امروز : جمعه 28 تیر 1398
   
  • یادداشت وزیر ورزش و جوانان در روزنامه ایران:

   ورزش عرصه تجلی حمایت از کالای ایرانی می شود

   ورزش عرصه تجلی حمایت از کالای ایرانی می شود

   دکتر سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در یادداشتی با عنوان « ورزش عرصه تجلی حمایت از کالای ایرانی می شود» در روزنامه ایران، به تبیین شعار سال در عرصه ورزش پرداخت.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، متن یادداشت دکتر مسعود سلطانی فر با موضوع نقش ورزش در حمایت از کالای ایرانی که امروز در روزنامه ایران منتشر شده است را در ادامه می خوانید:
   " ورزش عرصه تجلی حمایت از کالای ایرانی می شود
   نامگذاری امسال به نام " حمایت از کالای ایرانی" از سوی مقام معظم رهبری قطعا جهت دهنده حرکت مردم و دولت به منظور تحقق رونق اقتصادی و برون رفت از چالش های کنونی است.
   وزارت ورزش و جوانان در این بین برای پیشروی تا مرز خودکفایی اقتصادی و حمایت از اقتصاد داخلی راهبردهایی را برای دستیابی به رونق اقتصادی تدوین و حتی اجرایی کرده است.
   آنچه مسلم است؛ عرصه ورزش کشور با بهره مندی از سرمایه عظیم اجتماعی می تواند برای تحقق شعار سال، یاور اهداف متعالی نظام باشد.
   قدرتمندی عرصه ورزش برای رونق اقتصادی در دنیای امروز به اثبات رسیده است و جامعه جهانی نیز برای تقویت چرخه اقتصادی نگاه ویژه ای به بازار ورزشی دارد.
   نمی توان کتمان کرد که اقتصاد ورزش در دنیا به اقتصاد بزرگی تبدیل شده است؛ اما در کشور ما هنوز در نقطه آغاز هستیم و اقتصاد ورزش ایران یک اقتصاد کوچک به حساب می آید.
   اتفاقا از همان روزی که در وزارت ورزش و جوانان مشغول به فعالیت شدم یکی از راهبردهای اساسی را رونق اقتصاد ورزش تبیین کردم و برای تحقق آن نیز اقداماتی صورت گرفته که در ادامه با عنایت به نامگذاری امسال به عنوان " حمایت از کالای ایرانی" قطعا شتاب برنامه های وزارت ورزش و جوانان نیز به منظور رونق اقتصادی با محوریت تولید داخل شتاب بیشتری خواهد داشت.
   در این بین گستره وسیع مخاطبان وزارت ورزش و جوانان می تواند راهبردهای ما را برای حمایت از " کالای ایرانی" به راهبری اثربخش پیوند بزند و موجبات سودمندی آن را به جامعه تسری دهد.
   در دسترس ترین اقدام، آنچه در سال جاری به عنوان رویدادهای مهم ورزشی پیش روی ما قرار دارد می تواند به محلی برای تجلی شعار سال تبدیل شود.
   کاروان ایران در کوتاه مدت، بازی های آسیایی 2018 جاکارتا و متعاقب آن بازی های پارآسیایی را به عنوان آوردگاه قهرمانی باید پشت سربگذارد و قبل از آن رویدادی عظیم چون جام جهانی فوتبال پیش روی ما قرار دارد. به همین موارد رقابت های قاره ای و جهانی در رشته های مختلف را هم بیافزایید از طرفی در سالی نه چندان دور بازی های المپیک 2020 را نیز خواهیم داشت.

   استفاده از کالای ایرانی و بهره برداری از تولیدات داخل برای تقویت چرخه اقتصادی کشور رویکرد اساسی وزارت ورزش و جوانان در پشتیبانی از ورزشکاران و تیم های ایرانی است.
   در بازی های آسیایی جاکارتا، کاروان ایران با البسه ایرانی با کیفیت گام به این رویداد می گذارد.
   پرواز داخلی برای آنها برنامه ریزی شده است.
   تیم های ملی رده های مختلف سنی فوتبال با پوشش ایرانی گام به رقابت های آسیایی و جهانی خواهند گذاشت .
   البته در این بین به دلیل الزامات فدراسیون جهانی فوتبال حضور تیم ملی فوتبال بزرگسال ایران در جام جهانی روسیه یک استثنا محسوب می شود اما حتی قرارداد اسپانسری شرکت آدیداس با فدراسیون فوتبال را بعد از نامگذاری امسال به قرارداد تجاری تبدیل کردیم.
   حتی فدراسیون های ورزشی نیز ملزم به همکاری با تولیدات با کیفیت داخلی شده اند و قراردادهایی که پیش از این با تولیدی های خارجی منعقد شده است پس از اتمام ، تمدید نخواهد شد و استمرار نمی یابد.
   از طرفی فدراسیون ها را نیز ملزم کرده ایم در رقابت هایی که برای استفاده از برخی برندهای خارجی الزام دارند با دیپلماسی ورزشی و ارتباطات منطقی، رایزنی های خود را برای استفاده از تولیدات داخلی گسترش داده و برای ثبت تولیدات داخلی تلاش کنند.
   از طرفی استفاده از تولیدات داخلی در عرصه ورزش نیز جایگاه خود را در برخی کشورها پیدا کرده و میزان نفوذ تولیدات ورزشی حتی در رقابت های جهانی و آسیایی برخی رشته ها حائز اهمیت و باعث افتخار برای اقتصاد ورزش ایران است.
   قطعا راهبرد استفاده از تولیدات داخلی در حمایت از کالای ایرانی به عنوان رویکرد اساسی وزارت ورزش و جوانان با توجه به فعالیت فدراسیون های ورزشی، باشگاه های ورزشی، هیات های ورزشی، و ادارات کل ورزش و جوانان سراسر کشور در سراسر ایران اسلامی می تواند نمایان شود .
   وزارت ورزش و جوانان که از سال گذشته کمیته تخصصی اشتغال و کارآفرینی را تشکیل داد، گام های اولیه را برای رشد و رونق اقتصادی برداشته است و از طرفی استمرار در برنامه های گذشته و افزودن راهبرد حمایت از کالای ایرانی در عرصه ورزش می تواند زمینه ی حمایت از تولیدات داخلی و ایجاد اشتغال را فراهم آورده و در رونق اقتصادی کشور نقش آفرینی کند.
   بنابراین به آینده ورزش ایران برای اینکه عرصه ای به منظور تجلی رونق اقتصادی باشد بسیار امیدوارم و قطعا با جدیت و اهتمام بیشتر در زمینه حمایت از تولیدکنندگان داخلی برای تقویت چرخه اقتصادی و رفع موانع استفاده از کالاهای ورزشی تولید داخل گام بر می داریم و حتی با سازمان ها، ارگان ها و وزارتخانه های دیگر به منظور جلوگیری از ورود کالای قاچاق همکاری می کنیم تا نقش آفرینی ورزش در رونق اقتصادی را رقم بزنیم.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 22,685,048
تعداد بازدید امروز : 15,170
تعداد بازدید دیروز : 18,739
آخرین به روزرسانی : 1398/04/28