امروز : چهارشنبه 03 بهمن 1397
   
  • سازمان‌های مردم نهاد نیاز به حمایت قانون دارند

   سازمان‌های مردم نهاد نیاز به حمایت قانون دارند

   یک جامعه شناس با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد از زمان ورود اسلام در این کشور وجود داشته است، گفت: دولت می تواند با حمایت قانونی زمینه فعالیت سمن ها را تسهیل کند.

   مجید ابهری، استاد دانشگاه و آسیب‌شناس اجتماعی؛ در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، با تاکید بر این که سازمان‌های مردم نهاد یکی از اهرم‌های مشارکت مردم در مدیریت جامعه هستند، اظهار کرد: سمن‌‌ها می توانند به پیشرفت کشور کمک کنند اما در کنار این نهادها، تعدد مراکز نظارتی و سیاست‌گذاری برای آنها موجب ناتوانی تشکل‌ها برای دستیابی به جایگاه واقعی خویش شدند.
   وی با بیان اینکه سمن‌ها و انجمن‌های خیریه عمومی به عنوان گسترده‌ترین و فعال‌ترین نهادها، از ابتدای تاریخ ایران به خصوص پس از ورود اسلام سابقه فعالیت دارند، افزود: از گذشته‌های دور کمک به نیازمندان و حمایت از یتیمان در ایران رواج داشت اما دیگر تشکل‌های مردمی که در دهه‌های اخیر تشکیل شده، در گذشته وجود نداشته و امروزه بنا به نیاز جامعه شکل گرفتند. این نهادهای مردمی در بخش های اجتماعی یا فرهنگی یا علمی و کارآفرینی دیگر همچون حمایت از کودکان کار، زنان بی سرپرست، درمان معتادان و ساماندهی آن‌ها، حفاظت از محیط زیست، حمایت از حیات وحش و حراست از آثار باستانی و بسیاری بخش‌های دیگر جامعه فعالیت می کنند و در پیشرفت و توسعه کشور نقش چشمگیری ایفا می کنند.
   این جامعه‌شناس با اشاره به لزوم حضور پررنگ و فعالیت گسترده تشکل‌های مردمی در چارچوب قوانین و تحت نظارت دقیق سازمان های متولی بیان کرد: نباید انتظار داشت که دولت در تمامی زمینه‌ها اقدام کند، چون حضور مردم شرط اساسی برای پیشگیری، کنترل و مهار آسیب های اجتماعی است. از طرف دیگر، اعمال وظیفه هایی همچون امر به معروف، نهی از منکر که وظیفه ای مردمی محسوب می شود، می توانند ابزار اجتماعی ثمربخشی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی و رویارویی با آنها باشند
   ابهری در خصوص نقش دولت در ارتقای جایگاه سازمان های مردم نهاد، افزود: دولت می تواند با برون سپاری بخشی از وظیفه‌های خویش به تشکل‌های مردمی و ساماندهی و سازماندهی آنها در بخش های مختلف جامعه مدیریت عالی خود را به دست مردم اعمال کند.
   وی فراهم نبودن بسترهای بهره‌گیری از حضور مردم در این انجمن‌ها و بهره‌گیری از توانمندی‌های مردم را یکی از معضل‌های موجود امروزی برای فعالیت سمن‌ها دانست و افزود: خلاءهای قانونی حمایت از تشکل های مردمی باعث سودجویی برخی افراد از سمن ها و کاهش اعتماد اجتماعی می شود. بنابراین، توجه به صدور مجوز و ارزیابی صلاحیت موسسان اولین گام در زمینه رشد و تعالی سازمان های مردم نهاد است . در قدم بعدی هم باید نظارت مستمر و دقیق همراه با آموزش های لازم و بسترسازی فکری - فرهنگی در چگونگی مدیریت سمن ها وجود داشته باشد تا به حضور مردم در قالب تشکل های مردمی منجر شود.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 18,375,171
تعداد بازدید امروز : 831
تعداد بازدید دیروز : 16,994
آخرین به روزرسانی : 1397/11/02