امروز : جمعه 31 فروردین 1397
   
  • هفدهمین جلسه کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور

   احمدی: مبارزه با تضییع حقوق روستائیان وظیفه ای همگانی است / محمدیان: توسعه ورزش های روستایی در حفظ سلامت زنان روستا بسیار موثر است

   احمدی: مبارزه با تضییع حقوق روستائیان وظیفه ای همگانی است / محمدیان: توسعه ورزش های روستایی در حفظ سلامت زنان روستا بسیار موثر است

   معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان گفت: 63 هزار روستای کشور ساکنین قابل توجهی را در بر می گیرد که یک فدراسیون به تنهایی قادر به پاسخ گویی نیاز های ورزشی آن ها نیست و لازم است سایر دستگاه ها به فدراسیون کمک کنند.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان هفدهمین جلسه کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور صبح امروز با محوریت دو موضوع « ورزش های روستایی، عشایری و بازی های بومی محلی» و « امور ورزش بانوان » در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.
   در این جلسه عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان، در خصوص رویکردها و برنامه های توسعه ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی گفت: 63 هزار روستای کشور ساکنین قابل توجهی را در بر می گیرد که یک فدراسیون به تنهایی قادر به پاسخ گویی نیاز های ورزشی آن ها نیست و لازم است سایر دستگاه ها به فدراسیون کمک کنند.

   احمدی گستردگی حوزه ورزش روستایی را یکی از علل دشواری رسیدگی به این مهم دانست و افزود: بخشی از ورزشی که در روستاها انجام می شود همان ورزش های شهری است که توسعه زیرساخت های ورزشی به توسعه آن منجر خواهد شد اما بخش دیگر که ورزش های بومی و محلی هستند در صورت تفکیک از این بخش بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت.

   وی مبارزه با تضییع حقوق روستائیان را وظیفه ای همگانی دانست و اظهار داشت: ما با احصای کامل حقوق روستائیان از محل 27 صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده قادر خواهیم بود از حقوق این عزیزان دفاع کنیم.
   در ادامه این جلسه فریبا محمدیان، معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان، توسعه ورزش های روستایی را عاملی مهم برای حفظ سلامت زنان روستایی دانست و طرح تشکیل کارگروه فرهنگی اجتماعی در حوزه ورزش بانوان برای توسعه ورزش این حوزه را پیشنهاد داد.

   فریبا محمدیان افزود: این معاونت با بهره گیری از اسناد بالادستی شامل منویات مقام معظم رهبری و رهنمود های حضرت امام راحل(ره)، مصوبات شورای فرهنگی و قوانین مقررات کشور همواره در صدد احصاء حقوقی برای توسعه ورزش بانوان است.
   وی با بیان این که وزارت ورزش و جوانان دستگاهی است که نیمی از مخاطبان مستقیم آن را بانوان تشکیل می دهند،اذعان داشت: صیانت از حجاب و عفاف، توجه به حقوق شهروندی، پیشگیری از ناهنجاری های اجتماعی و لباس و پوشش بانوان از رویکرد های اصلی کارگروه فرهنگی اجتماعی است.
   در ادامه این جلسه رویکردها و برنامه های توسعه ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی با ارائه گزارشی از سوی رئیس فدراسیون مربوطه مورد بررسی بیشتر قرار گرفت.
   در این گزارش غلامرضا جعفری با عنوان کردن آمار دقیقی از فعالیت های صورت گرفته در این حوزه به بررسی راه کارها و رفع کاستی های موجود پرداخت.
   وی در ادامه با اشاره به اهمییت عینیت بخشیدن به منویات مقام معظم رهبری در حوزه ورزش های روستایی و بومی افزود: ورزش های روستایی باید از محیط های علمی و دانشگاهی توسعه یابند و با تعریف رشته های اختصاصی در این حیطه در سطح کاردانی و کارشناسی قادر خواهیم بود کمک شایانی به این شاخه ورزشی داشته باشیم.
   رئیس فدراسیون ورزش های روستایی، عشایری و بازی های بومی محلی با برشمردن بانوان به عنوان مهمترین رکن خانوارهای روستایی، برگزاری جشنواره های بومی با حضور کشورهای عضو اکو را راهکاری مناسب برای افزایش حضور اجتماعی بانوان روستایی عنوان کرد.
   وی همچنین انعقاد تفاهم نامه ای با شهرداری برای توسعه بازی های بومی، محلی در فضاهای شهری را پیشنهاد داد و افزود: تهیه و تدوین نظام جامع ورزش های سنتی و همچنین نظام نامه توسعه بازی های بومی و محلی باید در دستور کار قرار گیرد تا به تلاش های فرا دستگاهی ما در این زمینه جهت دهی کرده و موجب هم افزایی بیشتر شود.
   همچنین در این نشست، جعفر سطوتی سرپرست دفتر امور فرهنگی وزارتخانه، توسعه ورزش های بومی و محلی را راهکاری برای توسعه صنعت گردشگری دانست و گفت: برای رشد اقتصاد غیر نفتی باید برنامه ای جامع برای ورزش های بومی تدوین و دائره المعارف جامع و تخصصی در این زمینه گردآوری کرد.
   شروین اسبقیان، مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها نیز در این جلسه خاطرنشان کرد: در زمینه ورزش روستایی فاقد برنامه ای جامع و مدون هستیم و بهتر است پیش از انجام هر اقدامی به تدوین نظام جامع توسعه ورزش روستایی بپردازیم تا با هم افزایی میان دستگاه های ذیربط بتوانیم کاستی ها را مرتفع کنیم.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 12,012,785
تعداد بازدید امروز : 14,420
تعداد بازدید دیروز : 20,669
آخرین به روزرسانی : 1397/01/31