امروز : یکشنبه 31 تیر 1397
   
  • نگاهی به یکی از بزرگ ترین فجایع تاریخ فوتبال جهان / شهادت مظلومانه ورزشکاران زمین فوتبال چوار

   نگاهی به یکی از بزرگ ترین فجایع تاریخ فوتبال جهان / شهادت مظلومانه ورزشکاران زمین فوتبال چوار

   بیست و سوم بهمن ماه سال 1365 و در خلال جنگ تحمیلی ایران و عراق، فاجعه ای رخ داد که می توان از آن به عنوان بزرگ ترین فاجعه تاریخ فوتبال جهان یاد کرد. حمله هوایی ناجوانمردانه به زمین فوتبال شهر چوار از توابع استان ایلام که در آن خون ورزشکار، داور و تماشاگر در هم آمیخت.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، بازگویی اتفاقات 8 سال دفاع مقدس طی 36 سال نه تمامی دارد و نه تکراری می شود. حمله رژیم بعث عراق به زمین فوتبال چوار و به خاک و خون کشیده شدن افراد بی گناه یکی از بزرگ ترین فجایع تاریخ فوتبال جهان است که باید بیشتر به آن پرداخته شود. از همین رو با فرا رسیدن هفته دفاع مقدس تاریخ را ورق زدیم و اتفاقات 23 بهمن ماه سال 65 را مرور کردیم.
   در این روز با حمله جنگنده های رژیم صدام به زمین فوتبال شهرستان چوار از توابع استان ایلام یک داور، 9 بازیکن و پنج تماشاگر شهید و تعداد زیادی نیز مجروح شدند.
   این اتفاق و فجایع از این دست در حالی رخ داد که مجمع عمومی جامعه ملل در قطعنامه 30 سپتامبر 1938 اهداف نظامی قانونی را تبیین کرده است که بر اساس آن اولاً بمباران بین‌المللی مردم غیرنظامی مخالف حقوق است، اهدافی که از بالای آسمان نشانه گرفته می‌شود باید اهداف نظامی قانونی باشد و بشود آن ها را تشخیص داد؛ ثالثاً هر حمله علیه اهداف نظامی قانونی، باید به نوعی انجام شود که افراد غیرنظامی مجاور، در اثر بی‌احتیاطی بمباران نشوند.
   با این تفاسیر زمین فوتبال چوار نه هدف نظامی بود و نه هیچ نیروی نظامی در آن مستقر؛ پس سوال اساسی اینجاست که چه عاملی باعث شد بعثی ها این نظیر قطعنامه ها را زیر پا بگذارند ودر آن بمباران بسیاری از جوانان، نوجوانان و کودکان را به خاک و خون بکشند؟
   در همین زمینه با یکی از بازماندگان این فاجعه فراموش نشدنی به گفت و گو نشستیم.
   علی گوهر سودی که در آن زمان مربی گری تیم« منتخب جوانان استان ایلام» را بر عهده داشت درباره این روز و شهادت بازیکنانش می گوید:
   رژیم بعث عراق سابقه حمله به تجمعاتی که در مناسبت های گوناگون گرد هم می آمدند را داشت؛ (مانند حمله به راهپیمایان 15 خرداد در ایلام که طی آن هفتاد نفر کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شدند). به همین منظور این مسابقه رسمی را 23 بهمن ماه برگزار کردیم تا توجه عراقی ها جلب نشود.
   ساعت چهار مسابقه را شروع کردیم و 55 دقیقه بعد، زمین بمباران هوایی شد که طی آن پنج نفر از بازیکنان خود به علاوه 10 نفر دیگر از بازیکنان «تیم منتخب چوار» و داور و تماشاگر را از دست دادیم.
   گوهرسودی درباره دلایل این اقدام خصمانه می گوید: رژیم عراق اطلاعات کافی از محدوده بمباران خود داشت؛ اما به این خاطر که مردم را تحت فشار قرار دهد و از مقاومت گسترده آن ها بکاهد به این جنایات دست می زد.
   وی افزود: مردم ایلام همانند دیگر هموطنان خود در سخت ترین شرایط شهرها را ترک نمی کردند و دراطراف چادر می زدند و حتی در این شرایط به جبهه نیز اعزام داشتند. برگزاری همه مناسبت های فرهنگی _ورزشی توسط مردمی که جایی مناسب برای زندگی نداشتند و قدعلم کردن آن ها در برابر مشکلات، عامل اصلی بغض کینه توزانه رژیم بعث شده بود.
   در همین خصوص نیز با حجت الله هاشم بیگی کسی که پس از سال ها مظلومیت شهدای زمین فوتبال چوار را به گوش همگان رساند و در حال حاضر رئیس هیات رئیسه تعاونی فرهنگی ورزشی شهدای چوار 65 را بر عهده دارد، نیز گفت وگو کردیم.
   وی از جمله کسانی است که این واقعه هولناک را به خوبی به یاد دارد و به گفته خودش نمی توان لحظه لحظه آن روز را به یاد نیاورد. به گفته اوتنها کسانی می توانند عمق فاجعه را درک کنند که از نزدیک این ماجرا را دیده و یا پس از بمباران، برای جمع آوری اجساد در زمین مسابقه حاضر شدند.
   هاشم بیگی چنین آغاز می کند: صدها نفر از مردم دور و نزدیک برای دیدن مسابقه به زمین چَوار آمده بودند که با توجه به شرایط جنگی و فاصله سی کیلومتری محل مسابقه با جبهه اصلی جنگ، حضور شمار بسیاری از مردم باورنکردنی بود.
   در حالی که ده دقیقه از نیمه دوم مسابقه گذشته و تیم چَوار با نتیجه 2 بر 1 از حریف خود عقب مانده بود، داور یک ضربه کُرنر را به سود منتخب جوانان ایلام اعلام کرد. بازیکنان تیم چوار برای دفاع و بازیکنان تیم منتخب جوانان ایلام برای حمله، همگی در محوطه جریمه تیم چوار جمع شده بودند که هواپیماهای دشمن زمین فوتبال را تبدیل به خط مقدم جبهه کردند.
   به نظر می رسید این عملیات با نقشه قبلی همراه بود؛ چرا که نخست هواپیمای شناسایی منطقه را رصد کرد و سپس دو جنگنده بر فراز آسمان چوار به پرواز درآمدند و به صورت نقطه زن تعداد زیادی موشک و راکت را در زمین فوتبال رها کردند؛ نکته این جاست که بیشتر بمب ها در محوطه جریمه تیم چوار یعنی محل تجمع بازیکنان فرود آمد.
   وی اضافه کرد: دود سیاهی که تمام فضای منطقه را پوشاند، به خوبی به یاد دارم. هجوم مردم از همه اطراف برای یاری رساندن به مجروحین و جمع آوری پیکر مطهر شهدا جلوی چشمانم است؛. صدای مویه مادران و «روله روله» آنان، چیزی نیست که به سادگی از ذهن مردم ایلام پاک شود.
   هاشم بیگی افزود: در آن بحبوحه جنگ، ورزش و به خصوص فوتبال عاملی برای کاستن اندوه مردم و ایجاد نشاط عمومی بود و همین نکته خاطرنیروهای صدام را برآشفت و نتیجه این حقارت، بمباران فرزندان این خاک شد که با مظلومیت به خون کشیده شدند.
   وی این کشته شدگان عرصه ورزش را مظلوم دانست و گفت: این فاجعه تا سال 1387 در سکوت خبری و به عبارتی بی اطلاعی خبری همگان تنها در یاد مردم ایلام باقی مانده بود که با داوطلبی تعدادی جوان تحصیلکرده چوار تشکیلاتی برای زنده نگه داشتن خاطره شهدای زمین فوتبال این شهر شکل گرفت.
   هاشم بیگی با ابراز امیدواری از نام گذاری بیست و سوم بهمن ماه به نام شهدای ورزش در تقویم کشور، این حرکت را اقدامی برای انتقال مقاومت همه اقشار مردم ایران به نسل های بعد و جهانیان دانست.
   در این روز خونین یونس تلوکی، مجتبی ناصری، علی نجات کرمی، علی عباسی، محمد کمالوندی، جهانگیر کاوه، عبدالرزاق مهدیه، صید محمد زارعی ، حسین هزاوه( بازیکنان فوتبال)، حمیدرضا رضایتی ( داور مسابقه)، مراد آذرخش، خلیل مظفری، سجاد مظفری، محمدجواد مظفری، امجد حیدری(تماشاگران مسابقه) به شهادت رسیدند و علی قیطاس، رحمت محمود، الیاس گهرسودی، گل مراد فاضلی، فرمان فولادوند و سلمان کرد( بازیکنان فوتبال) به‌افتخارجانبازی نائل شدند.
   جامعه ورزش طی 8 سال بیش از پنج هزار شهید تقدیم کشور کرده که باعث افتخار و غرور این خانواده است؛ اما شهادت ورزشکاران چوار در میدان ورزشی رخ داد که این میادین در همه نبردها همانند بیمارستان و مدرسه مصونیت دارند.
   ورزش در دنیا به عنوان تقویت کننده و تشدیدکننده مودت در بین کشورهای جهان شناخته و در همه ادوار تاریخ عاملی برای برقراری ارتباط صلح طلبانه منظور می شود؛از همین رو مظلومیت ورزشکاران و تماشاگران فاجعه زمین فوتبال چوار قابل تامل است که باید بیشتر و بنیادی تر به آن پرداخته شود.
   تهیه و تنظیم: هانیه قریشی
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 14,339,493
تعداد بازدید امروز : 23,427
تعداد بازدید دیروز : 27,334
آخرین به روزرسانی : 1397/04/31