امروز : دوشنبه 26 آذر 1397
   
  • در گفت و گوی معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان با رادیو ورزش مطرح شد:

   رشد ورزش کشور نیازمند نگاه جامع و کامل به همه ابعاد است

   رشد ورزش کشور نیازمند نگاه جامع و کامل به همه ابعاد است

   عبدالحمید احمدی در گفت و گو با رادیو ورزش اظهار داشت: بهره گیری بیشتر از ظرفیت سمنها و ساماندهی فرهنگی فدراسیون ها و باشگاه ها از برنامه های مدیریت فرهنگی ورزش کشور است

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش به مناسبت ایام الله دهه فجر در برنامه همیشه با ورزش از رادیو ورزش به گفتگو پرداخت.
   در این برنامه، احمدی ضمن تبریک فرا رسیدن ایام پیروزی انقلاب اسلامی ایران به اهمیت حضور مردم در حوزه ورزش اشاره داشت و ورزش را بدون حضور مردم چه در بعد فردی و چه اجتماعی بی معنا دانست.
   وی نگاه جامع به حوزه ورزش را شرط اصلی توسعه ورزش خواند و گفت: برد و باخت، سکو و قهرمانی جزیی از ورزش است اما ورزش کامل ورزشی است که توام با فرهنگ و تربیت باشد. پیشرفت و توسعه ورزش کشور نیازمند نگاه جامع و کامل به همه ابعاد آن است که ما در این چهار سال گذشته سعی کردیم این نگاه را به گفتمان غالب در مدیریت ورزش کشور تبدیل نماییم و نظام نامه جامع فرهنگ ورزش کشور سندی است که با توجه به مفاد ابلاغی آن می توان این توجه فراگیر و همه جانبه به ورزش کشور را در آن مشاهده کرد.
   وی در خصوص فعالیتهای انجام شده در حوزه فرهنگی، آموزش و پژوهش ورزش کشور گفت: در این حوزه، سه بعد حقوقی، ساختاری و آموزشی مورد توجه قرار گرفت که در این راستا با تدوین اسناد، ضوابط و مقررات حوزه فرهنگی ورزش کشور، اصلاح ساختار فرهنگی بخشهای مختلف ورزش و همچنین برنامه های آموزشی انجام شده روند رو به رشد قابل قبولی داشته ایم و در عین حال در حوزه فعالیت فرهنگی و تربیتی سعی کردیم از نگاه مناسبتی، مراسمی و تبلیغاتی جدا شده و به نگاه همه جانبه در ورزش کشور برسیم.
   معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش در ادامه به تبیین برنامه های پیش بینی شده در حوزه های ورزش همگانی و قهرمانی پرداخت. وی در این باره گفت: با توجه به برنامه ارائه شده از سوی دکتر سلطانی فر به مجلس شورای اسلامی، در بعد فرهنگی کارهای متعددی پیش روی ما است که از مهمترین آنها فرهنگ سازی در جهت توسعه و پیشرفت ورزش همگانی است. اگر با نگاه کارشناسانه به موضوع ورزش نگاه کنیم مشاهده میکنیم که کم هزینه ترین عامل و وسیله برای ایجاد سلامت، نشاط اجتماعی و همچنین پر کردن اوقات فراغت مردم، همین ورزش است که به تبع آن کاهش آسیب های اجتماعی را هم شاهد خواهیم بود.بنابر این در موضوع توسعه و پیشرفت ورزش، اولویت ورزش کشور باید معطوف به ورزش همگانی باشد که بخشی از آن زیرساختی است و بخش مهم دیگر آن فرهنگی و تربیتی است. در این مسیر سعی بر این است که با برنامه ریزی مدون و متناسب با مولفه های توسعه ای، و بهره گیری از ظرفیت مجموعه دستگاه ها، آمار ورزش عمومی و همگانی کشور را از 21 درصد به 35 درصد برسانیم.
   احمدی در ادامه تبیین برنامه های حوزه ورزش همگانی به اولویت تعمیم ورزش همگانی در شهرستانها و روستاها اشاره کرد و اجرای طرح هایی در دهه فجر مانند برنامه های ورزش خانوادگی با 500 برنامه در سطح شهرستانها، المپیادهای ورزش همگانی با 428 برنامه، رویدادهای ورزش بومی و سنتی با بیش از 500 برنامه در سطح روستاهای کشور، را از مهم ترین برنامه های اجرایی برشمرد. وی تشکیل کمیته صیانت از ارزشهای اخلاقی و حرفه ای ورزش کشور در راستای حل مسائل و مشکلات ورزش در درون خانواده ورزش را از دیگر برنامه های این معاونت معرفی کرد.
   احمدی در خصوص برنامه های حوزه ورزش قهرمانی نیز ادامه داد: در سالهای گذشته متاسفانه نگاه به این بعد مهم از ورزش فقط معطوف به نتیجه، مدال و سکو بود که منجر به کم توجهی به حوزه فرهنگی و تربیتی ورزش گردید که ما سعی داریم با برنامه ی پیش بینی شده این نگاه را تغییر دهیم. از جمله این برنامه ها ساماندهی فرهنگی باشگاههای کشور متناسب با انتظارات مردم از یک باشگاه ورزشی و فرهنگی، ساماندهی ساختار فرهنگی فدراسیونها با نظر مدیران و روسای محترم فدراسیونهای ورزشی، تشکیل کمیته صیانت از ارزشهای اخلاقی و حرفه ای ورزش کشور، و بهره گیری از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد فرهنگی در مسیر کمک به فدراسیونها، هیئتها و باشگاههای ورزشی را می توانیم نام ببریم که ان شاء الله بتوانیم در کوتاه مدت اثرات اجرای این برنامه ها را در ورزش قهرمانی مشاهده کنیم.
   وی در پایان گفت: با توجه به ابعاد گسترده ورزش کشور مدیریت در این حوزه کار پیچیده و دشواری است که در آن باید هم پاسخگوی انتظارات مردم بود و هم دستگاهها و نهادهای نظارتی، قطعا این امر به طور جامع صورت نمی گیرد مگر با بهره گیری از همه ظرفیت های مدیریتی و اجرایی در اداره امور ورزش کشور و به ویژه ایجاد زمینه برای مشارکت هرچه گسترده تر مردم در فعالیت ها و برنامه های ورزش همگانی و قهرمانی که ان شاءالله در ٤ سال آینده بر همین اساس عمل خواهد شد.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 17,784,259
تعداد بازدید امروز : 8,182
تعداد بازدید دیروز : 20,761
آخرین به روزرسانی : 1397/09/26