امروز : پنجشنبه 26 مهر 1397
   
  • گفت و گو با دکتر سلطانی فر به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس:

   طلایی ترین روز زندگی من آزادسازی خرمشهر است/ کتاب حواشی حمله آمریکا به ایرباس ایران را خواهم نوشت

   طلایی ترین روز زندگی من آزادسازی خرمشهر است/ کتاب حواشی حمله آمریکا به ایرباس ایران را خواهم نوشت

   هر انسانی روزهایی استثانایی در زندگی خود دارد که هیچگاه فراموش نخواهد کرد؛ آزادسازی خرمشهر و بازگشت آزادگان به کشور روزهای طلایی زندگی دکتر مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان هستند که به قول وی شادمانی بی بازگشتی را به همراه داشتند.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، همزمان با فرا رسیدن هفته دفاع مقدس پای صحبت های مسئولی نشستیم که هنوز با خاطرات شیرین آن دوران چشمانش برق می زند و با خاطرات تلخش به نقطه ای خیره می ماند.

   دکتر مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان با تبریک فرا رسیدن هفته دفاع مقدس به ایثارگران، جانبازان، آزادگان، خانواده شهداء و همه کسانی که در خلق این حماسه بزرگ تاریخی نقش داشتند، گفت: امیدوارم ارزش های متعالی این دوره به نسل های آینده نیزمنتقل شود چراکه فرزندان نسلی هستند با دستاوردهای مهم و در نهایت خالق پیروزی بزرگ برای کشور.

   وزیر ورزش و جوانان با یادآوری آغاز این جنگ تحمیلی می گوید:
   " سی و یکم شهریورماه سال پنجاه و نه بود که جنگ آغاز شد و من در آن دوره به عنوان نماینده شورای انقلاب در وزارت راه با شهید کلانتری همکاری می کردم. یک هفته از جنگ گذشته بود که شهید کلانتری از پادگانی در نزدیکی قم پانصد قبضه سلاح ام 1به همراه صدهزار فشنگ گرفت و در اتاقی در وزارت راه که آن زمان در خیابان شهید قرنی واقع بود، انبار کرد و کلید آن را به من داد.هشت مهرماه شد و جنگ در جبهه های مختلف گسترش پیدا کرده بود که شهید بزرگوار به من دستور آماده سازی تعدادی از نیروهای وزارتخانه برای اعزام به جبهه را صادر کرد. بلافاصله شصت نفر از پرسنل راه و ترابری را آماده کردیم و 16 مهر و در هفدهمین روز از جنگ با 10 لندرور به سمت ایلام حرکت کردیم.

   در آن روزها مهران و دهلران سقوط کرده بودند و نیروی کافی در ایلام وجود نداشت و این شهر نیز تهدید به تصرف می شد. ابراهیمی استاندار ایلام هنگامی که تجهیزات ما را دید، تفنگ ژ_3، تیربار، آرپی جی 7 و تعدادی جنگ افزار دیگر در اختیارمان قرار داد و دوره کوتاه مدت جنگ های نامنظم با کمک یکی از درجه داران کلاه سبز ونیروی ویژه نیز برگزار شد.

   کمتر ازیک هفته نیروهایمان را آماده کردیم و به سطحی از آمادگی جنگ های نامنظم رساندیم؛ بعد از یک هفته به منطقه ای به نام ملک شاهی که درارتفاعات بانی شیطان که اکنون بانی رحمان نامیده می شود اعزام شدیم. ارتفاعاتی در نود کیلومتری شهرو مشرف به دشت ایلام بود.عراقی ها زمانی که مهران را تصرف کرده بودند به این دشت رسیدند، ما نیز در این ارتفاعات مستقر شده بودیم. نیروهای عراقی چون فکر می کردند بالاآمدن از این ارتفاعات کار سنگینی است و ممکن است درگیری سنگینی صورت گیرد و تلفات دهند، در دشت زمین گیر شدند. آن زمان شاید نیروهای ما که متشکل از نیروهای مردمی، ژاندارمری، کمیته انقلاب و...بود به هشتصد نفر هم نمی رسید عملیات نامنظمی را علیه سنگرهای عراقی در مدت 5 ماه انجام دادیم. نهایتاً بعداز 5 ماه که شرح عملیاتش بسیار مفصل است با توجه به این که آنجا برف سنگینی آمد و بمباران سنگینی علیه مواضع ما انجام شد وشهدای زیادی را در ان عملیات های هوایی تقدیم کشور کردیم، حجم تبادل آتش محدود شدکه من اواخر بهمن ان جا را ترک کردیم و جای خود را به نیروهای تازه نفس دادیم. این نخستین مقطعی بود که من 5 ماه مداوم در جبهه های جنگ تحمیلی حضور داشتم.

   بعدها نیز در چند نوبت دیگر از جمله سال 62 در جزایر مجنون، سال 65 در فاو و سال 66 هم در جبهه های جنوب جمعا به مدت 14 ماه درعملیات های مختلف حاضر شدم که این به غیر از مواردی است که به صورت هفته ای و برای کارهای غیر عملیاتی به جبهه می رفتم. "
   دکتر سلطانی فر در ادامه این گفت و گو و در پاسخ به این سوال که با کدام شهید شاخص همرزم بوده است، گفت:
   " مدت زمانی که در ایلام بودم یگان هوانیروزی درآن جا مستقر بود که هر روز عملیات پشتیبانی انجام می داد؛ شهید کشوری در این یگان حضور داشت و در همان دوران نیز به شهادت رسید.
   سرهنگ تشکری نیز فرمانده یگانی بود که ما را از جهت توپخانه پشتیبانی می کرد. وی انسانی بسیار شجاع و دلاور بود که رزم را کاملاً می شناخت وتجربیات خوبی در اختیار ما قرار داد.
   وزیر ورزش و جوانان روزهای حساس جنگ را همراه با امید و دلهره می داند و در این خصوص می گوید:
   " جنگ دو، سه مقطع حساس مانند آزادسازی خرمشهر و پذیرش قطعنامه داشت که برای هر کسی با هوایی خاص همراه بود. یکی از ایده آل ترین و طلایی ترین روزها نیز برای من سوم خرداد سال 61 که روز آزادسازی خرمشهربود؛ روزی که روی ابرها سیر می کردم.

   دوماه پیش از آزادسازی این شهر من در عملیات فتح المبین حضور داشتم که مناطق وسیعی از دزفول و اندیمشک را آزاد کردیم و تصور نمی کردم به سرعت منطقه عملیاتی بیت المقدس آزاد شود. یکی دیگر از استثنایی ترین روزهای دیگر من بازگشت آزادگان به میهن بود؛ آن دوران در همدان به عنوان معاون سیاسی استاندار مامور بودم که برای استقبال از نخستین گروه آزادگان با جمعی از مدیران به منطقه غرب شور رفتیم و هیچ گاه خاطره آن روز برای من کم رنگ نخواهد شد."
   دکتر مسعود سلطانی فر که می توان گفت جزء نخستین افرادی بود که دوازدهم تیرسال 67 از حادثه حمله ناو وینسنس آمریکا به ایرباس ایران با خبر شد از خاطره تلخ آن روز می گوید:
   " درآن موقع من معاون سیاسی استاندار هرمزگان بودم و در بندرعباس حضور داشتم. فرماندار قشم بلافاصله به من اطلاع دادکه ما اصابت هواپیمای ایران را در آسمان مشاهده کردیم که من اصلا تصور نمی کردم آمریکا دست به چنین جنایت بزرگی بزند. آن دوره تشکیلاتی در استانداری داشتیم با عنوان ستاد تامین که این ستاد امکانات سریع ارتباطی با همه نیروهای عملیاتی و نظامی منطقه داشت که دستوردادم همه شناورهای منطقه برای نجات بازماندگان احتمالی به روی آب بروند. حدود سیصد فروند قایق و شناورهای مختلف نیروی دریایی، سپاه و مردمی و قایق های موتوری مربوط به نیروهای انتظامی را روی آب فرستادیم و متاسفانه همه گزارشات حاکی از آن بود که حتی یک نفر هم زنده نمانده است و شهدایی که از آب گرفته اند هم وضعیت خوبی ندارند. مسئولیت جمع آوری پیکرهای شهدا بر عهده من بود که توانستیم طی 10مسافر هواپیما را از آب خارج کنیم. باقی اجساد یا بر اثر انفجار از بین رفته بودند و یا با جریان های آبی خلیج فارس به خارج از مرزها برده شده بودند و ما نمی توانستیم عملیات کاوش را انجام دهیم.

   شرایط سخت نگهداری پیکرها به دلیل کمبود سردخانه، حضورخانواده های قربانیان، برگزاری مراسم های مربوط به این جنایت بزرگ، رسیدگی به امور خبری و در مجموع حواشی این جنایت، مثنوی هفتاد منی است که در نظر دارم پس از بازنشستگی در قالب کتابی به رشته تحریر درآورم.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 16,484,088
تعداد بازدید امروز : 14,217
تعداد بازدید دیروز : 27,058
آخرین به روزرسانی : 1397/07/26