امروز : جمعه 28 دی 1397
   
  • معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش در گفتگو با برنامه فرهنگ و ورزش:

   باید برمبنای اولولیتها در ورزش حرکت کنیم

   باید برمبنای اولولیتها در ورزش حرکت کنیم

   عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش در گفتگو با برنامه فرهنگ و ورزش رادیو ورزش با نگاهی به ورزش و تربیت بدنی در دوران قبل از انقلاب وضعیت این حوزه را به ویژه در ابعاد اجتماعی و فرهنگی متاثر از روحیه نظامی گری مدیریت ورزش در آن دوران خواند.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش در گفتگو با برنامه فرهنگ و ورزش رادیو ورزش با نگاهی به ورزش و تربیت بدنی در دوران قبل از انقلاب وضعیت این حوزه را به ویژه در ابعاد اجتماعی و فرهنگی متاثر از روحیه نظامی گری مدیریت ورزش در آن دوران خواند.
   وی گفت: با نگاهی به ورزش کشور در دوره قبل از انقلاب مشاهده می کنیم که در آن دوران، ورزش چه به لحاظ زیرساختی، و چه به لحاظ ورزش همگانی و عمومی و دستیابی به سکوهای بین المللی در ورزش قهرمانی در وضعیت خاص و محدودی قرار داشت و نگاه حاکمیت به ورزش کاملا ابزاری و خالی از فرهنگ و اخلاق و منش پهلوانی بود.
   دکتر احمدی با اشاره به وقوع انقلاب اسلامی گفت: در همان سالهای اول پیروزی انقلاب و در دیدارهای جامعه ورزش و ورزشکاران با حضرت امام (ره) و فرمایشات ایشان شاهد تاکید و توجه عمیق به ارزشها در ورزش و نگاه پررنگ به کارکردهای فرهنگی و تربیتی در ورزش کشور بودیم. همین کارکرد ورزش در دوران دفاع مقدس، بویژه در آماده سازی نیروهای رزمنده و روحیه بخشی به آنان در مناطق عملیاتی و پدافندی بسیار موثر بود. از بعد دیگر می توان به حضور قابل توجه ورزشکاران و قهرمانان ورزشی در جنگ تحمیلی و بیش از ٥٠٠٠ شهید ورزشکار در دفاع مقدس اشاره کرد که نشان دهنده تاثیر فرهنگی و تربیتی انقلاب اسلامی در ورزش در همان سالهای نخستین پیروزی انقلاب بوده است.
   معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش درادامه به ورزش بانوان هم نگاهی داشته و گفت: بحث ورزش بانوان در همان دوران پیروزی انقلاب اسلامی، یکی از چالشهای پیش روی ورزش کشور بود که با تشکیل انجمنهای ورزشی بانوان، به سرعت ما شاهد مشارکت و حضور گسترده و فعال بانوان ورزشکار در عرصه های ملی و بین المللی و افتخارآفرینی آنان همراه با معرفی ارزش های فرهنگی و اعتقادی بودیم.
   دکتر احمدی در پاسخ به این سوال که چرا هنوز یک سند جامع در خصوص ورزش کشور وجود ندارد گفت: جهت گیری های کلان ورزش و تربیت بدنی در جمهوری اسلامی در قانون اساسی و رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تبیین و مشخص کردیده است، با این حال ما در این چهارسال اخیر سعی کردیم با تعامل و همکاری نزدیک با دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و با یک بررسی و مطالعه جامع و کارشناسی مبتنی بر نیازها و انتظارات این حوزه، یک سند سیاستهای کلان نظام در ورزش کشور را تدوین و ارائه کنیم که امیدواریم به زودی و پس از طی مراحل تصویب در مجمع به تایید مقام معظم رهبری رسیده و ابلاغ شود.
   دکتر احمدی در خصوص چگونگی حرکت در ورزش و تربیت بدنی کشور و رفع موانع در مسیر حرکت کلان ورزش گفت: تشخیص دقیق اولویتها در ورزش مبتنی بر نیازهای اساسی و برنامه ریزی و عمل بر مینای آن مهم ترین وظیفه و مسئولیت دستگاه متولی ورزش کشور است.
   وی ادامه داد: به نظر می رسد محیط حقوقی، روزآمدسازی ساختارهای مدیریتی، و توسعه زیرساخت های ورزشی متناسب با نیاز کشور از جمله اولویتهای مهم هستند. خوشبختانه در رابطه با موارد فوق در ٤ سال گذشته اقدامات قابل توجهی انجام شده و گزارش آن در کارنامه وزارت ورزش و جوانان به تفصیل منعکس شده است.
   یک نکته مهم در بحث زیر ساخت ها این بوده است که از ظرفیت های بخش خصوصی و خیرین هرچه بیشتر استفاده شود و این نگاه که دولت به تنهایی بتواند تمام موانع را از پیش روی ورزش کشور بردارد تغییر کند که در این رابطه نیز گام های خوبی برداشته شد و سعی شد از تمام ظرفیتهای کشور بهره گرفته شود و دولت نقش تسهیل گر را ایفا کند تا بتوان به نتایج مورد انتظار رسید. در موضوع قانون و ساختار نیز همانطور که در 38 سال گذشته مشاهده می کنیم گامهای موثری در این مسیر برداشته نشده اما خوشبختانه در این سه سال اخیر قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در راستای ایجاد یک ساختار منسجم در مدیریت ورزش کشور تدوین شده که به تایید کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم رسیده و امیدواریم به زودی این قانون هم به تصویب نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی رسیده و ابلاغ گردد.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 18,288,055
تعداد بازدید امروز : 5,672
تعداد بازدید دیروز : 10,684
آخرین به روزرسانی : 1397/10/28