امروز : یکشنبه 31 تیر 1397
   
  • مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش خبر داد؛

   برگزاری اولین دوره ملی تربیت مدرس اخلاق مربیگری در کشور

   برگزاری اولین دوره ملی تربیت مدرس اخلاق مربیگری در کشور

   افشین ملایی: اولین دوره ملی تربیت مدرس اخلاق مربیگری، اصول و مولفه ها، ویژه مربیان ورزشی سراسر کشور در تهران برگزار می شود.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، افشین ملایی با اعلام این خبر افزود: اعتقاد ما بر این است که مربیان تنها آموزش دهنده مهارت ها و قوانین ورزشی به ورزشکاران نیستند، آنها نقشی موثر در نهادینه ساختن مباحث اخلاقی و تربیتی در جامعه ورزش و بخصوص ورزشکاران دارند. مربیان الگوی ورزشکاران در امور حرفه ای و اخلاقی هستند. برخی از مربیان و ورزشکاران از اصول اخلاق حرفه ای در ورزش آگاهی کمی دارند و همین امر باعث شده است که در میادین ورزشی بعضا شاهد رفتارهای ناهنجار اجتماعی و غیر حرفه ای باشیم.
   مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش تاکید کرد: امروزه در بسیاری از سازمان های ورزشی جهان، رعایت اصول اخلاقی در ورزش و هنجارهای متعارف اجتماعی جزء لاینفک تعهدات ورزشکاران و مربیان با باشگاه ها بوده و در قالب دستورالعمل هایی در سطح لیگ ها و مسابقات ملی و بین المللی لازم الاجرا است. در کشور ما نیز ارزش ها و هنجارهای اجتماعی مورد تاکید و توجه ویژه مسئولین قرار گرفته و می بایست تدوین و آموزش دستورالعمل های مرتبط با مباحث حرفه ای ورزش مورد توجه جدی قرار گیرد.
   ملایی تصریح کرد: با توجه به این امر، برای نخستین بار در کشور، دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت ورزش و جوانان با بهره گیری از نتایج اجرای طرح علمی با عنوان « شناسایی صلاحیت های اخلاقی مربیان ورزش کشور» صلاحیت های اخلاق مربیان ورزش در سطوح مربیگری یک، دو و سه را شناسایی کرده و براساس آن محتوای آموزشی در قالب کتاب های اخلاق مربیگری را تهیه نموده است.

   وی این اقدام را در تاریخ ورزش کشور کم سابقه دانست و گفت: این دوره آموزشی براساس یک مدل استاندارد آموزشی مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به اینکه اخلاق و استانداردهای هنجار و ناهنجار در کشورها، گروه ها، انجمن ها، فدراسیون ها و غیره با معانی متفاوتی بیان شده، لذا برای رسیدن به ادبیات مشترک با در نظر گرفتن قوانین نظام اسلامی و فرهنگ ملی از چهار منبع فدراسیون ها، سازمان های ملی و بین المللی همتراز، سازمان استاندارد مشاغل و کارشناسان و نخبگان امر مربیگری استفاده شد.
   مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزشی افزود: با بهره گیری از منابع ذکر شده، بیش از 400 صلاحیت اخلاقی در مرحله نخست استخراج شد که 85 صلاحیت به دلیل وجود نقاط اشتراک با هم تلفیق شدند. تمام صلاحیت ها در چهار حیطه شخصی ـ فردی، اجتماعی، فرهنگی ـ مذهبی و اقتصادی تقسیم بندی و پایش شدند و آموزش و غیر آموزشی بودن آنها مورد بررسی قرار گرفت.
   وی تصریح کرد: در مرحله بعد نیز با دعوت از متخصصین روانشناسی، مسائل اجتماعی، مسائل فقهی و دینی و ورزش و پس از برگزاری جلسات متعدد، محتوای مناسب آموزشی احصا شد. سپس با دانشگاه معارف اسلامی جهت چاپ کتب مربوطه و برگزاری اولین دوره تربیت مدرس اخلاق مربیگری در کشور تفاهم نامه و قراردادی منعقد شد.
   ملایی در پایان گفت: در هفته تربیت بدنی یک روز به نام آموزش نامگذاری شده و در این روز از کتاب های مورد نظر در مراسمی با حضور مقام های وزارت ورزش و جوانان رونمایی خواهد شد و اولین دوره ملی تربیت مدرس اخلاق مربیگری، اصول و مولفه ها، ویژه مربیان سراسر کشور برگزار می شود. امیدواریم فدراسیون های ورزشی و مربیان خوب ما که محور اصلی آموزش ورزش کشور هستند، ما را از نظرات و تجربیات خود در راستای غنی سازی مفاهیم بهره مند سازند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 14,323,519
تعداد بازدید امروز : 7,453
تعداد بازدید دیروز : 27,334
آخرین به روزرسانی : 1397/04/31