امروز : پنجشنبه 21 آذر 1398
   
  • گفت و گوی روزنامه ایران با پیشکسوتان در مورد نتایج کشتی در مسابقات جهانی

   کشتی آزاد نیازمند انقلاب در تمامی زمینه‌ها

   کشتی آزاد نیازمند انقلاب در تمامی زمینه‌ها

   مسابقات جهانی کشتی آزاد در شرایطی با عنوان نهمی تیم ایران در پاریس پایان یافت که نتایج ضعیف آزادکاران و کسب تنها یک طلا توسط حسن یزدانی با انتقادات زیادی همراه شد

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان به نقل از روزنامه ایران
   پیش از اعزام تیم، مسئولان فدراسیون تأکید داشتند که تیم ملی با پوست اندازی راهی مسابقات می‌شود و نفرات جوانی به ترکیب تیم ملی اضافه شدند اما در میان نفرات اعزامی به مسابقات جهانی تنها دو کشتی‌گیر جوان (رضا اطری و یدالله محبی) در ترکیب تیم ملی حضور داشتند و کشتی‌های ضعیف کشتی‌گیران باتجربه‌ای همچون مصطفی حسین‌خانی، میثم نصیری، پیمان یاراحمدی و بهنام احسان‌پور که در سال‌های اخیر بارها به تیم ملی دعوت شده بودند و در مسابقات حضور داشتند خود جای سؤال دارد. نتایج ضعیف آزادکاران که در 4 دهه اخیر بی‌سابقه بوده باعث شد خبرنگار «ایران» سراغ پیشکسوتان نامدار برود و نتایج ضعیف آزادکاران را مورد نقد و بررسی قرار داد.
   میانگین سنی پایین نیامده

   علیرضا حیدری، پیشکسوت کشتی آزاد در خصوص کسب عنوان نهمی تیم ملی در مسابقات جهانی می‌گوید: «ضعف اصلی کشتی آزاد را باید در رده‌های سنی پایین تر جست وجو کرد. کشتی نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت محسوسی داشته و تمامی تیم‌ها بخصوص امریکا در رده‌های سنی پایین تر کار می‌کنند و دیدید که این کشور با تلاش فراوان توانست در این مسابقات بر سکوی قهرمانی قرار بگیرد.» دارنده مدال برنز المپیک ۲۰۰۴ آتن، ادامه می‌دهد: «فدراسیون کشتی مسابقات انتخابی برگزار کرد و دوبنده تیم ملی را به این نفرات اختصاص داد اما افرادی که انتخاب شدند نتوانستند شأن تیم ملی را حفظ کنند. ما برای فرار از این بحران نیازمند کار ریشه‌ای و پایه‌ای هستیم.» این پیشکسوت کشتی ادامه می‌دهد:«تیم ما به نام جوانگرایی به پاریس اعزام شد اما میدان پاریس نشان داد که میانگین سنی کشتی گیران ما برخلاف ادعاها پایین نیامده است و تنها نفراتی که با مصدومیت روبه‌رو بودند نتوانستند در این مسابقات حاضر شوند.» حیدری بیان می‌کند: «کشتی‌گیران ما از نظر فنی با ضعف‌هایی روبه‌رو هستند که این ضعف‌ها باید در رده‌های سنی پایین‌تر برطرف شود و در حال حاضر سرمربی تیم ملی بزرگسالان نمی‌تواند این ضعف‌ها را پوشش دهد. وظیفه سرمربی تیم ملی بزرگسالان تنها حفظ آمادگی جسمانی است و نمی‌تواند کار ریشه ای روی کشتی گیران انجام دهد.» حیدری که کسب مدال طلای مسابقات جهانی را هم در کارنامه خود دارد، می‌گوید: «تغییر قوانین هم باعث شده تا کشتی گیران ما با مشکلاتی روبه‌رو شوند البته این موضوع باید توسط کادر فنی به کشتی گیران منتقل شود و کادر فنی جزئیات تغییرات قوانین را در اختیار کشتی گیران قرار دهند تا کشتی گیران در زمان مسابقه دچار سردرگمی نشوند، موضوعی که در پاریس به چشم آمد و کشتی گیران ما در چند صحنه امتیازات حساسی را به دلیل عدم اطلاع از قوانین جدید از دست دادند.»

   ضعف اصلی ، اجرای تاکتیک

   عباس جدیدی، قهرمان سابق کشتی آزاد جهان می‌گوید: «متأسفانه فدراسیون به وعده‌های خود عمل نکرد و نتوانست آن پوست اندازی‌ که مورد نظرش بود را عملی کند. تیمی که در پاریس به روی تشک رفت با وعده‌های فدراسیون، فرسنگ‌ها فاصله داشت که این بدعهدی به دلیل تصمیمات هیجانی است.»
   دارنده مدال نقره المپیک آتلانتا ادامه می‌دهد: «تیم ما به جز حسن یزدانی عملکرد خوبی نداشت. اگر به نتایج تیم ملی پس از المپیک ریو تا مسابقات جهانی نگاه کنیم متوجه می‌شویم که کشتی آزاد ما در طول این مدت تنزل داشته. تیم ما تنها در 2 وزن از نفرات جوان استفاده کرد و این واقعیت امر است.» این پیشکسوت کشتی آزاد بیان می‌کند: «ما در کشتی آزاد به انقلاب نیاز داریم و در این راه باید از تمامی مربیان سازنده استفاده کنیم و نباید مربیان پایه را در ویترین قرار دهیم. کار اصولی و حرفه ای در رده‌های پایه شکل می‌گیرد. آموزش فنون به مربی بزرگسال مربوط نمی‌شود و این موضوعی است که متأسفانه در کشور ما به آن توجه نمی‌شود و با کسب نتایج ضعیف ما صورت مسأله را پاک می‌کنیم.» جدیدی در خصوص ضعف کشتی‌گیران در اجرای فنون می‌گوید: «حقیقتاً کشتی گیران ما چنین ضعفی ندارند اما خارجی‌ها دست مان را خوانده‌اند. ما نباید یکنواخت باشیم چرا که با یکنواختی دست مان رو می‌شود. دنیا به سمت آنالیز رفته و تمام دنیا مشغول آنالیز کشتی گیران ایرانی هستند. کشورهای دیگر روی فن‌ها و گاردهای کشتی گیران ایرانی کار می‌کنند و برنامه دارند. تکنیک کشتی گیران ایرانی زبانزد جهانیان است و ضعف اصلی ما در اجرای تاکتیک است که برای رسیدن به جایگاه ایده‌‌آل باید روی این موضوع بیشتر کار کرد.»
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 25,744,165
تعداد بازدید امروز : 647
تعداد بازدید دیروز : 37,477
آخرین به روزرسانی : 1398/09/21