تهیه شده و در دست چاپ است.

   وی در ادامه گفت: موضوع به روزرسانی، یکپارچه سازی و ارتقای پایگاه داده جوانان در حوزه آسیب‌های اجتماعی جوانان استان‌های سراسر کشور را در دستور کار قرار داد تا با رصد آخرین وضعیت آسیب‌های اجتماعی جوانان بتوان گام مؤثری در بهبود وضعیت آنان در این حوزه برداشت.

   معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اهمیت توسعه جوانان اظهار کرد: سنجش شاخص توسعه جوانان ایران در ۱۳۹۵، مقایسه نسبی شاخص توسعه جوانان ایران با سایر کشورها، سنجش شاخص توسعه جوانان ایران در کشورهای همسو روش شناسی و نتایج و مقایسه نسبی شاخص توسعه جوانان ایران با سایر کشورها عناوین برخی دیگر از کتاب‌های پژوهشی منتشر شده از سوی معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان است.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 14,323,549
تعداد بازدید امروز : 7,483
تعداد بازدید دیروز : 27,334
آخرین به روزرسانی : 1397/04/31