امروز : دوشنبه 30 مهر 1397
   
  • ۵۵ باشگاه ورزشی غیرمجاز در کرمانشاه پلمپ شد

   ۵۵ باشگاه ورزشی غیرمجاز در کرمانشاه پلمپ شد

   هیأت پزشکی ورزشی استان کرمانشاه با همکاری ستاد ملی مبارزه با دوپینگ وظیفه نظارت بر سلامت امکان و باشگاه های ورزشی در خصوص عضویت ورزشکاران سازمان یافته ( دارا بودن کارت خدمات درمان و جلوگیری از ترویج پدیده شوم و مذموم دوپینگ را بر عهده دارد.

   به گزارش دفتر کرمانشاه پایگاه خبری تحلیلی پزشکی ورزشی ایران در سال ۹۶ بر اساس همکاری و هماهنگی ایجاد شده و تأکید اداره کل ورزش و جوانان استان مبنی بر برخورد قاطع با باشگاه های متخلف و غیر مجاز، با برگزاری نشست های تخصصی راهکارهای اجرایی با تعامل صورت گرفته در ستاد نظارت بر سلامت باشگاه های ورزشی، بازرسی ورزش و جوانان، معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی، اداره اماکن نیروی انتظامی، دادگستری برنامه ریزی لازم برای برخورد با باشگاه های غیر مجاز تدوین و عملیاتی شد.
   وحید خسروی دبیر هیأت پزشکی ورزشی استان کرمانشاه ضمن تأکید بر لزوم توجه به سلامت باشگاه های ورزشی به نقش مهم ورزش به عنوان راهکاری موثر و اجرایی در کاهش آسیب های اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت : ورزش مقوله ای فراگیر است و امروزه گسترش و توسعه سلامت از طریق ورزش، نیازمند همکاری و تعامل همه دستگاه های اجرایی است که بر این اساس در شش ماهه اول سال ۵۵ باشگاه غیر مجاز پلمپ و با رویکرد اصلاحی مراحل مورد نظر جهت آموزش، افزایش آگاهی و دانش افزایی مربیان و ورزشکاران، آشنایی بر فرآیند اخذ مجوزهای قانونی برای مسئولین باشگاه ها تشریح و خوشبختانه تعداد ۱۶ باشگاه تا کنون نسبت به اصلاح و دریافت مجوزهای قانونی اقدام نموده اند که در این راستا امور باشگاه های ورزش و جوانان همکاری لازم را به نحوی مطلوب انجام داده است.
   دبیر هیأت پزشکی ورزشی کرمانشاه افزود : با شناسایی و استخراج اطلاعات کلیه باشگاه های ورزشی شامل ساختار و نحوه فعالیت نظارت و بازرسی توسط اکیپ های مشترک و همکاران ستاد نظارت بر سلامت در بخش خصوصی و دولتی به صورت محسوس و نامحسوس در سه بخش اولیه ، ثانویه و ادواری با تاکید بر ضرورت مبارزه با پدیده شوم و مذموم دوپینگ، برخورد با متخلفین عرضه کالاهای قاچاق و غیرمجاز در حوزه سلامت، دارا بودن کارت خدمات درمانی پزشکی ورزشی کلیه ورزشکاران و مربیان و مجوز فعالیت اقدام شد و با متخلفین پس از ارائه تذکر سریعاً برخورد و با نظر مقام قضایی نسبت به پلمب باشگاههای متخلف شده است. همچنین در ۹ ماهه اول سال جاری تعداد ۲۵۱ بازرسی اولیه، ۵۶ بازرسی قانویه و ۴۰ بازرسی ادواری توسط ستاد نظارت بر سلامت باشگاههای ورزشی انجام شده است.
   خسروی حرکت به سمت ورزش سالم و عاری از دوپینگ را راهکاری موثر در تأمین سلامت ورزشکاران، ایجاد محیطی امن برای ورزش و آرامش خانواده ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت : ورزش بزرگترین و سازنده ترین میدان تربیت است و هیأت پزشکی ورزشی به عنوان خانه امن ورزشکاران با عزم و اهتمام جدی و همکاری آحاد جامعه نسبت به نظارت گسترده و مستمر بر باشگاه های ورزشی اقدام و در این راستا بر اساس فرآیند پیشگیری، اطلاع رسانی، اصلاح و بهبود آموزش محور، تنبیه انضباطی، با متخلفین در حوزه سلامت ورزشکاران برخورد و باشگاه های دارای فعالیت مثبت و سازنده بر اساس قوانین مصوب را تشویق و تقدیر خواهد نمود.
   دبیر هیأت پزشکی ورزشی کرمانشاه فراهم نمودن امکان دسترسی آحاد جامعه به خدمات پزشکی ورزشی را در راستای اهداف سلامت محور را بسیار مهم ارزیابی کرد و بیان داشت: اطلاع رسانی و آموزش صحیح از طریق باشگاه های مجاز و مربیان با دانش سبب ایجاد بستر و شرایط مناسب جهت دستیابی به بالاترین حد سلامت و افزایش تعداد ورزشکاران سازمان یافته خواهد شد. همچنین ارزیابی مربیان به لحاظ دارا بودن شاخص های علمی جهت فعالیت ورزشی، مدرک مربیگری و سوابق اخلاقی و قنی بایستی مورد توجه ورزش و جوانان استان کرمانشاه قرار گیرد و از فعالیت افراد دارای تخلف ثبت شده در محیط های ورزشی جلوگیری شود.
   خسروی افزود: تحقق اهداف ستاد نظارت بر سلامت سبب خواهد شد فعالیت های مثبتی بر اساس قوانین مصوب و طبق اصول تعیین شده با رویکردگسترش و توسعه همه جانبه ورزش در تمامی ابعاد از جمله معرفی و حمایت از قهرمانان و استعدادیابی دانش محور انجام و سبب توسعهً سلامت ورزشکاران در حوزه همگانی و قهرمانی شود. اجرای قوانین، مصوبات، مقررات و آیین نامه های ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، کمیسیون ماده ۵ استانی و فدراسیون پزشکی ورزشی ضروری است.
   برای دستیابی به جامعه ای سالم، کلیه ورزشکاران و خانواده های آنها می توانند با مراجعه به سامانه تحت وب به آدرسhttp://nezarat.ifsm.ir به صورت مستقیم نسبت به ارائه شکایات و درخواست تشویق باشگاههای ورزشی اقدام و از نتایج امور انجام شده مطلع شوند.
   گفتنی است باشگاه های ورزشی جهت آگاهی از استانداردهای تدوین شده، انجام همکاری و رفع مشکلات موجود می توانند قبل از حضور ناظرین ستاد نظارت به هیأت پزشکی ورزشی مراجعه یا با شماره ۳۸۳۵۵۹۹۲ تماس حاصل فرمایند و مشاوره های لازم را اخذ کنند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 16,546,932
تعداد بازدید امروز : 1,186
تعداد بازدید دیروز : 21,567
آخرین به روزرسانی : 1397/07/29