امروز : جمعه 31 فروردین 1397
   
  • نشست رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای راهبردی با اصحاب رسانه

   محمد رضا فضلی :در پی طرحی هستیم تا فعالیتهای ورزشی در سراسر کشور قابل اندازه گیری و رصد شود

   محمد رضا فضلی :در پی طرحی هستیم تا فعالیتهای ورزشی در سراسر کشور قابل اندازه گیری و رصد شود

   رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای راهبردی وزارت ورزش وجوانان با اعلام خبر برگزاری ششمین کنگره علمی مدیریت ورزشی با رویکرد توسعه سلامت و ورزش گفت : در صدد راه اندازی یک طرح ملی هستیم تا به وسلیه آن فعالیت های ورزشی در روستاها، شهرها و استان ها قابل رصد و ارزیابی باشد .

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان نشست رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای راهبردی پیرامون در جمع نمایندگان اصحاب رسانه از برگزاری ششمین کنگره علمی مدیریت ورزشی با رویکرد توسعه سلامت و ورزش در استان گلستان در آبان ماه ، توضیحاتی را پیرامون این کنگره بیان کرد .
   این مسوول در وزارت ورزش و جوانان در خصوص برگزاری نشستها و سمپوزیوم های علمی که در دو حوزه ورزش وجوانان برگزار می شود اظهار داشت : این برنامه ها در حوزه پژوهش برای ما تعریف شده ومقرر است در دوسطح ملی واستانی برگزار شود .
   او در ادامه با بیان اینکه این یافته های پژوهشی درسه سطح ملی ،کشوری و منطقه ای برنامه ریزی، اجرا وبرگزار می شود ، گفت : ما استانهای کشور را به شش منطقه تقسیم کرده ایم . امسال در چهار منطقه چهار همایش یافته های پژوهشی استانی را برگزار کردیم و در نظر داریم در دو منطقه دیگر نیز چنین نشستتهای علمی را برگزارکنیم .
   دکتر فضلی هدف از اقدامات صورت گرفته در حوزه پژوهش ها در دو بخش ورزش و جوانان را مساله یابی، پاسخگویی به مشکلات، توصیف وضعیت موجود اعلام کرد و افزود : همچنین در پی این هستیم که بدانیم به لحاظ اقتصادی چه فعالیتهایی را انجام بدهیم که به صرفه باشد و یا اینکه کدامیک از تصمیمات و طرحها متکی بر یافته ها و پژوهشهای علمی باشد. در واقع ما به دنبال تصمیم سازی و برنامه ریزی ها با محوریت نتایج پژوهشی هستیم .
   او دربخش دیگری از سخنانش توصیح داد که این نشستهای علمی و کنگره ها چگونه می تواند باعث به کارگیری وارتقاء جایگاه منابع انسانی شود .

   رییس مرکز مطالعات وپژوهش های راهبردی وزارت ورزش وجوانان اهمیت منابع انسانی را مورد توجه قرار داد و گفت: این نوع نگرش علاوه براینکه باعث توسعه سرمایه های انسانی و ایجاد همگرایی دراین وزارتخانه دربخش فعالیتهای ورزشی وحوزه جوان می شود، بلکه باعث ارتقاء جایگاه سرمایه انسانی ، تعامل و کارایی بیشتر، انجام فعالیت اقتصادی ، افزایش بهره وری و کارایی بیشتر سیستم های اجرایی وخدمات رسان می شود.
   او دراین نشست گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه کرد و توضیح داد : ما در سالهای گذشته در 31 استان 31شورای پژوهش و فناوری را ایجاد کردیم و هم اکنون در سراسر کشور به ریاست مدیران کل ورزش و جوانان استانی دراین خصوص فعالیتهای اثر گذاری داریم. حدود 130 عضو هیات علمی دانشگاهی فعال در دوبخش مطالعات ورزش وجوانان عضو این شوراها هستند و در تصمیم گیری ها الویت بندی طرحهایی پروهشی استانی دخیل هستند .
   دکتر فضلی افزود :در سال 94و95 ما موفق شدیم که225 طرح پژوهشی استانی را درسامانه وزارت علوم و تحقیقات ثبت کنیم و آنها را مورد حمایت اعتباری و مالی قرار دهیم .این درحالی است که علاوه براعتباراتی که دراستان به فعالیتهای پژوهشی تخصیص پیدا می کند ازسوی وزارت ورزش وجوانان هم محققان مورد حمایت قرار گرفتند.
   وی همچنین به نشستهای تخصصی که طی دو سال گذشته توسط این مرکز برگزار شده اشاره کرد و اظهار داشت : همانظور که اعلام کردم چهار همایش منطقه ای در چهار استان ایلام، کهگیلویه وبویر احمد، اذربایجان غربی و خراسان جنوبی برگزار شده و علاوه بر همایش یافته های پژوهشهای استانی که دراین چهارمنطقه ارائه شده 10 کارگاه علمی و پژوهشی هم دراین چهارمنطقه دراستانهای میزبان به اجرا درامده است.
   رییس مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی وزارت ورزش وجوانان به بیان موفقیتهای پژوهشی این وزارتخانه درسطح ملی پرداخت و گفت : درسال گذشته علاوه بر ثبت سیزده طرح ملی وحمایت از 75 رساله وپایان نامه درحوزه ورزش وجوانان ، 5 نشست تخصصی را در وزارت ورزش وجوانان برگزار کردیم .
   وی توضیحاتی را در خصوص برنامه های آینده این مرکز ارائه کرد و درادامه سخنانش به نکاتی پیرامون ششمین کنگره مدیریت ورزشی با محوریت توسعه سلامت وورزش که سوم و چهارم آبان ماه در استان گلستان برگزار می شود اشاره کرد .
   فضلی دراین نشست برگزاری کنگره ی علمی درحوزه جوانان وخانواده به میزبانی چابهار ، پنجمین همایش سالانه شوراهای پژوهش درهفته پژوهش در آذرماه درشهر بندر عباس ودومین همایش ملی یافته های پروهشی استانها درارومیه را بخشی از برنامه های این مرکز اعلام کرد .
   او درخصوص برنامه های منطقه ای نیز گفت :همایش بعدی ما درمنطقه 5 به میزبانی تهران ودر منطقه 6 به میزبانی اهواز برگزار خواهد شد .
   رییس مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی وزارت ورزش وجوانان مواردی را تحت عنوان ضرورت برای برگزاری کنگره های علمی ، تخصصی و پژوهشی اعلام کرد و گفت : همانطور که می دانید از عوامل مرگ زود هنگام، فشارخون، چربی، دیابت ،سکته فلبی، استرس، چاقی واختلالات روانی عواملی هستند که از طریق فعالیت بدنی ورزشی قابل کنترل پیگشیری ودرمان هستند وبهانه ما برای برگزاری این کنگره پرداختن به این موضعات بود چرا که با قرار گرفتن فعالیت بدنی و ورزش در سبک زندگی جامعه ایرانی ما به سمت جامعه سالم تر وشاداب تر خواهیم رفت .
   او گفت :دراین کنگره ودر این نوع فعالیتها ی علمی توجه بیشتری به ورزش، سلامتی کودکان ونوجوانان حواهیم داشت ضمن اینکه توسعه فضاهای ورزشی در محیطهای شهری پرتراکم ،تغییر الگوهای ورزشی برای نوجوانان وجوانان وچگونگی گسترش فضای مناسب ورزشی برای دختران و تسری ورزش در میان خانواده ها دراین نشستها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
   محمد رضا فضلی بعد اقتصادی توسعه ورزش را نیزمورد توجه قرار داد و خاطر نشان ساخت که ورزش ، سلامت و تندرستی بازار وسیعی برای اشتغال دارد که باید به صورت علمی برنامه ریزی وهدایت شود تا بتوان از این فضا بهره برداری کاملا اقتصادی کرد .
   وی افزود :دراین کنگره ما سخنرانی های تخصصی از دانشمندان ومتخصصان وپژوهشگران حوزه علم پزشکی ورزشی خواهیم داشت . هم چنین کارگاه هایی برنامه ریزی شده است که بی تردید برای جامعه مخاطب این کنگره بسیار مفید به فایده خواهد بود .
   رییس مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی وزارت ورزش ،مخاطبان این کنگره را مدیران ادارات کل ورزش وجوانان ،معاونان ورزشی ادارات کل ،دبیران شورای پژوهش وفناوری در ادارات کل استانها ، مربیان ،ورزشکاران متولیان سمنهای جوانان وفعالان حوزه ورزش اعلام کرد .

   محمدرضا فضلی در این نشست با تاکید بر رونق بخشی به ورزش با هدف ارتقاء سطح سلامتی و نشاط در جامعه متولی اصلی ورزش در کشور را وزارت ورزش و جوانان اعلا م کرد و در ادامه سخنانش تعامل و همکاری سایر ارگانها در گسترش ورزش در کشور مورد توجه قرار داد .
   او در این نشست گزارشی را پیرامون اقدامات صورت گرفته در این مرکز ارائه کرد و افزود : تمامی طرحها و پروژه هایی که به نوعی بتواند زمینه ساز توسعه ورزش کشور در بخشهای مختلف شود حمایت به عمل آمده و در ادامه نیز این روند ادامه خواهد داشت .
   دکتر فضلی افزود : به طور کلی متولی ورزش ، وزارت ورزش وجوانان است اما تعامل سایر سازمانها وارگانهایی که با سلامت ارتباط دارند بسیارمهم است. این اهمیت را می توان در تنظیم یک سند راهبردی پیش بینی کرد که هر کدام از این دستگاهها می توانند برای توسعه سلامت از طریق فعالیت بدنی نقش افرین باشند و نقش شان نیز در این خصوص مشخص باشد .
   او گفت :به واسطه این برنامه ها در پی این هستیم که افق روشنی را برای ورزش وجوانان ترسیم کنیم تا میزان فعالیت بدنی را با هدف ارتقا ءسطح سلامتی افزایش یابد .
   رییس مرکز پژوهش های راهبردی وزارت ورزش وجوانان یاداور شد: برای اجرایی کردن این سند اگر نیاز به طرح های تکمیلی بود آن را در اختیار دولت قرارمی دهیم .
   این مقام مسوول در حوزه پژوهش وزارت ورزشو جوانان بیان داشت: یکی دیگر از طرحهای مهم ما در حوزه مطالعات مربوط به جوانان است، این موضوعات ، پیمایش ارزشها و نگرش رفتاری جوانان ایرانی است شش دوره این طرح اجرا شده است و درصورت تصویب ، هفتمین دوره آن اجرا خواهد شد.
   او درخصوص اهداف این طرح گفت: به این ترتیب تغییر الگو های رفتاری نسل جوان در فواصل زمانی رصد شده و نتایح حاصله در اختیار تصمیم گیران قرار خواهد گرفت .
   در ادامه این نشست دکتر فرج زاده دبیر ششمین کنگره ملی مدیریت و رییس گروه سلامت وعلوم ورزشی مرکز مطالعات وپژوهشهای راهبردی وزارت ورزش و جوانان در در خصوص این کنگره نیز توضیحاتی را ارائه کرد .
   او اظهار داشت :کنگره علمی سلامت وورزش در واقع ششمین همایش علمی است که دراین سطح دراستان گلستان برگزار خواهد شد دراین خصوص اگر سوابق را بررسی کنیم از سازمان تربیت بدنی وقت تا امروز، کنگره هایی را برگزار کردیم .
   رییس گروه سلامت وعلوم ورزشی مرکز مطالعات وپژوهشهای راهبردی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد : پیش از این کنگره ها بیشتر با موضوعات مدیریتی به ویژه در حوزه های اقتصاد ورزشی و... برگزار میشد ومن فکر می کنم در خصوص موضوع سلامت باید زودتر از این ها ،چنین همایشهایی برگزار می شد .
   او باتوضیح این مطلب که ارتقا ءسطح سلامتی وبرنامه ریزی دراین خصوص یک موضوع بین ببخشی است ،گفت : وقتی موضوعی در این شرایط قرار میگیرد معمولا سازمانها و ارگانها نسبت به آن غافل میشوند ودرواقع وسایر دستگاهها در این ارتباط نقشی برای خود دراین حوزه قائل نمی شوند .
   فرج زاده از موضوع سلامت به عنوان یک بحث ملی یاد کرد وافزود :بحث سلامتی ، بسیار جدی است توجه کنید از سال 76 تا امروزآمار مبتلایان به بیماری دیابت به دو برابر رسیده است ما هم اکنون ده تا 11ر درصد مبتلا به دیلابت دایم که بسیار بسیار هزینه های بالایی بر جامعه تحمیل کرده که باید این هزینه ها مورد برررسی قرار بگیرد.

   او اقزود :ضمن اینکه طی صد سال گذشته شیوع بیماری آنفلوآنزا ده درصد از جمعیت کشور را به کام مرگ کشید و این درحالی است که امروزه بیماریهای عفونی قابل کنترل ولی بیماریهای غیر واگیردار از جمله سکته ها امروزه پنجاه درصد مرگ ومیر در کشور را شامل می شود.

   فرج زاده همچنین تغییر سبک زندگی مردم کشورمان را مورد توجه قرار داد و افزود: برنامه ریزی ورزش دانش آموزان تاثیر مثبت قطعی نداشته و علیرغم اینکه بسیاری از کودکان و نوجوانان به ورزش نمی پردازند.
   او گفت : در کشور های توسعه یافته اثار بیماری هایی که ناشی از فقر حرکتی است کاملا مورد توجه قرار میگیرد شاید درواقع تفاوت ما در الگوی بیماری ها و مساله سلامت همیشه دراین زمینه کمی دیرتر به فکر می افتند .
   فرج زاده توضیحاتی را پیرامون ورزش دانش اموزی ارائه کرد و اظهار داشت :تحقیقاتی که انجام شده مبین این است که رنامه ریزی در بخش ورزش دانش اموران منجر به سلامت انها نشده است چرا که فعالیت ورزش برای این رده سنی چندان اثر بخش نبوده است این درحالی است که تعداد زیادی از دانش آموزان بنا به شرایط زندگی شان ورزش نمی کنند حتی انهایی هم که در تیمی ورزش می کنند تحقیقات نشان می دهد که این نوع ورزش نمی تواند تضمن کننده سلامت انها باشد.
   او گفت : مطالعات نشان می دهد که این الگو به تنهایی کافی نیست چرا که باتوجه به ثبت نام در باشگاههای ورزشی همچنان اضافه وزن وجود داشته و باید فعالیت هر روز و مدت زمان آن 60 دقیقه باشد .
   دبیر ششمین کنگره علمی مدیریت ورزشی درپایان سلامت و بهداشت روان، ورزش همگانی، ورزش قهرمانی و حرفه ای، سلامت مکمل ها ودوپینگ ،سلامت بانوان، ورزش سالمندان و نقش ورزش در سلامت اجتماعی جوانان را از جمله محورهای مهم سخنرانان عنوان کرد .

   در پایان دکتر محمد رضا فضلی گفت : کنگره علمی مدیریت ورزشی در تاریخ سوم و چهارم آبان ماه در استان گلستان برگزار خواهد شد .
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 12,012,949
تعداد بازدید امروز : 14,584
تعداد بازدید دیروز : 20,669
آخرین به روزرسانی : 1397/01/31