امروز : چهارشنبه 25 مهر 1397
   
  • «صفرتا سکو» مستندی برای خجالت کشیدن از ناامیدی

   «صفرتا سکو» مستندی برای خجالت کشیدن از ناامیدی

   مستند داستانی صفرتا سکو در پردیس سینمایی چارسو بر روی پرده رفت.
   یکی از تهیه کنندگان این فیلم گفت: در جهانی که امید روز به روز کمرنگ تر می شود دیدن این فیلم موجب می شود افراد از ناامیدی خود خجل شوند.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان ؛در این اکران خصوصی که با حضور مسئولین وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، از پوستر این فیلم نیز با حضور جمعی از قهرمانان و خبرنگاران ورزشی رونمایی شد.
   هیچکدام از صحنه ها ی «صفر تا سکو» بازسازی نشده و تمام اتفاقات از خواهران منصوریان که با تمام مشکلات زندگی با تلاش، اراده و پشتکار توانستند صاحب مدال طلای جهانی در رشته ورزشی ووشو شوند، به صورت مستند فیلمبرداری شده بود.
   این مستند داستان زندگی شهربانو، الهه و سهیلا منصوریان، سه خواهر قهرمان ووشوی جهان را روایت می کند. روایت مستند از شهرستان سمیرم اصفهان (محل تولد آنها) آغاز و به مسابقات اندونزی ختم می شود.
   مستند صفر تا سکو به کارگردانی سحر مصیبی و تهیه ‌کنندگی طهورا ابوالقاسمی و مهتاب کرامتی در دهمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت شرکت کرد و موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم مستند شد.
   پس از اکران با مسئولین حاضر و عوامل فیلم به گفتگو نشستیم و نقطه نظرات آنها را جویا شدیم.
   شهربانو منصوریان بانوی قهرمان وشوو و نقش اصلی فیلم مستند داستانی صفر تا سکو در خصوص این فیلم و موفقیت های خود و خواهرانش به خبرنگار پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان گفت: حمایت های وزارت ورزش و جوانان همواره موجب دلگرمی ما بوده و پیامی که دکتر سلطانی فر برای ما فرستادند، مارا بسیار خوشحال کرد.
   او همچنین با ابراز خرسندی از حضور معاونین ورزش بانوان و فرهنگی، آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان در اکران خصوصی این فیلم افزود: حضور مسئولین وزارتخانه قوت قلبی برای همه عوامل فیلم است و تا کنون برآیند این اقدامات ما مثبت بوده است.
   عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان یکی از مسئولینی بود که در این مراسم حضور داشت و در خصوص این فیلم گفت: این گروه سینمایی اقدامی حائز اهمیت انجام داده و با انعکاس بخشی واقعی از زندگی سه بانوی قهرمان موجب ایجاد امید در میان جوانان می شوند.
   وی با بیان اینکه خواهران منصوریان الگویی مناسب برای جوانان و به خصوص بانوان هستند افزود: سینما رسانه ای است که در میام مردم محبوبیت ویژه ای دارد و جامعه ورزشی باید با بهره گیری از این رسانه الگو های خود را به جامعه معرفی نماید.
   احمدی با اشاره به اینکه وزارت ورزش و جوانان در صدد است تا زمینه هایی را برای امکان حمایت از چنین طرح های فرهنگی فراهم کند گفت: وزارتخانه تلاش می کند تا با حمایت بیشتر از چنین اقداماتی بتواند قهرمانان اسوه ورزشی را به مردم بشناساند.
   فریبا محمدیان معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان نیز در این مراسم حضور داشت و پس از تماشای فیلم با اشاره به اینکه صفر تا سکو اثری جذاب است، گفت: روایت فیلم به گونه ای بود که مخاطب در داستان فیلم غرق می شد و تا پایان مشتاقانه به تماشا می نشست و نمی پنداشت که فیلمی مستند را نظاره گر است .
   وی با بیان اینکه سناریوی فیلم بسیار مثبت است و روایتگر دشواری های زندگی سه بانوی ووشوکار ایرانی است که در نهایت به بالاترین مقام های جهانی دست می یابند تصریح کرد: تردید ندارم که نمایش عمومی این فیلم و ساختن فیلم هایی اینچنینی می تواند به ترویج فرهنگ عمومی امید و تلاش و رفع ناهنجاری ها کمک کند.
   محمدیان با تاکید بر لزوم معرفی میزان توانمندی بانوان مسلمان ایرانی به همه جهان گفت: عوامل سازنده این فیلم خانم ها بودند و با انتخاب داستانی از زندگی قهرمانان زن ایرانی برای معرفی توانمندی های بانوان گامی بزرگ برداشتند.
   معاون ورزش بانوان حضور مسئولین وزارت ورزش و جوانان در مراسم رونمایی از پوستر صفر تا سکو را نشانه ای آشکار برای حمایت وزارتخانه از هنر و فرهنگ برشمرد و خاطر نشان کرد: وزارت ورزش و جوانان و به خصوص معاونت بانوان همیشه حامی اینگونه اقدامات است و برای انعکاس اثرات مثبت برنامه های ورزشی به صورت واقعی آمادگی خود را برای حمایت بیشتر اعلام کرد.
   محمدیان در خاتمه از صفر تا سکو به عنوان فیلی که اهداف انسان دوستانه دارد و دارای نگاهی اجتماعی است ، یادکرد و گفت: ما نیز به جذب مخاطب برای تماشای این فیلم کمک خواهیم کرد.
   مهدی علی نژاد رییس فدراسیون وشوو؛ ورزش زنان و حضور اجتماعی آنها را حائز اهمییت دانست و گفت: فدراسیون برای شناخت فیلم با تمام توان خود از عوامل و هنرمندان حمایت کرده و آمادگی این را دارد که حمایت خود از هنر را گسترش داده و باردیگر در موارد مشابه همکاری کند.
   شهین نظری نایب رئیس فدراسیون ووشو با بیان اینکه ساخت فیلم صفر تا سکو دو سال زمان برده است گفت: در تمامی مراحل خودم در کنار خواهران منصوریان و عوامل فیلم بودم و سعی کردم تا به همه آنها مانند مادر کمک کنم تا نتیجه کار آنها برای تمامی دختران سرزمینم سودمند باشد.
   وی دشواری های انجام این پروژه را رحمت برشمرد و حمایت از جوانان را وظیفه مسئولین ورزشی قلمداد کرد و گفت: از همه جوانان دعوت می کنم با تماشای این فیلم دریابند تلاش موجب دستیابی به بالاترین موفقیت هاست.
   زهرا نعمتی نخستین بانوی ایرانی دارنده مدال طلای تیروکمان پارالمپیک نیز در این مراسم حضور داشت و در خصوص این فیلم به خبرنگار پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان گفت: تا کنون جای چنین فیلم هایی در سینمای ایران خالی بوده است. امروز با افتخار شاهد فیلمی مستند از زندگی سه اسطوره ی شجاع و قوی بانوان ایرانی بودم و امیدوارم اکران گسترده فیلم موجب الگو سازی در میان جوانان شود.
   او همچنین تصریح کرد همه قهرمانان ورزشی و زنان برجسته ایرانی باید با استقبال از هنرمندان اجازه دهند روش های زندگی و موفقیت شان منتشر شود.
   از میان جمع کثیر قهرمانان رشته وشوو که در سالن چارسو حاضر شده و فیلم را به تماشا نشستند و در صحنه هایی که شهربانو مدالی به گردن می آویخت برایش دست میزدند به سراغ فرشاد عربی رفتیم. او که دارنده شش مدال قهرمانی در بخش تالوست در ارتباط با این فیلم گفت: خواهران منصوریان را سالهاست که از نزدیک می شناسم. اقتدار آنها و همت و جسارتشان ستودنی و مثال زدنی است. فیلم صفر تا سکو به حقیقت زندگی آنها را به تصویر کشیده است و پیام اصلی این فیلم ترویج امید و نشاط در جامعه است.
   وی بابیان اینکه بسیاری از قهرمانان ما در شرایط دشوار زندگی و در تنگدستی به موفقیت رسیده اند گفت: من برای بار دوم به تماشای این فیلم نشستم و دریافتم مفهوم موفقیت فراتر از کسب مدال خوش رنگ است . موفقیت واقعی به معنی ایمان، ایثار، تلاش و همت و غیرت است.
   در خاتمه سراغ تهیه کننده این اثر رفتیم . مهتاب کرامتی بازیگر سینما و یکی از تهیه کنندگان فیلم صفر تا سکو در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان گفت: در جهانی که امید روز به روز کمرنگ تر می شود دیدن این فیلم موجب می شود افراد از نا امیدی خود خجل شوند.
   وی با اشاره به اینکه صفر تا سکو انعکاس تصویر تلاش بانوان ایرانی است اظهارداشت: وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون وشوو تا کنون از ما حمایت کرده اند و ما انتظار داریم پس از این نیز به روند حمایتی خود ادامه دهند..
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 16,445,339
تعداد بازدید امروز : 2,526
تعداد بازدید دیروز : 23,357
آخرین به روزرسانی : 1397/07/24