امروز : شنبه 04 اسفند 1397
   
  • معاون اول رییس جمهور تصریح کرد:

   مهمترین فرصتی که می تواند آینده ایران را تضمین کند نسل جوان است

   مهمترین فرصتی که می تواند آینده ایران را تضمین کند نسل جوان است

   ​معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مطالبات جوانان این است که حرمت و موقعیت آنان حفظ شود، گفت: نباید در زندگی جوانان مداخله مدام و بیجا انجام شود.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در نشست هم اندیشی روسای مجامع سازمان های مردم نهاد سراسر کشور و جوانان احزاب و تشکل ها اظهار داشت: چقدر از دخالت های بیجا در زندگی جوانان نتیجه گرفته ایم اما اگر نتیجه آن عکس بوده بهتر است که این مسیر اصلاح شود.
   معاون اول رییس جمهور از جوانان بعنوان فرصتی استثنایی و مهم برای کشور یاد کرد و افزود: متاسفانه دیدگاه جوان هراسی نیز وجود دارد و این دیدگاه تلاش می کند القا کند که اگر جوانان بر سر کار بیایند و کنترل و محدود نشوند با آسیب هایی مواجه خواهیم شد.
   وی ادامه داد: ما باید در مقابل این دیدگاه با استدلال و منطق، با صدای بلند اعلام کنیم که مهمترین فرصتی که امروز در اختیار کشور قرار دارد و می تواند آینده ایران را تضمین کند همین نسل جوان است.
   دکتر جهانگیری با بیان اینکه استفاده از فرصت جوانان حتماً اقتضائاتی دارد خاطر نشان کرد: یکی از این اقتضائات این است که باید نشاط و شادمانی در جامعه وجود داشته باشد. جامعه ای که جوان است حتماً باید شاد باشد و اینکه دیگران فکر می کنند با گرفتن نشاط از جامعه می توانند از این فرصت استفاده کنند حتماً اشتباه می کنند.
   معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه فراهم کردن زمینه ها و فرصت های مناسب برای آموزش، تفریح، مشارکت های سیاسی و اجتماعی نیز از اقتضائات استفاده از توانمندی های جوانان است، گفت: اگر ما در این زمینه خوب عمل نکرده ایم و فرصت های مناسب را برای جوانان ایجاد نکرده ایم این ضعفی است که در ما مدیران وجود دارد وگرنه از اقتضائات جامعه جوان این است که فرصت برای مشارکت سیاسی و اجتماعی، آموزش،‌تفریح و نشاط جوانان در جامعه ایجاد شود.
   وی با بیان اینکه جامعه جوان نیازمند فضای آزاد و امن برای نقد است، تصریح کرد: جوان باید بتواند با احساس امنیت کامل هر مطلبی که می خواهد به گوش مسئولین برساند و امکان نقد برای او فراهم باشد.
   دکتر جهانگیری اضافه کرد: به تعبیر امام (ره) جوانان ودیعه الهی هستند و ما باید فرصتی بوجود بیاوریم که مردم و جوانان بتوانند از فضای نقد استفاده کنند.
   معاون اول رییس جمهور گفت: ما باید کاری کنیم که آینده در ذهن جوانان بهتر از امروز باشد. هیچ موضوعی ایران را تهدید نمی کند و هیچ مسئله ای در کشور وجود ندارد که غیرقابل حل باشد. تمام چالش ها و دغدغه های امروز کشور چه در بخش اقتصادی، چه در بخش سیاسی، اجتماعی و فرهنگی همگی قابل حل هستند و حل این چالش ها یک شرط دارد و آن اینکه اعتماد مردم را نسبت به آینده سلب نکنیم و آینده را در ذهن جوانان تیره و تاریک نشان ندهیم.
   وی با تاکید بر اینکه گفتگوی ملی، تفاهم و انسجام ملی بزرگترین نیاز امروز ایران است، اظهار داشت: همه جریانات سیاسی، قوای سه گانه و مسئولین کشور باید انسجام داشته باشند و این مسیری است که زمانی جوانان تشکل های مختلف آن را شروع کرده بودند و من از آنها می خواهم حالا که بزرگان سیاست گفتگوی ملی را جدی نگرفتند شما جوانان احزاب آغاز کننده گفتگوی ملی باشید و این مسیر را ادامه دهید تا برای دیگران الگو شوید.
   دکتر جهانگیری افزود: در شرایطی که نیاز امروز کشور انسجام،‌ تفاهم و وحدت است و بخصوص با تهدیدهایی که این روزها علیه ایران صورت می گیرد و با گستاخی از اقدام نظامی علیه این کشور سخن می گویند، نفس اینکه چنین سخنانی درباره کشور بزرگی مثل ایران بیان می شود نشان از بدی دنیای امروز دارد و در مقابل این حرکت ما نیاز به تفاهم در کشور داریم و عده ای باید بانی این تفاهم در کشور شوند.
   معاون اول رییس جمهور ادامه داد: خیلی از مطالباتی که امروز از سوی جوانان مطرح می شود دیگر نباید مشکل امروز کشور باشد اما نمی دانم چرا برخی مسائل علیرغم پیگیری های متعدد، عده ای اصرار دارند که حل نشود.
   وی ادامه داد: البته راه اصلاح سخت و دشوار است و با عصبانیت، تندخویی، بداخلاقی و متهم کردن دیگران نمی توان اصلاحات انجام داد چرا که اصلاحات نیازمند مداومت، صبوری، استقامت و تدبیر و عقل است.
   دکتر جهانگیری با اشاره به برخی سخنان جوانان و نمایندگان سازمان های مردم نهاد مبنی بر ضرورت کاهش سن مدیران دولتی، گفت: دولت آنقدر بزرگ شده که تعداد مجموعه مدیران دولتی حدود ۲۰۰ هزار نفر است و این در حالی است که تعداد کلیه کارمندان ژاپن با تعداد مدیران ما برابری می کند.
   معاون اول رییس جمهور افزود: ما اصرار داریم و قول داده ایم که از جوانان و زنان در مدیریت اجرایی کشور استفاده کنیم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد البته جوانان باید سطوح مدیریتی مختلف را نیز طی کنند، تا از تجربه لازم برای تصدی جایگاه های مختلف برخوردار شوند.
   وی با اشاره به یکی از مصوبات دولت مبنی بر اینکه زنان باید ۳۰ درصد جایگاه های مدریتی کشور را عهده دار شوند، خاطر نشان کرد: این موضوع در دستور کار دولت قرار دارد و در برخی وزاتخانه ها این اتفاق افتاده است و در بسیاری دیگر از وزارتخانه ها نیز زنان و جوانان تحصیل کرده و متخصص فراوان وجود دارد.
   دکتر جهانگیری با اشاره به برخی مطالبات و دغدغه های سیاسی سازمان های مردم نهاد و جوانان احزاب و تشکل ها از دولت گفت: رییس جمهور هفته گذشته در یکی از سخنرانی های خود با قاطعیت اعلام کرد که بر سر وعده های خود هستم. مطالبات به حق مردم ایران، جوانان و شرکت کنندگان در انتخابات و کسانی که به دولت تدبیر و امید رای داده اند در دستور کار دولت قرار دارد البته ما می پذیریم که در همه امور با موفقیت پیش نرفته ایم و نارسایی هایی نیز داشته ایم اما اگر ضعف هایی در عملکرد دولت وجود دارد این به معنای خلف وعده نیست و حتماً مطالبات مردم را دنبال خواهیم کرد.
   معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: امیدوارم که شما جوانان با روحیه و امید باشید و مایوس نشوید و مطالبات خود را پیگیری کنید و حتماً به نتیجه خواهید رسید. همه علاقمند هستند که کشور توسط جوانان اداره شود و مطالبات شما برآورده گردد و این خواسته ای است که از صدر تا ذیل کشور از مقام معظم رهبری، رییس جمهور و دیگر مسئولین مورد تاکید قرار دارد.
   وی همچنین با اشاره به مطالبه مطرح شده مبنی بر احیای سازمان ملی جوانان، تصریح کرد: پیش از آغاز به کار دولت دوازدهم لایحه ای در این خصوص به مجلس ارائه شدچرا که این موضوع جزو اختیارات دولت نیست و گرنه این اقدام زودتر صورت می گرفت. مجلس شورای اسلامی به دلایلی در این زمینه کند تر از انتظار ما عمل کرد اما در نشست مشترک دولت و مجلس که اخیراً برگزار شد نیز رییس جمهور بر این موضوع تاکید کرد.
   دکتر جهانگیری با اشاره به وعده ای که در گذشته داده بود مبنی بر تشکیل شورای مشورتی جوانان در دولت گفت: ساز و کار این شورا فراهم است اما منتظر لایحه ایجاد سازمان ملی جوانان هستیم و اگر مجلس این لایحه را تصویب نکرد، شورای مشورتی جوانان در سطح دولت فعال خواهد شد.
   وزیر ورزش و جوانان هم در این مراسم گزارشی از اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه جوانان ارائه کرد و گفت: در زمان آغاز بکار دولت یازدهم حتی یک خانه جوان در کشور فعالیت نداشت اما امروز تعداد خانه های جوان از مرز ۷۰ خانه گذشته است.
   در این مراسم معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و نیز تعدادی از روسای مجامع سازمان های مردم نهاد سراسر کشور و نمایندگان جوانان احزاب و تشکل ها نیز به بیان دغدغه ها و مطالبات جوانان کشور پرداختند و خواستار امکان مشارکت بیشتر جوانان در اداره کشور شدند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 19,101,012
تعداد بازدید امروز : 9,081
تعداد بازدید دیروز : 18,325
آخرین به روزرسانی : 1397/12/04