امروز : چهارشنبه 01 خرداد 1398
   
  • در نشست خبری کمیته ملی پارالمپیک:

   اشرفی: ۳۵ هزار نفر در مراسم گرامیداشت روز و هفته پارالمپیک مشارکت می کنند

   اشرفی: ۳۵ هزار نفر در مراسم گرامیداشت روز و هفته پارالمپیک مشارکت می کنند

   دبیر کل کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری امروز کمیته ملی پارالمپیک گفت: خدمت به معلولان در جوامع پیشرفته یک مسئولیت اجتماعی است و این مسئولیت اجتماعی باید با مشارکت مردم همگانی شود.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان دهمین دوره مراسم بزرگداشت روز ملی و هفته پارالمپیک از ۲۲ تا ۲۸ مهر ماه همزمان در تهران و شهرستان ها برگزار می شود.
   به همین مناسبت امروز مسعود اشرفی دبیر کل کمیته ملی پارالمپیک در نشست خبری که در محل این کمیته برگزار شد در رابطه با برنامه های پیش بینی شده برای بزرگداشت این هفته به خبرنگاران گفت: ما بعد از المپیک سیدنی بررسی کرده و به این نتیجه رسیدیم که سن ورزشکاران پارالمپیک رو به افزایش است. طبق آمار در المپیک سیدنی ۱۷ ورزشکار جانباز و ۲۴ ورزشکار معلول داشتیم در المپیک آتن این رقم به ترتیب ۲۴ و ۶۶ ورزشکار جانباز و معلول بود. برای المپیک پکن شاهد حضور ۵ ورزشکار جانباز و ۶۷ ورزشکار معلول بودیم. در المپیک لندن و ریو نیز به ترتیب ۴ و ۸ ورزشکار جانباز و ۷۵ و ۱۰۳ ورزشکار معلول داشتیم.
   وی افزود: در سال 79 موضوع توجه به ورزش همگانی در کمیته پارالمپیک پررنگ شد که این موضوع منجر به تشکیل کمیته ورزش همگانی و انتخاب روز پارالمپیک شد. در نخستین مراسم بزرگداشت روز و هفته پارالمپیک 300 ورزشکار فقط در تهران حضور داشتند که این جمعیت هر سال بیشتر شد به طوری که این مراسم در سال 95 با حضور بیش از 40 هزار ورزشکار معلول در 31 استان برگزار شد. باید به این نکته هم اشاره کنم که از سال 84-85 ایده روز پارالمپیک که توسط ایران به وجود آمد در سایر کشورهای دنیا نیز اجرایی شده است.
   دبیر کل کمیته ملی پارالمپیک در باره مفاد اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک گفت: دو هدف عمده این کمیته، آموزش و توسعه ورزش همگانی در میان معلولان است و در هفته بزرگداشت ورزش معلولان موضوع آموزش و توسعه ورزش همگانی در میان معلولان با جدیت بیشتری دنبال می شود.
   وی با یادآوری اینکه ۲۴ مهر ماه روز ملی پارالمپیک در تقویم ایران ثبت شده است تاکید کرد: نگاه ما به مسائل آموزشی مرتبط با ورزشکاران معلول در پنج سال آینده به تدریج تقویت و پررنگ تر خواهد شد. باید بگویم نگاه ها در آسایشگاه ها و مراکز بهزیستی نسبت به معلولان تغییر کرده است و مدیران آنها در جلسات مختلف که در این زمینه برگزار می شود شرکت می کنند معتقدیم که با حداقل امکانات و تجهیزات لازم می توان شرایط ورزش برای ورزشکاران معلول را در این مراکز ایجاد کرد.
   اشرفی درباره مراسم امسال نیز گفت: 11 هزار نفر داوطلب برگزاری مراسم امسال هستند که قرار نیست به آنها هزینه‌ای داده شود البته آموزش‌های لازم به این نفرات در طول دو سال گذشته داده شده است. امسال ما سعی می‌کنیم با یک تی‌شرت که به مسئولان می‌دهیم به آنها بگوییم که در روز پارالمپیک جلو بیایند و به عنوان یک خدمتگذار به ورزش معلولان خدمت کنند.
   در ادامه این نشست شهریاری دبیر ستاد برگزاری مراسم بزرگداشت هفته پارالمپیک نیز با بیان اینکه برنامه های این هفته در قالب سه محور پیش بینی شده است گفت: محور اول مربوط به هدف و ساماندهی برنامه است. محور دوم سازمان ها و نهادهای مشارکت کننده را شامل می شود و محور سوم هم برنامه های ویژه ای است که برای تهران پیش بینی شده است.
   وی در این رابطه ادامه داد: سازمان هایی مثل وزارت آموزش و پرورش، وزارت آموزش و پرورش استثنایی، سازمان بهزیستی، هلال احمر، وزارت ورزش، وزارت نفت، وزارت ارشاد، وزارت کار، سازمان بنیاد شهید، صدا و سیما و فدراسیون های ورزشی از جمله نهادهایی هستند که در قالب ستاد اصلی با ما همکاری دارند البته در مجموع ۲۲ سازمان در گرامیداشت هفته پارالمپیک با ما همکاری دارند که مهمترین آنها از این قرار بود.
   وی در پایان افزود: مراسم روز پارالمپیک در تهران در مجموعه ورزشی میلاد نور در روز 26 مهرماه از ساعت 8:30 تا 12 ظهر برگزار می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم 3 هزار نفر در آن شرکت کنند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,307,999
تعداد بازدید امروز : 100
تعداد بازدید دیروز : 21,887
آخرین به روزرسانی : 1398/03/01