امروز : یکشنبه 28 مهر 1398
   
  • در دی ماه جاری

   ​گیلان میزبان رقابتهای زورخانه ای پیشکسوتان کشور شد

   ​گیلان میزبان رقابتهای زورخانه ای پیشکسوتان کشور شد

   ​رقابتهای زورخانه ای قهرمانی پیشکسوتان کشور با عنوان جام جهان پهلوان محمود نامجو (قهرمان جهان و المپیک در رشته وزنه برداری و نخستین رییس فدراسیون ورزشهای باستانی و کشتی پهلوانی ایران) در استان گیلان (شهر رشت) برگزار خواهد شد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان به نقل از روابط عمومی فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای، در این مسابقات جذاب و دیدنی از رشته ورزشی ملی کشورمان پیشکسوتان مدعی قهرمانی این ورزش تاریخی، برای کسب عنوان قهرمانی در رشته های تیمی زورخانه ای، مهارتهای فردی (چرخ تیز، چرخ چمنی، سنگ، کباده و میل بازی) و 12 گانه انفرادی (میانداری) از 5 الی 8 دی ماه با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.
   بر همین اساس پیشکسوتان این رشته ورزشی در سه رده سنی 41 تا 50 سال (متولدین یکم فروردین 1347 تا 29 اسفند ماه 1356)، 51 تا 60 سال (متولدین یکم فروردین 1346 تا 29 اسفند ماه 1336 ) و بالای 61 سال (متولدین یکم فروردین 1335 و قبل از آن) می توانند با در دست داشتن گواهی سلامت، کارت بیمه ورزشی، معرفی نامه اداره کل ورزش و جوانان و هیئت پهلوانی و زورخانه ای استان در این رقابتها حضور داشته باشند.
   لازم به ذکر است این مسابقات طبق آخرین آیین نامه مصوب قوانین و مقررات مسابقات فدراسیون برگزار می گردد.
   لازم به ذکر است: محمود نامجوی در سال ۱۲۹۷ خورشیدی در محلهٔ استادسرای رشت به دنیا آمد. پدرش مشهدی تقی به کار تجارت اشتغال داشت. . او علاوه بر وزنه‌برداری در ورزش زورخانه‌ای، ژیمناستیک، بدن‌سازی و کشتی نیز فعالیت داشت در ۱۸ سالگی عنوان قهرمانی کشور در رشتهٔ کشتی را به دست آورد.
   نامجوی اولین مدال طلای جهانی وزنه‌برداری را در قهرمانی جهان ۱۹۴۹ لاهه برای ورزش ایران به ارمغان آورد و در بازی‌های آسیایی دهلی نو ۱۹۵۱ اولین وزنه‌بردار آسیایی شد که توانست رکورد جهانی را ترقی دهد. از شگفتیهای نامجوی کسب قهرمانی جهان در سن ۴۱ سالگی بود.
   پهلوان نامجوی وزنه‌بردار ایرانی بود که با سه مدال طلا، یک مدال نقره و دو مدال برنز قهرمانی وزنه‌برداری جهان و یک مدال نقره و یک مدال برنز المپیک و یک مدال طلا و یک مدال برنز بازی‌های آسیایی (۵۶ کیلو) از پرافتخارترین وزنه‌برداران تاریخ ایران است. او همچنین دارای عناوین قهرمانی ایران در رشته‌های ورزشی کشتی و زیبایی اندام بود. او اولین ایرانی دارنده مدال طلای جهان در ورزش است.
   از عناوین قهرمانی وی از سال ۱۹۴۷ قاهره تا ۱۹۵۸ توکیو بدون در نظر گرفتن مدالهایش در تورنمنتهای داخلی و خارجی می توان به طلای قاهره ۱۹۴۷، کسب عنوان پنجم المپیک ۱۹۴۸ لندن، طلای جهانی ۱۹۴۹ لاهه، طلای جهانی ۱۹۵۰ پاریس، طلای جهانی ۱۹۵۱ میلان، طلای آسیایی ۱۹۵۱ دهلی، نقره المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی، نقره جهانی ۱۹۵۴ وین، برنز جهانی ۱۹۵۵ مونیخ، برنز المپیک ۱۹۵۶ ملبورن، برنز جهانی ۱۹۵۷ تهران، نقره آسیایی ۱۹۵۷ تهران و نقره بازیهای آسیایی ۱۹۵۸ توکیو اشاره کرد.
   محمود نامجوی سرانجام در سی‌ام دی ماه ۱۳۶۸ در بیمارستان مهر تهران بر اثر عوارض ناشی از تمرینات سنگین ورزشی و کهولت درگذشت و در قطعهٔ ۲۲ بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد. از او چهار دختر و یک پسر به جا مانده‌است.
   تندیس او در خیابان نامجوی رشت، روبروی دانشکدهٔ علوم پایهٔ دانشگاه گیلان نصب شده‌است.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 24,728,935
تعداد بازدید امروز : 9,026
تعداد بازدید دیروز : 14,893
آخرین به روزرسانی : 1398/07/28