امروز : جمعه 22 آذر 1398
   
  • در نشست خبری برنامه های دهه فجر

   محمدرضا داورزنی: علیرغم تمام فشارها در 39 سال گذشته دستاوردهای مهمی داشتیم

   محمدرضا داورزنی: علیرغم تمام فشارها در 39 سال گذشته دستاوردهای مهمی داشتیم

   نشست خبری معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان درخصوص ارائه برنامه های دهه مبارک فجر صبح امروز برگزار شد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان محمدرضا داورزنی در ابتدای این نشست ضمن تبریک این ایام مبارک گفت: با وجود تمام شیطنت ها و کارشکنی های دشمنان یک مقایسه ساده نشان می دهد که طی 39 سال گذشته انقلاب شکوهمند اسلامی در همه ابعاد از جمله ورزش چه دستاوردهای مهمی داشته است.
   داورزنی ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی یک مجموعه بزرگ به نام آزادی ساخته شد ولی اگر بعد از انقلاب را نگاه کنیم در کلان شهرهای ما استادیوم‌های بزرگ با ظرفیت های بالا و همچنین استادیوم های با ظرفیت های پایین تر ساخته شد. علیرغم همه مشکلات ولی شاهد بودیم که فشارها باعث نشد که ما از پیشرفت جا بمانیم. در دورترین نقاط کشور با برکت جمهوری اسلامی ورزش کشور کارنامه قابل قبولی در توسعه زیرساخت ها داشته است.
   معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: امروز پس از ٣٩ سال شمار احداث ورزشگاه ها و سالن های ورزشی روند رو به رشدی داشته است و بیشتر در بخش تجهیزات باید تلاش خود را افزایش دهیم. موفقیقت های ورزشی ایران در پس از انقلاب با قبل آن قابل قیاس نیست زیرا امروز ورزشکاران در عرصه های آسیایی و جهانی با کسب مدال های های مختلف حرفی برای گفتن دارند.
   داورزنی با اشاره به عملکرد موفق ورزشکاران ایران در رشته‌هایی مانند ووشو، تکواندو، وزنه‌برداری، والیبال و ... گفت: در برخی از رشته‌ها، نمایندگان ایران همواره صاحب سکوی اول یا دوم جهانی هستند. به برکت انقلاب اسلامی و علی‌رغم افزایش جمعیت، موفقیت‌های زیادی در ورزش داشته‌ایم، البته امکانات ما هنوز به حد مطلوب نرسیده است؛ باید تلاش شود بخش خصوصی ورود بیشتری به ورزش داشته باشد.
   وی در خصوص توسعه ورزش همگانی در کشور گفت: تلاش می کنیم تا دسترسی بیشتری برای مردم در خصوص ورزش همگانی فراهم کنیم. همچنین در بعضی موارد ارزان تر شدن استفاده از امکانات ورزش عمومی مد نظر است و اگرچه تلاش زیادی در این خصوص شده اما می دانیم هنوز در وضعیت مطلوب نیستیم.
   داورزنی در خصوص توجه به ورزش بانوان پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: در بخش ورزش زنان هم اقدامات خوبی در این سال ها فراهم شده است و تمام مقامات و مسئولین نظام توجه و تاکید ویژه به گسترش ورزش بانوان دارد. وقتی یک بانوی ١٨ساله در بازی های المپیک ٢٠١٦ برای اولین بار روی سکو می رود و برای ایران افتخار آفرینی می کند نشان از توجه خاص به ورزش بانوان است.
   داورزنی درباره مناقشه عربستان و قطر و ایران در خصوص میزبانی مسابقات فوتبال باشگاه های آسیا، اظهار داشت: برای همه ما این حساسیت وجود دارد در لابی‌هایی که اتفاق می‌افتد، حقی از مردم و ورزش ضایع نشود. جلسه‌ای که هیأت اجرایی AFC برگزار شد، مصوب شد بازی‌ها رفت و برگشت برگزار شود. ۱۴ نفر به این موضوع رأی دادند و قرار شد در هیأت رئیسه تصویب شود، در آنجا هم مسئله به این می‌رسد که بازی‌های ایران به صورت رفت و برگشت باشد. عربستان در یارگیری امارات را همراه کرد که ایران ناامن است. از سمت فیفا شرکتی به کشورهای مختلف سفر کردند که به ایران هم آمدند تا وضعیت امنیتی را بازدید کنند.
   داورزنی در ادامه‌ بیان‌ کرد: درخواست باشگاه‌ها این است که تصمیم مصوب در کمیته‌ اجرایی AFC در دو ، سه ماه گذشته اجرا شود و گزارش ناظر از شرکت ایرلندی نیز برای ما به صورت کتبی اعلام شود تا همه کشورها بدانند ایران مشکل امنیتی ندارد.
   وی با اشاره به برگزاری دیدارهای جهانی و آسیایی به میزبانی ایران، خاطر نشان کرد: کشور ما میزبان مسابقات آسیایی و جهانی بوده و چندین بار نیز تیم‌های آمریکایی در ایران حضور داشته‌اند و هیچ گونه مشکل امنیتی در این زمینه وجود نداشته است. انتظار ما از AFC و فیفا این است که تصمیمی بگیرند که مبتنی بر شعاری است که سر می‌دهند و سیاست ها و لابی‌ها نتواند روی تصمیمات فیفا و AFC اثرگذار باشد. اینفانتینو نیز سفری به ایران خواهد داشت و امیدواریم که تصمیمات منطقی بگیرد تا حقی از کشور ما ضایع نشود.
   معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان، اضافه کرد: ما به دفعات میزبان کشورهای آسیا و کشورهای جهان بودیم و به دفعات در مسابقات حضور داشتند و هیچ مشکلی تا به حال پیش نیامده است و انتظار ما نیز از AFC این است که تصمیمی که می‌گیرد مطابق با شعاری باشد که می‌دهد. ما در امور داخلی باشگاه‌ها دخالت نمی کنیم و باشگاه ها باید استقلال خود را حفظ کنند. کمیته اخلاق و کمیته انضباطی باشگاه ها و فدراسیون به این خاطر است که در خصوص تخلفات رسیدگی کنند. قطعا اگر در باشگاهی تخلف صورت گرفته باشد کمیته اخلاق رسیدگی می کند. در خصوص طارمی در سفری که معاون اول رییس جمهور به ترکیه داشت و با مذاکراتی که با آقای اردوغان داشتند مشکلات باشگاه ریزه اسپور برطرف شد ولی این حاشیه‌های به وجود آمده در تلویزیون به نفع ورزش و فوتبال ما نیست.
   وی در ادامه افزود: با آقای تاج صحبت کردیم که هرکسی در پرونده طارمی تخلف کرد چه اینکه فرد حقیقی باشد یا حقوقی باید با آن به شدت برخورد شود. ورزشکار و باشگاه با توجه به قراردادی که هست باید اصول اخلاقی را رعایت کنند. ما به عنوان اینکه مسلمان هستیم باید روی مسئله اخلاق خیلی دقت بیشتری داشته باشیم. نباید بگذاریم حیثیت مردم ما لکه دار شود.
   داورزنی درخصوص اعزام نفرات نهایی به مسابقات آسیایی، تصریح کرد: نخستین رویکرد ما این است که تیم هایی اعزام شوند که امید کسب مدال در آنها بیشتر است. روی رشته‌هایی مانند تنیس، بولینگ و بیلیارد در حال بررسی هستیم که برای اعزام آنها به جمع بندی برسیم. با روسای برخی از فدراسیون‌ها صحبت کردیم و تلاش خواهیم کرد که کاروان خوبی را اعزام کنیم و باید این را نیز مدنظر داشته باشیم که تیم ها در این مسابقات بتوانند کسب تجربه کنند. احتمالا طی روزهای آینده تصمیم نهایی خواهیم گرفت که چه تیم هایی با چه نفراتی حضور داشته باشند. با همکاری کمیته ملی المپیک نفرات اعزامی قبل از سال جدید مشخص خواهند شد و برنامه ریزی خواهیم کرد که کاروان قدرتمندی را روانه بازی ها کنیم. هفته آینده سرپرست فدراسیون گلف و تیروکمان معرفی خواهد شد. اساسنامه‌ای که شجاعی روی آن تاکید داشت مورد تایید هیات دولت نبود و در زمان مقرر انتخابات آن برگزار خواهد شد.
   وی ادامه داد: دولت و شخص دکتر سلطانی‌فر و ورزشکاران جانبازان و معلولان و همچنین اساسنامه پارالمپیک حساسیت ویژه دارند و اساسنامه آن در دست بررسی است در هیات دولت و سعی خواهیم کرد که دست کمیته ملی المپیک و پارالمپیک بسته نباشد. سعی می‌کنیم که برنامه‌ها و اردوهای ورزشکاران جانبازان ومعلولان لغو نشود. من چند مسئولیت در کنفدراسیون والیبال آسیا و فدراسیون جهانی دارم که ربطی به حضور نداشتنم در فدراسیون والیبال ندارد. افراد با توجه با سابقه و عملکردشان برای برخی از پست های کنفدراسیون آسیا و جهان انتخاب می شوند. بعد از 10 سال زحمتی که کشیدیم به عنوان عضو هیات رییسه فدراسیون جهانی انتخاب شدم. همچنان در کنفدراسیون آسیا و جهانی حضور خواهم داشت و به رییس فدراسیون والیبال کمک خواهم کرد که روند پیشرفت این رشته حفظ شود.
   وی در درباره دست آوردها و نتایج سفر کاروان ورزشی به عراق، گفت: اولین توافق ایران و عراق در زمان آقای سعیدلو صورت گرفت ولی عملیاتی نشد. آقای عباسی هم یک دیدار با وزیر ورزش عراق داشت ولی عملیاتی نشد. بازهم آقای گودرزی در دیداری که داشت تاکید داشتند که عملیاتی شود ولی اتفاقی نیفتاد. در چند وقت اخیر وزیر ورزش عراق دیداری را با آقای سلطانی فر داشت و گله مند بودند از اینکه چرا تا بحال تعامل صورت نگرفته است. در نهایت وزیر ورزش عراق همراه با یک هیات اجرایی به ایران آمد و در آن جلسه قرار شد که تعدادی از فدراسیون های ما که دارای شرایط مناسب تری هستند با طرف عراقی تفاهم نامه ای را برای برگزاری اردوهای مشترک امضا کنیم. حدود 15 فدراسیون طی یک هیات ورزشی به عراق سفر کردیم و در کربلا جلسه ای برگزار شد که تک تک فدراسیون ها بعد از جلسه ای که برگزار شد قراردادهایشان را امضا کردند. هر کاری خواهیم کرد که بتوانیم به جامعه ورزش عراق کمک کنیم و برای این کار از همه ظرفیت‌های ورزشی خود استفاده خواهیم کرد. تلاش ایران است که یک رابطه خوبی را با عراق برای وحدت بین دو کشور داشته باشد. بعد از خروج داعش اولین هیاتی بودیم که در این سطح به این کشور‌ سفر کردیم.
   معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در ادامه‌ این نشست، درباره سرپرست فدراسیون تیروکمان نیز، بیان‌ کرد: هفته‌ آینده سرپرستان یکی، دو رشته مانند گلف و تیروکمان انتخاب می‌شوند چرا که رییس فدراسیون گلف، رییس خزانه داری کمیته المپیک است و تا هفته‌ آینده سرپرست را انتخاب می‌کنیم. سرپرست فدراسیون تیروکمان نیز در هفته‌ آینده معرفی خواهد شد. با توجه به این که اساسنامه فدراسیون تیروکمان مشکلاتی داشت و به تایید دولت نرسیده بود، دوستان پیگیری‌های لازم را انجام دادند تا اساسنامه را تکمیل کنند و ما بر اساس آن اساسنامه انتخابات را در زمان مقرر برگزار خواهیم کرد.
   داورزنی درباره بحث تعلیق فدراسیون کشتی گفت: باید از این منظر نگاه کنیم که به هر بحثی که شرایط ما را در عرصه بین‌المللی به خطر می اندازد به صورت جدی نگاه کنیم و از این قضیه بی خیال عبور نکنیم. مسابقه علیرضا کریمی و حریفش در دستور کار کمیته‌ مربوطه اتحادیه جهانی قرار گرفت و آن کمیته‌ نیز باید بررسی‌هایی را انجام دهد که چرا این کشتی گیر به حریف خود باخته است. قرار شد بعد از تعطیلات کریسمس کمیته‌ اتحادیه جهانی تشکیل جلسه دهد و این قضیه بررسی و تصمیم گیری‌ها لحاظ شود. البته اتحادیه جهانی کشتی به صورت شفاهی بحث‌هایی را با خادم داشته است، اما بحث دیگر ما از سوی IOC است. اتفاقاتی که بعد از واکنش نتانیاهو رخ داد، باعث شد که برخی در داخل کشور عکس العمل‌هایی داشته باشند و این عکس العمل‌ها مورد بررسی قرار گرفته است و تبدیل به یک جریان سیاسی شده است و طبیعی است که IOC در این قضیه ورود و به دنبال خروج ما از کشتی باشد. البته در فضای مجازی فیلم‌ها و عکس‌هایی منتشر می‌شود که همین باعث می‌شود که این مساله در فضای گسترده تری منعکس شود و این که بگوییم تعدادی از داخل و از درون خانواده‌ کشتی خوراک خبری می‌دهند خیر. ما به دنبال این هستیم تا حقی از کشتی ضایع نشود.
   معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان درباره حمایت این وزارتخانه از تیم‌ ‌ملی فوتبال و همچنین بودجه ویژه‌ ۱۰ میلیاردی که قرار بود به این فدراسیون داده شود، گفت‌: وزارت ورزش و جوانان از فدراسیون فوتبال حمایت می‌کند و ما در کنار این فدراسیون خواهیم بود تا برنامه‌های خود را اجرا کنند. ما رابطه بسیار خوبی با فدراسیون فوتبال و مهدی تاج داریم و جلسات متعددی را با تاج برگزار می‌کنیم تا در زمینه اجرای برنامه‌ها با دغدغه‌ای مواجه نباشد. طبیعی است که آن چه که فدراسیون فوتبال برنامه‌ریزی کرده است را اجرایی خواهیم کرد. سیاست ما حمایت جدی از تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران است و تا به امروز نیز بودجه‌ای که برای فدراسیون‌ها در نظر گرفته شده است، ۶۰ درصد آن تعلق گرفته است، اما درباره فدراسیون فوتبال ۱۰۰ درصد و یا حتی شاید بیشتر از آن پرداخت شده است. ما در وزارت ورزش و جوانان و دولت بحث حمایت از تیم‌ ‌ملی را داریم. در جلسه دیروز (دوشنبه) بحث دو اردوی تدارکاتی به درخواست فدراسیون فوتبال را تصویب کردیم.
   وی درباره نگاه حمایتی وزارت ورزش و جوانان به رشته کاراته به عنوان رشته ای المپیکی گفت‌: سالن کبکانیان معمولا در اختیار کاراته قرار دارد، اما با توجه به این که تعداد رده‌های سنی این رشته زیاد است این امکانات برای کاراته کم است. سالن افراسیابی نیز چندین سال است که در اختیار جودو قرار داشته و در حال‌ حاضر نیز یکی از سیاست های ما این است که وزارت ورزش و جوانان به جودو و کاراته و رشته نابینایان و کم بینایان کمک کند تا برنامه‌های خود را در آزادی اجرا کنند و به یک ثبات برسند. در کنار سالن ۱۲ هزار نفری آزادی یک سالن تمرینی وجود دارد که کاراته از این سالن استفاده می کرده است و جودو نیز علاوه بر سالن افراسیابی از این سالن استفاده می‌کند. در حال‌ حاضر فدراسیون کاراته به دنبال این است تا این سالن به صورت تمام وقت در اختیار آنها قرار بگیرد و بتواند برنامه‌های خود را اجرایی کند. سلطانی فر نیز در این زمینه نظر مثبت دارد. با تغییرات و تحولاتی که در شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور به وجود آمده است به دنبال آن هستیم تا این سالن تمرینی تا زمان مشخص شدن خانه کاراته در اختیار آنها قرار داشته باشد تا با یک ثبات و آرامش تا بازی‌های آسیایی جاکارتا و المپیک تمرینات خود را ادامه‌ دهند.
   معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان، بیان کرد: وزارت ورزش سعی می‌کند در رشته‌هایی که امکان دارد، زمینه حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را فراهم کند. نباید با جنجال و حاشیه این موضوع را حل کنیم. باید زیرساخت‌ها برای حضور بانوان در برخی رشته ها فراهم شود. ایجاد حساسیت های بی مورد باعث خواهد شد که نتوانیم کارمان را انجام دهیم و باید در یک فضای آرام و بی تنش این موضوع را به سرانجام برسانیم و اینکه موضوع شرعی و امکانات ورزشگاه نیز در نظر گرفته شود.
   داورزنی در پایان در مورد سفرهای غیر ضروری برخی روسای فدراسیون‌های ورزشی گفت‌: دو بحث در این جا مطرح می‌شود. گاهی حضور روسای فدراسیون‌ها برای ایجاد ارتباطات بین‌المللی در سفرها مهم است و گاهی نیز برخی از سفرها هیچ ضرورتی ندارد. برای مثال علی نژاد در فدراسیون ووشو علاوه بر این که رییس فدراسیون است، در آسیا و جهان نیز عضویت دارد و معمولا از سوی فدراسیون جهانی در سفرها حضور دارد. سیاست کلی وزارت ورزش و جوانان بر این است که مدیریتی در نحوه اعمال سفرها لحاظ شود و در شورای برون مرزی تعداد نفرات در سفرها مورد بررسی قرار می‌گیرد. معمولا در سفرهای مهم مانند مسابقات جهانی و آسیایی و اردوهایی که منجر به مسابقات می‌شود، انتظار می‌رود که روسا حضور داشته باشند، چرا که به سطح فنی آنها کمک می‌شود، اما در برخی از سفرها این اعزام‌ها لازم نیست.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 25,774,917
تعداد بازدید امروز : 14,389
تعداد بازدید دیروز : 17,010
آخرین به روزرسانی : 1398/09/22