امروز : دوشنبه 27 خرداد 1398
   
  • در دیدار با رییس بخش ورزش سازمان جهانی یونسکو؛

   دکتر سلطانی فر: ایران در عرصه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی تعامل خوبی با جامعه بین المللی دارد

   دکتر سلطانی فر: ایران در عرصه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی تعامل خوبی با جامعه بین المللی دارد

   در دیدار الکساندر شیشلیک رییس بخش ورزش سازمان جهانی یونسکو با وزیر ورزش وجوانان بر تعامل ، همکاری های مشترک و انتقال تجارب ایران در برنامه های توسعه ای ورزشر به سایر کشورها تاکید شد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان در این دیدار که صبح امروز در وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، دکتر مسعود سلطانی فر اظهار داشت : با توجه به سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی در زمینه گسترش تعامل با جامعه بین المللی فعال درعرصه فرهنگی اجتماعی و ورزشی، ایران حضوری موثر و اثر گذار دارد.
   وی در ادامه به تاثیر برجام در برقرار ی ارتباط ایران با سایر کشورها اشاره کرد و افزود : تلاش کرده ایم، در زمینه ورزش نیز ارتباط خود را با سایر کشور ها با گرفتن میزبانی ها ، برگزاری اردوها و... بیشتر کنیم ، تا به این ترتیب بتوانیم با سایر کشورها ، ارگانها و سازمان های بین المللی روابط عمیق تری داشته باشیم .
   وزیر ورزش و جوانان در ادامه سخنانش از یونسکو به عنوان مهمترین نهاد بین المللی علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد که برای ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است نام برد و گفت: به دنبال این هستیم با در نظر گرفتن مصالح ملی و فرهنگی کشورمان هرچه بیشتر با سیاستهای کلی این سازمان هماهنگ شویم .
   او در بخش دیگری از سخنانش توضیحاتی پیرامون ورزش معلولان و جانبازان ارائه کرد و در این خصوص گزارشی در مورد برنامه های توسعه ای ورزشی برای این قشر درحوزه همگانی، قهرمانی و کسب جایگاه ایران در رده های بین المللی بیان کرد .
   سلطانی فر افزود : جمهوری اسلامی ایران در سی سال گذشته برنامه ریزی و سرمایه گذاری گسترده ای برای توسعه فضاهای ورزشی معلولان و جانبازان پیش بینی کرده و برای توسعه ورزش قهرمانی هم با برگزاری مسابقات مختلف داخلی و حضور در مسابقات بین المللی تلاش کرده تا جایگاه ایران در این بخش را ارتقاء دهد .
   او تاکید کرد :در حال حاضر جایگاه جمهوری اسلامی ایران در ورزش معلولان و جانباران بسیار مطلوب است و هم اکنون در بسیاری از رشته های ورزشی در رتبه های بالا قرار داریم .
   وزیر ورزش وجوانان به تعابیری که درمورد ایران وجود دارد اشاره کرد و یادآور شد : برخی ها براین باور هستند؛ ایران سرزمین فرهنگهاست و برخی ها هم معتفدند ایران سرزمین تنوع ها از حیث نژاد، قوم و زبان است و واقعیت این است که همه این اقوام زیر سایه یک حاکمیت درکنار هم زندگی می کنند .
   او در بخش دیگری از سخنانش یاداور شد : وجود اقوام مختلف در ایران باعث شده بازی های بومی و محلی گسترش بسیاری داشته باشد و ما تفریبا در همه استانها شاهد هستیم درکنار رشته های مختلف ورزشی، بازی های بومی محلی متنوع بسیاری در بین مردم رایج است و مسابقاتش برگزار می شود .
   سلطانی فر خاطر نشان ساخت: در سالهای اخیر تلاش ما این بوده تا هموطنانی که در مناطق مختلف به ویژه مناطق محروم زندگی می کنند از امکانات برابر برخوردار شوند.افتخار می کنم بگویم که در بسیاری از روستاها سالنهای ورزشی و زمین چمن مصنوعی احداث کرده ایم و مکانهای مناسبی داریم که مردم در اوقات فراغت شان ورزش می کنند و به این وسیله عشق و محبت را بین خود تحکیم می کنند .
   وی در خصوص برنامه های توسعه ای وزارت ورزش وجوانان در حوزه ورزش بانوان نیز گفت :در همین راستا با در نظر گرفتن ملاحظات ویژه فرهنگی و ایدِئولوژیکی که داشتیم، تقریبا همه ساله مجوز حضور بانوان با حجاب اسلامی را در رویدادهای مهم ورزشی بین المللی با لباسی که منطبق با باورهای ایدئولوژیک ماست، اخذ کنیم و تقریبا امروز در اکثر شهرهای کشورمان برای خانم ها سالن ورزشی اختصاصی وجود دارد .
   وزیر ورزش وجوانان با بیان اینکه در مجموع تلاش ما توسعه ورزش همگانی است، تا بتوانیم شرایط ورزش را برای احاد مردم فراهم کنیم توضیح داد : خوشبختانه آمارها نشان می دهد نسبت به 5 سال گذشته، زمانی که مردم به ورزش اختصاص می دادند ، حدود 50 درصد افزایش یافته است .
   او گفت : ما این هدف را دنبال می کنیم که بتوانیم بازهم گرایش به ورزش و فعالیت های بدنی که باعث ساخته شدن جسم و روح می شود را بیش از گذشته در بین مردم رواج دهیم .
   در ادامه شیشلیک رییس بخش ورزش سازمان جهانی یونسکو ضمن قدردانی از میزبانی وزیر ورزش و جوانان، از زحمات ایران در زمینه برنامه ریزی برای توسعه ورزش قدردانی کرد و اظهار داشت : ایران در زمینه سیاستهای ورزش های ملی رشد قابل توجهی داشته است .
   او در ادامه از حضور نمایندگان ایران در کمیته بین‌المللی تربیت بدنی و ورزش تقدیر کرد و با کامل خواندن اقدامت صورت گرفته در حوزه ورزش توسط ایران تصریح کرد : ایران می تواند با یونسکو در حوزه ورزش همکاری های مشترک بسیاری داشته باشد .
   رییس بخش ورزش سازمان جهانی یونسکو همچنین به نشستی که روز گذشته با اساتید دانشگاه و دانشجویان رشته تربیت بدنی داشته اشاره کرد و توضیح داد: به این نتیجه رسیده ام که جوانان یک هویت مستقل دارند و می‌توانند فعالیت های خوبی در این زمینه داشته باشند.
   رییس بخش ورزش سازمان جهانی یونسکو به موفقیت‌های ایران در حوزه ورزش قهرمانی اشاره و بیان کرد: نیازی نمی‌بینم درباره رقابت‌های ورزشی که ایران در آن حضور دارد صحبت کنم زیرا نتایج کاملا مشخص است به عنوان مثال صبح امروز روزنامه‌ها را مطالعه می‌کردم نتیجه تیم والیبال نشسته ایران را خواندم که نتیجه بسیار خوبی بود. این نتایج نشان می‌دهد که ایران در زمینه ورزش معلولان و جانبازان بسیار موفق عمل کرده است.
   وی با اشاره به اینکه ایران می‌تواند یک نماد و نمونه در مورد اقدامات انجام شده در زمینه ورزش برای سایر کشورها باشد، اضافه کرد: بر این باورم شما می‌توانید از تجربیات سایر کشورها نیز در خصوص توسعه ورزش بهره مند شوید.
   شیشلیک به نقش جوانان در انتقال مفاهیم فرهنگی در ورزش اشاره کرد و افزود : از جوانان و نوجوانان می توانیم برای انتقال میراث فرهنگی استفاده کنیم و اگر تمایل داشته باشید دراین بخش و نوع همکاری ایران با یونسکو،گفت وگوهای بیشتری داشته باشیم .
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,899,873
تعداد بازدید امروز : 9,497
تعداد بازدید دیروز : 30,835
آخرین به روزرسانی : 1398/03/27