امروز : پنجشنبه 26 مهر 1397
   
  • فریبا محمدیان: نگاه ما به ورزش زنان ارزشی است نه ابزار ی / بعد از برجام نگاه جهان به ورزش زنان در ایران کیفی تر شده است

   فریبا محمدیان: نگاه ما به ورزش زنان ارزشی است نه ابزار ی / بعد از برجام نگاه جهان به ورزش زنان در ایران کیفی تر شده است

   معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان گفت: از گذشته تا به امروز تلاش های بسیاری صورت گرفته تا فدراسیونهای جهانی درک کنند حضور بانوان مسلمان در میادین بین المللی یک فرصت برای همه جهان است، این بحث به ویژه بعد از برجام کیفی تر هم شد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، فریبا محمدیان معاون توسعه ورزش بانوان از ابتدای مسئولیتش با شعار حضور قدرتمند زنان در عرصه های مختلف ورزشی و با محوریت زبان ورزش به عنوان اثر گذارترین دیپلماسی از بین دیپلماسی های جهانی ، گامهای موثری را در این حوزه برداشته است .
   تصویب لباس بانوان بسکتبالیست، میزبانی مسابقات جهانی شطرنج ،میزبانی از تیم فوتسال ایتالیا، برگزاری مسابقات آسیایی کبدی و... از جمله برنامه هایی است که در بخش ورزش قهرمانی از ابتدای امسال به اجرا درآمده است .
   فارغ از حوزه قهرمانی ، این معاونت در ساماندهی جایگاه نواب رییس بانوان ؛ فرصت سازی برای حضور بانوان کارشناس کشورمان در مجامع بین المللی و تصمیم ساز جهانی از دیگر مواردی است که تلاش می کند تا شرایط مطلوب را مهیا کند .
   پس از 2 دیدار دوستانه تیم ملی فوتسال بانوان ایران با ایتالیا به سراغ فریبا محمدیان معاون توسعه ورزش بانوان رفتیم تا به این بهانه گفت و گویی در خصوص اقدامات و دستاوردهای حوزه ورزش و جوانان داشته باشیم. مشروح این گفت و گو را در ادامه می خوانید:
   از ابتدای امسال شاهد اتفاقات بسیار خوبی در حوزه ورزش قهرمانی بانوان بوده ایم تحلیل شما از این رویدادها چیست ؟

   لازم است در ابتدای عرایضم مقدمه ای را بیان کنم ورزش بانوان علاوه براینکه اثربخشی های بسیار زیاد اجتماعی دارد می تواند در دیپلماسی ها نیز اثر گذاری مطلوبی داشته باشد ، روزهای گذشته ما شاهد اقدام خوبی از سوی فدراسیون فوتبال مبنی بر برگزاری دیدار دوستانه رشته فوتسال زنان با حضور تیم ایتالیا بودیم.
   برگزاری و میزبانی چنین رویداهایی تنها به ارتقا فنی هر دوتیم کمک نمی کند بلکه در نگاه وسیع تر ، می تواند شرایطی خوبی را در بحث ارتباطات خارجی برای کشور عزیزمان به ویژه در حوزه ورزش بانوان به ارمغان بیاورد .
   و یا میزبانی کبدی کاران آسیا در ایران که هم اکنون در استان گلستان در جریان است و می تواند نتایج خوبی را در بخش های مختلف برای کشورمان به ارمغان بیاورد.

   * این اثر بخشی فارغ از فضای ورزشی در چه بخش های دیگر می تواند نمود پیدا کند ؟

   میهمانان خارجی ما با حضور در ایران عزیز از نزدیک می توانند شاهد امنیت نشاط و شادابی باشند .می توانند ببیندکه فضای مناسب برای ارائه خدمات ورزشی برای حضور بانوان سایر کشورها نیز وجود دارد و نکته دیگر چنین تعاملاتی این فرصت را ایجاد میکند که میهمانان ما مروج فرهنگ غنی ارزشی ایران برای کشور های خود باشند .
   توجه کنید ، برای توسعه ورزش بانوان به شکلی که در جمهوری اسلامی ایران مد نظر است ، سالهاست که تلاش های زیادی صورت گرفته، خوشبختانه امروز مطالبات ورزش بانوان به سمت حرفه ای تر شدن سوق پیدا کرده و ما هم در جایگاهی قرار گرفته ایم که این مطالبات را بشنویم ، بررسی کنیم و به درستی پاسخ بدهیم .
   یکی از این مطالبات این است که فعالیت بانوان در میادین ورزشی چه در داخل کشور چه در سطوح بین امللی افرایش پیدا کند.
   برای تحقق این موضوع مهم راهکارهای بسیاری وجود دارد و در حال حاضر در کشور مان شاهد آن هستیم . من بسیار امیداور هستم مسیری که فدراسیونها و تیم های مختلف ورزشی بانوان طی می کنند به زودی به مرحله ای برسد که بتوانیم در رویدادهای مهم ورزشی شرایط شکوفایی بیشتر بانوان را در رشته های مختلف داشته باشیم تا هم ما به عنوان مسوول و خدمتگزار و هم همه شهروندان به شادابی که حاصل از موفقیت های ورزشی است برسیم.

   * این رویدادهای موفق از طریق برنامه های از پیش تعیین شده بوده یا اینکه یک اقدام واکنشی است ؟
   شک نکنید تمام این رویدادها براساس برنامه پیش رفته است و ما سعی می کنیم واکنشی نسبت به مسائل برخورد نکنیم .
   در همین راستا برنامه ی چهارساله ای را در چهار محور تهیه کرده ایم یکی از این محورها ارتقاء عزت و اقتدار زنان ورزشکار کشورمان است برای تحقق این موضوع می بایست هم به لحاظ کمی وهم به لحاظ کیفی برنامه ریزی داشته باشیم.
   برگزاری نشستهای مختلف با ارکان فدراسیون ازجمله نواب رییس، روسای فدراسیون های ورزشی، بررسی های بین المللی برای کسب کرسی های بین المللی را در دستور کار داریم و به طور جدی پیگیری می کنیم .
   به این ترتیب براساس برنامه چهار ساله ، فدراسیونهای ورزشی را برای پذیرفتن میزبان های مهم آسیایی و جهانی ترغیب کردیم تا علاوه براینکه بتوانیم چهره واقعی فنی و ارزشی بانوان ورزشکار را به نمایش بگذاریم به دنیا بگویم این حضور و این نگاه به جامعه ورزش زنان ایران ارزشی است نه ابزاری .

   برای رسیدن به درک جهانی از حضور زنان مسلمان در میادین ورزشی چه کارهایی تاکنون انجام شده است ؟
   ازگذشته تا به امروز تلاش های بسیاری صورت گرفته تا فدراسیونها جهانی درک کنند حضور بانوان مسلمان در میادین بین المللی یک فرصت برای همه جهان است.
   این بحث به ویژه بعد از برجام کیفی تر شد و هم اکنون شاهد این هستیم که در مجامع جهانی و بین المللی ورزشی، حضور زنان مسلمان با حجاب اسلامی به بحث و تبادل نظر گذاشته شده و مصوب هم شد این اتفاق این انگیزه را هم برای سایر فدراسیونهایی که در این خصوص مقاومت می کردند ایجاد کرد .ما در این حوزه ها نیز کمیته های فنی را پیگیر کردیم و بی تردید با این اتفاقات شرایط بهتری برای سایر رشته ها ورزشی مهیا خواهد شد.
   من معتقدم هیچ زبانی قدرتمند تر از زبان ورزش نیست و با این زبان می توان ابعاد مختلف جمهوری اسلامی ایران را معرفی کرد .
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 16,484,049
تعداد بازدید امروز : 14,178
تعداد بازدید دیروز : 27,058
آخرین به روزرسانی : 1397/07/26