امروز : جمعه 31 فروردین 1397
   
  • شورای عالی ورزش همگانی کشور

   شعبانی بهار: هم افزایی دستگاه ها برای ارتقاء ورزش همگانی کشور قابل تقدیر است

   شعبانی بهار: هم افزایی دستگاه ها برای ارتقاء ورزش همگانی کشور قابل تقدیر است

   معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان فضای گسترش ورزش همگانی در کشور را فضایی مملو از دوستی و تعهد دانست و گفت: هم افزایی که بین دستگاه های اجرایی کشوربرای گسترش این مقوله ایجاد شده قابل تقدیر است.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، شورای عالی ورزش همگانی کشور صبح امروز (یکشنبه) با حضور وزیر ورزش و جوانان و اعضای این شورا در سالن اجتماعات این وزارتخانه برگزار شد.
   در ابتدای این نشست غلامرضا شعبانی بهار حضور و توجه چهره های طراز اول کشور در مقوله ای مانند ورزش را باعث فرهنگ سازی در این زمینه دانست و گفت: در تلاشیم تا در هفته تربیت بدنی اقدامات دولت در این زمینه را اعلام و مردم را برای حضور بیشتر در فعالیت های بدنی تشویق کنیم.
   معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان فضای گسترش ورزش همگانی در کشور را فضایی مملو از دوستی و تعهد دانست و افزود: هم افزایی که بین دستگاه های اجرایی کشور برای گسترش این مقوله ایجاد شده قابل تقدیر است.
   وی ادامه داد: دستگاه ها باید در تقسیم کار ملی، گزارشی از عملکردشان را طی یکی دوماه آینده به وزارتخانه ارائه دهند تا دکتر سلطانی فر در جمع هیات دولت و به امید خدا در شورای عالی ورزش ارائه دهد.
   شعبانی بهار در ادامه با اشاره به دستورالعملی که طی آن دستگاه ها مجاز به هزینه کردن یک درصد از اعتبارات خود در بخش ورزش هستند، گفت: این شورا مکلف است عملکرد دستگاه ها در استفاده از این ماده را بررسی، جمع بندی و مشخص کند که در سال گذشته چقدر در بخش ورزش همگانی دستگاه ها هزینه شده است.
   معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان ابراز امیدواری کرد که با تلاش دکتر سلطانی فر این ماده قانونی به صورت تکلیف درآید.
   در ادامه معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت گزارشی از اقدامات این وزارتخانه در زمینه ورزش همگانی را ارائه کرد و گفت: هفتاد و پنج درصد از مرگ و میرها در کشور ناشی از بیماری های غیر واگیردار با عواملی چون کم تحرکی و اضافه وزن است.
   سیدمحمدهادی ایازی خسارات ناشی از کم تحرکی و بیماری های ناشی ازآن را جبران ناپذیر عنوان و خاطرنشان کرد: ایران در سال 2013 به علت بار منتسب به کم تحرکی چیزی حدود 600 میلیون دلار خسارت به کشور وارد کرد.
   وی با بیان این که ایران و عربستان رتبه های بالای چاقی و کم تحرکی در منطقه را به خود اختصاص داده اند، افزود: طبق بررسی های انجام شده، استان فارس دارای کم ترین تحرک بدنی و استان ایلام در بخش مردان و کهگیلویه و بویراحمد در بخش زنان بیشترین فعالیت بدنی را دارا است.
   معاون اجتماعی وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: باهمه این تفاسیرایران در کنترل بیماری های غیر واگیر در جهان کشور برتر شناخته شد اما این رتبه نباید مانع انجام اقدامات جدی در این حوزه شود. بدون تردید ما نیازمند مشارکت همه دستگاه های اجرایی کشور برای رفع ضعف کم تحرکی هستیم.
   ایازی در پایان از وزارت ورزش و جوانان برای راه اندازی خانه سلامت تقدیر کرد و گفت: این وزارتخانه از جمله دستگاه هایی است که در حوزه سلامت اقدامات مثبت و مثمر ثمری انجام داده است.
   در ادامه این جلسه مدیرکل توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان باارائه مدل های توسعه ای ورزش در کشورهای صاحب سبکف گفت: ما برای ادامه فعالیت ناگزیر هستیم کشورهای صاحب سبک در این حوزه را شناسایی و با شرایط کشور تطبیق دهیم.
   وی ادامه داد: با مطالعات تطبیقی که صورت گرفت کشورها به دو صورت توسعه ورزش را در دستور کار دارند. یکی رویکرد سلسله مراتبی که از پایه به سمت قهرمانی می رود مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی و نوع دیگر که هرم وارونه است و از قهرمانی به سمت ترغیب جامعه پیش میرود و کشورهای عربی را در بر می گیرد.
   محمدرضا اسد با تاکید به این نکته که باید بهترین روش برای توسعه ورزش همگانی در کشور را مشخص کنیم، اظهار داشت: اگر قرار است اتفاقی دراین حوزه بیفتد باید اقدمات خود را در سه سطح مدیریتی، فردی و کلان برنامه ریزی کنیم که هر کدام از این ها شرایط و ضوابط خود را دارد.
   همچنین در این جلسه سرپرست اداره کل امور ورزشی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، مدیرکل خراسان رضوی، گلستان و اصفهان گزارشی از اقدامات توسعه ای خود در بخش ورزش همگانی را ارائه کردند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 12,012,944
تعداد بازدید امروز : 14,579
تعداد بازدید دیروز : 20,669
آخرین به روزرسانی : 1397/01/31