امروز : دوشنبه 01 مرداد 1397
   
  • پس از صعود 5 تیم ایران به جام های جهانی 2016_ 2017

   حاج رضایی: استعداد ایرانیان در فوتبال خدادادی است/ فوتبال کشور به بلوغ خود نزدیک شده است

   حاج رضایی: استعداد ایرانیان در فوتبال خدادادی است/ فوتبال کشور به بلوغ خود نزدیک شده است

   کارشناس فوتبال ایران نقش وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال را در برون رفت فوتبال کشور از رکود موثر دانست و گفت: طبیعتاً وزارت کمک کرده و فدراسیون زحمت خود را کشیده است تا امروز شاهد حضور 5 تیم خود به جام های جهانی باشیم.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، طبق آمار و اطلاعات فدراسیون بین المللی فوتبال، جمهوری اسلامی ایران از نظر تعداد تیم های صعود کننده به جام های جهانی 2017-2016 در صدر رده ‏بندی فیفا قرار می گیرد.‏
   در این مقایسه 25 تیم اول رده بندی فیفا و 10 تیم اول رده بندی در قاره آسیا مورد بررسی و آنالیز قرار گرفتند و در جمع این کشورها جمهوری ‏اسلامی ایران تنها کشوری است که 5 تیمش در جام های جهانی مختلف فوتبال، فوتسال، فوتبال ساحلی و جوانان و نوجوانان حضور پیدا کرده ‏است.
   از همین منظر با یکی از کارشناسان فوتبال به گفت و گونشستیم تا دلایل این موفقیت را واکاوی کنیم.
   امیرحاج رضایی بازیکن و مربی سابق، کارشناس، مفسر و منتقد فوتبال این موفقیت را اتفاق خجسته و آن را نشانه بلوغ فوتبال کشور می داند.
   به گفته وی حضور پنج تیم ایران در جام های جهانی تاثیرات مثبتی در نگرش مردم کشور و جامعه جهانی به ورزش ایران به خصوص فوتبال ایجاد کرد و این مهم به اعتبار ورزش جمهوری اسلامی افزود. او معتقداست که به طور حتم در ورزش قهرمانی اقدامات خوبی صورت گرفته است.
   این مربی با سابقه درهمین ارتباط خاطرنشان کرد: آمار و اطلاعات نشان می دهد که ایران در جهت نیروهای انسانی نخستین تیم آسیا است؛ به عبارتی می توان گفت که لطف خداوند در اعطای استعدادهای ورزشی به خصوص فوتبال شامل حال ایرانیان شده است.
   وی وجود اقلیم های متفاوت در ایران را نقطه عطفی درپیشرفت فوتبال کشور دانست و گفت: چهارفصل ایران برای برپایی اردو و تمرینات ورزشی مناسب است بنابراین کمبودهای گذشته را می توان حاصل بی توجهی و کم توجهی به این مهم دانست.
   حاج رضایی در ادامه، گستره فوتبال ایران را مورد توجه قرارداد و افزود: در لا به لای این روزهای خجسته فوتبال کشور نباید کودکان، نوجوانان و جوانانی را از یاد برد که با وجود استعدادهای بی بدیل، شرایط تمرین مناسبی ندارند که این موضوع نگاه کارشناسی مسئولان را می طلبد چرا که هر چه به زمین خاکی ها توجه شود نتیجه آن در چمن، لیگ های کشور و در نتیجه تیم های ملی ما به ثمر می نشیند.
   مفسر و منتقد فوتبال با اشاره به این نکته که تیم های پایه باید بنیان گذار تیم های ملی باشند، گفت: در همه کشورهای توسعه یافته در رشته فوتبال، آکادمی پایه وجود دارد و به این رده های سنی توجه ویژه می شود. ما فاکتورهای لازم برای پیشرفت را داریم پس باید به سمتی حرکت کنیم تا این استعدادها شناسایی، حمایت و پرورش یابند. برخی از این عزیزان به دلیل فقر مالی توانایی شان هرز و نعمت خدادادیشان با عدم درایت ما از بین می رود.
   وی در ادامه نقش وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال را در برون رفت فوتبال کشور از رکود موثر دانست و افزود: طبیعتاً وزارت کمک کرده، فدراسیون زحمت خود را کشیده و کمیته جوانان فدراسیون کار نوینی را آغاز کرده است. گردش مالی فوتبال کشور خوب است و باید مسئولان ورود کنند و فساد را از بین ببرند تا این اعتبارات به صاحبان اصلی خود که بچه های این سرزمین هستند بازگردد.
   حاج رضایی استفاده از ظرفیت مدیران داخلی در پیشرفت فوتبال را یکی دیگر از نیاز های امروز این رشته در کشور عنوان و خاطر نشان کرد: ما مدیران بسیار خوبی داریم که در اقلیت هستند اما نباید نادیده گرفته شوند چرا که توانایی فرزندان این خاک را آن ها به خوبی می دانند و می توانند بهترین نتیجه را از آموزش این بازیکنان بگیرند.
   در ادامه این گفت و گو از بازیکن سابق فوتبال کشور در خصوص پیش بینی نتیجه ایران در جام جهانی فوتبال پرسیدیم که این گونه پاسخ داد: تیم ملی ما پر از نیروهای مستعد است که زیر نظر مربی جهان دیده فعالیت می کند. هرکجا که امید موج می زند جامعه نیز همسو می شود؛ به عبارتی امید جامعه این است که در این دوره به مرحله پلی آف صعود کنیم. برای رسیدن به این نتیجه باید منتظر بمانیم که 10 آذرماه قرعه ما با کدام تیم ها می افتد.
   براساس گزارش فیفا، 5 حضور ایران در جام های جهانی به شرح زیر است:‏
   ‏* تیم ملی بزرگسالان ایران در جام جهانی 2018روسیه ‏
   ‏*تیم ملی فوتسال ایران در جام جهانی فوتسال 2016 کلمبیا ‏
   ‏* تیم ملی جوانان در جام جهانی 2017 کره جنوبی
   ‏* جام جهانی نوجوانان 2017 هند( تیم ملی نوجوانان ایران در این مسابقات که در حال برگزاری است، حضور دارد.) ‏
   ‏*تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در جام جهانی فوتبال ساحلی 2017 باهاما ‏
   گفتنی است که تیم ایران در دو جام جهانی فوتسال و فوتبال ساحلی به مقام سوم جهان دست پیدا کرد.‏
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 14,348,788
تعداد بازدید امروز : 2,739
تعداد بازدید دیروز : 29,983
آخرین به روزرسانی : 1397/04/31