امروز : شنبه 04 خرداد 1398
   
  • به بهانه هفته ملی پارالمپیک

   نگاهی به نهضت و دستاوردهای پارالمپیک ایران از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تا کنون

   نگاهی به نهضت و دستاوردهای پارالمپیک ایران از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تا کنون

   تاثیر روز و هفته ملی پارالمپیک در جامعه، بازگرداندن شور و نشاط و اعتماد بنفس به افراد کم توان و تغییر نگرش جامعه نسبت به آنان است.

   اصطلاح پارالمپیک از ترکیب لغات یونانی "پارا" به معنای "کنار" یا "موازی" و "همراه" و المپیک به وجود آمده است تا به این ترتیب نزدیکی و اهمیت نهضت المپیک و معلولین نشان داده شود.
   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان کمیته بین‌المللی پارلمپیک (IPC) در 22 سپتامبر 1989 تأسیس شد و دارای 174 عضو از 5 قاره است. ترویج ارزش‌های پارالمپیک شامل جرأت، اراده، الهام بخشی و برابری جزء مأموریت‌های اصلی این نهاد محسوب می‌شود و به عنوان سازمان جهانی متولی جنبش پارالمپیک شناخته شده است. اولین دوره بازی‌های پارالمپیک بلافاصله بعد از بازی‌های المپیک 1960 در رم ایتالیا برگزار شد.

   از آن سال بازی‌های پارالمپیک هر 4 سال یک بار به طور منظم برگزار و با برگزاری اولین دوره پارالمپیک زمستانی در سال 1976 سوئد ارتقاء کیفی و کمی آن همچنان ادامه دارد.

   در ابتدا نیاز مجروحین جنگ از جمله خلبانان و ملوانان، به عنوان ضرورت فعالیت ورزش پارالمپیکی برای توانمندسازی آن ها مطرح بود اما به مرور هدف حضور آن ها در جامعه باعث ظهور و بروز بازی های پارالمپیک شد تا جایی که اکنون برخی رکوردهای پارالمپیک حتی بیشتر و بهتر از رکوردهای بازی های المپیک است و می توان به برخی ماده های دو و میدانی همچنین وزنه برداری اشاره کرد که در وزنه برداری ورزشکاران ایرانی پیشتاز هستند.

   رییس کمیته ملی پارالمپیک، زمان آغاز فعالیت ایران در پارالمپیک را بعد از انقلاب اسلامی عنوان می کند و می گوید: حوزه ورزش جانبازان و معلولین یکی از مولودها و ثمره های ارزشمند انقلاب اسلامی است که ورزش جانبازان دوران انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و معلولین را حمایت می کند.
   خسروی وفا ادامه می دهد : ورزش پارالمپیکی ایران در دنیا بنا به گفته رییس کمیته بین المللی پارالمپیک مطرح و پیشتاز است بطوری که او معتقد است، ظرفیت ورزش ایران در بازی های پارالمپیک در بین 10 کشور اول دنیاست و در ابعاد توسعه ای نیز الهام بخش برای تمام کشورهاست.

   اما به نظر می رسد رسالت اصلی تمام فعالیت های کمیته ملی پارالمپیک بازگرداندن شور و نشاط و اعتماد بنفس به معلولان و تغییر نگرش جامعه نسبت به آنان است. کسب مدال های رنگارنگ قهرمانان در میادین بزرگ مثل پارالمپیک، نماد توانمندی این قشر از جامعه است که دستاوردهای بزرگی در پی دارد.

   فاطمه رخشانی نایب رییس بانوان کمیته ملی پارالمپیک در خصوص این دستاوردها می گوید: اتفاقات خوبی که در پارالمپیک افتاده و رسانه ای شدن آن جایگاه معلولین را ارتقاء داده و باعث تعییر نگرش مردم هم شده که اتفاق ساده ای نیست. هرچند هنوز هم با ایده آل فاصله داریم تا همه به این باور برسند که معلولین افراد اثرگذاری برای جامعه هستند.

   رخشانی ادامه می دهد: پارالمپیک در نگاه جامعه جهانی به ایران نیز بسیار نقش داشته است. در زمان رژه کاروان ایران در پارالمپیک بسیاری از خارجی ها از بزرگی کاروان ما تعجب می کردند. همچنین تغییر دیدگاه نسبت به بانوان معلول هم از دستاوردهای پارالمپیک بود. وقتی زهرا نعمتی را همه دنیا به عنوان زن توانای ایرانی می شناسند همه جور دیگری و با احترام به ما نگاه می کنند.

   نایب رییس بانوان کمیته ملی پارالمپیک تاثیرات روز پارالمپیک بر معلولین و خانواده های آنان را بسیار مثبت می داند. این روز باعث نزدیکی خانواده های معلولین به هم شده و آنها را همدل کرده است.
   خانواده های افراد کم توان معمولا علاقه ای به آوردن فرزندان خود در مجامع عمومی ندارند اما روز پارالمپیک باعث شده با حضور تمام اقشار کم توان و خانواده هایشان در سطح جامعه تاثیرات روحی بسیار مثبتی در آنان پدیدار و مشکلاتشان کمتر شود.

   پیدا کردن استعدادهای خوب ورزشی و پرورش آنها با سرمایه گذاری مناسب در کنار تاثیر مثبت رسانه ها در خصوص بازتاب دستاوردهای پارالمپیک باعث افزایش انگیزه و اعتماد جامعه و دستاوردهای فرهنگی زیادی می شود که مستقیم به جوانان منتقل خواهد شد.

   بزرگترین تاثیر، کسب 55 مدال طلا، 37 نقره و 44 برنز از پارالمپیک 1988 سئول تا کنون توسط قهرمانان کشورمان علاوه بر افزایش غرور ملی، تشویق قشر کم توان جامعه به ورزش، افزایش نشاط و شادابی بین افراد کم توان و تغییر نگرش مردم به آنها بوده است. افرادی که در بسیاری از موارد اراده ای بس بزرگتر از به ظاهر سالم ها دارند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,382,587
تعداد بازدید امروز : 15,770
تعداد بازدید دیروز : 16,285
آخرین به روزرسانی : 1398/03/04