امروز : یکشنبه 31 تیر 1397
   
  • یادداشت دکتر سلطانی فر در روزنامه اعتماد؛

   از مرکز به مرز / ورزش برای تمام ایرانیان است

   از مرکز به مرز / ورزش برای تمام ایرانیان است

   تحقق عدالت اجتماعی در عرصه ورزش را باید در توسعه متوازن این مقوله مهم جستجو کرد. آنچه مسلم است عدالت اجتماعی در ورزش می تواند حتی زمینه ساز توسعه پایدار ورزش شود.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، متن یادداشت دکتر مسعود سلطانی فر در روزنامه اعتماد را در ادامه می خوانید.
   آنجا که هر منطقه از ایران سرشار از استعدادهای مختلف در رشته های گوناگون ورزشی است ،برای پیشرفت راهی جز درنوردیدن مرزهای جغرافیایی نیست بطوریکه تمرکز و توجه را از تهران ؛پایتخت ایران باید بر روی جای جای کشور گستراند.
   آنچه مسلم است توجه به ورزش کشور با شعار، امکانپذیر نیست. هرچند در دوره ای علاوه بر شعار سیل وسایل ورزشی نیز به سوی نقاط محروم و مرزی جامعه روان شد اما واقعیت آن است که توجه به ورزش کشور فقط اهدا وسایل ورزشی نیست .
   توسعه ورزش با توجه به استعدادها و امکانات ورزشی در تمام نقاط ایران با برخورداری از برنامه ها علمی و منطقی رخ می دهد . در این بین توجه به ورزش دراقصی نقاط ایران هم موجب تحقق عدالت اجتماعی است و از طرفی توسعه ورزش را موجب می شود چرا که بسیاری از استعدادها در نقاط مختلف ایران پراکنده شده اند و هر منطقه با جغرافیای خاص و شرایط آی و هوایی ارتباط معنا دار با ورزش های مختلف دارد که این مهم نیازمند برنامه عملیاتی است نه کلنگ زنی های بیهوده و اهدا وسایل ورزشی.
   آنچه در طی سال های اخیر نمود واقعی توسعه ورزش در اقصی نقاط ایران را موجب شده است،اجرای برنامه هایی است که حتی به توسعه پایدار در ورزش کمک می کند.
   طرح آمایش ورزشی که رشته های مدال آور هر منطقه را در خود مستتر دارد ،فرصت مناسب برنامه ریزی را برای هر منطقه از ایران فراهم آورده است . در این راستا استانی با قابلیت مدال اوری در رشته های ورزشی رزمی قطعا نیازی به سالن بسکتبال ندارند و طبیعی است که برای این منطقه احداث سالن رزمی همراه با امانات مخصوص این رشته ها کفایت می کند .
   از آن سال هایی که کلنگ های در نقاط مختلف کشور به زمین زده شد که پشتوانه فکری مناسب و منطقی نداشت ،زیاد سپری نشده کلنگ هایی که بیشتر جنبه تبلیغاتی داشت اما هیچگاه به سرانجام نرسید تا جاییکه چهار هزار پروژه نیمه تمام ورزشی را روی دوش دولت گذاشت که اکنون برای اتمام آن ده هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
   بنابراین برای توسعه ورزش ،گسترش ورزش در تمام نقاط ایران لازم و ضروری است و ضرورت ان در قالب اهداف سلامتی و قهرمانی این مقوله نهفته است.
   بازخورد ابعاد همگانی ورزش را در سلامت عمومی می توان یافت که امار و ارقام بیانگر رشد بیش از ده درصدی مردم در همایش های همگانی است .
   از سوی دیگر أهمیت ابعاد قهرمانی ورزش در انجا نمود عینی یافته است که طرح استعداد یابی همگانی برای اولین بار در کشور اجرایی شد تا استعدادهای نقاط مختلف ایران از مرزی تا مرکزی فرصت ارایه توانمندی های خود را بیابند این مهم اگر با استمرار همراه شود می توان امیدوار بود که ورزش در مسیر توسعه پایدار قرار گیرد .
   در صورت تداوم در طرح استعدادیابی همگانی ، ورزش ایران از یافتن استعدادها بصورت گلخانه ای فاصله گرفته و به ثبات لازم در پرورش قهرمانان می رسد ، این اتفاق می تواند به جمعیت استعدادهایی که به مرحله نخبگی رسیده اند ، أضافه کرده و این ارزش افزوده موجب خواهد شد ،بهترینها از بین بیشترین ها انتخاب شوند . این فرایند موجب خواهد شد که روند مدال اوری ایران در بازی های اسیایی که هیچگاه با رشد منطقی همراه نبوده و همواره در المپیک ها با فراز و فرودهایی همراه بوده ایم ، به مرحله پایدار برسد.
   در شرایط رسیدن به توسعه پایدار انگاه از مدال طلای محمد نصیری وزنه بردار سبک وزن ایران در المپیک ١٩٦٨؟مکزیکوسیتی تا مدال های طلای این رشته در بازیهای المپیک ٢٠٠٠ سیدنی لازم نیست ٣٢ سال صبر کنیم .
   یا از مدال طلای ١٩٥٦ ملبورن عبدالله موحد در کشتی ازاد تا مدال طلای ١٩٩٦ أتلانتا رسول خادم نباید زمان ٤٠ ساله بگذرد یا حتی در همین رشته که ادعای برتری داریم از مدال طلای دبیر در بازی های المپیک ٢٠٠٤ اتن تا مدال طلای حسن یزدانی در المپیک ٢٠١٦ ریو ١٢ سال گذشت .
   قطعا در مدال اوری ایران در المپیک ها توسعه پایدار ورزشی رقم نخورده که تا قبل از المپیک ٢٠١٢ لندن در کشتی فرنگی دو مدال گرفتیم که رنگ هیچکدامشان زرد نبود اما در المپیک لندن سه مدال زرین نصیب کشتی فرنگی ایران شد.
   بنابراین نمونه هایی از توجه به استعدادهایی سراسر کشور در این چند سال اخیر بویژه از اجرایی شدن طرح استعدادیابی همگانی که سال ٩٥ اغاز شد ، می تواند اغازگر راهی امیدبخش به اینده ورزش کشور باشد.
   از طرفی نمی توان عدالت اجتماعی در ورزش را هدف قرار داد انگاه همه رویدادهای مهم بین المللی را در تهران به عنوان راحت ترین گزینه برگزار کرد.
   آنچه مسلم است برگزاری رویدادهای ورزشی در عرصه بین المللی را می توان یکی از مهمترین راهبردها برای رونق ورزش ‏در هر منطقه دانست. در این بین شکی نیست که وقتی هر فدراسیونی، مجوز یکی از رویدادهای مهم بین المللی را از مجامع ‏جهانی کسب می کند، تهران راحت ترین و محتمل ترین گزینه برای واگذاری میزبانی است، اما توزیع میزبانی در اقصی نقاط ‏ایران می تواند عدالت ورزشی را محقق سازد‎.‎
   میزبانی ها در ابعاد مختلف شرایط رشد و توسعه ورزش در منطقه را به ارمغان می آورند. شور و هیجانی که میزبانی یک ‏رویداد بین المللی در استان ها در پی دارد موجی از تلاش و کوشش همگانی را در استان محل میزبان به وجود می آورد که در ‏نهایت به سود ورزش آن منطقه و کشور است. این کوشش عزم همگانی را به دنبال دارد که در وهله اول به پوشش نقاط ضعف ‏امکانات سخت افزاری آن منطقه منجرمی شود و اگر آن استان از فرصت طولانی تر هم برای میزبانی برخوردار باشد، قطعا ‏ایجاد امکانات سخت افزاری ورزشی هم دور از دسترس نیست‎.‎
   بازخورد مثبت میزبانی در استان ها قطعا شور و نشاط در بین علاقمندان ورزشی آن مناطق است. بدون شک میزبانی ‏رویدادهای بین المللی، بنا به دلایل مختلف، مسئولین ورزشی، داوران، مربیان و ورزشکاران آن استان را در کوران آن قرار می ‏دهد و همین عامل مهمی در ارتقا سطح فنی و اجرایی آنها است و کاملا مشخص است که در پرتو این میزبانی ها ایران به ‏صورت بهتر و بیشتر از قبل به جهانیان معرفی می شود‎.‎
   با این تفاسیر یکی از نقاط قوت کارنامه ورزشی دولت یازدهم را باید در واگذاری میزبانی های رویداد های بین المللی در نقاط ‏مختلف کشور دانست‎.‎
   در هر صورت این سیاست تمرکززدایی و توجه به ورزش دیگر مناطق، می تواند یکی از مصادیق بارز توسعه عدالت ورزشی ‏تلقی شود. این مهم می تواند در آینده نیز فرآیند بهتری را برای توسعه متوازن ورزش در تمام ایران نهادینه کند، به طوری که تیم ‏های ملی رشته های پرمخاطبی چون فوتبال، والیبال، بسکتبال و هندبال نیز بازی های ملی رسمی و دوستانه خود را در استان ‏ها برگزار کنند‎.‎
   به نظر می رسد بستر توزیع میزبانی های عادلانه در تمام نقاط ایران به وجود آمده است تا به روزهای بهتر هدف " ورزش ‏برای تمام ایرانیان است"، نزدیکتر شویم‎.‎
   تدبیر واگذاری میزبانی ها به مراکز استان ها و شهرستان ها برای ورزش کشور امیدآفرین است و پویایی و نشاط بیش از گذشته ‏را در ورزش کشور رقم خواهد زد‎.‎
   چه بسا در دولت جدید می توان واقعی تر ورزش برای ایرانیان را جستجو کرد .لذت بردن از هیجان ورزش قهرمانی حق ایرانیان است .
   مسعود سلطانی فر
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 14,326,004
تعداد بازدید امروز : 9,938
تعداد بازدید دیروز : 27,334
آخرین به روزرسانی : 1397/04/31