امروز : پنجشنبه 25 مهر 1398
   
  • تدبیر منطقی و حمایت کافی به سود نشاط ملی

   تدبیر منطقی و حمایت کافی به سود نشاط ملی

   نگاهی به موفقیت کم سابقه سرخابی ها که حاصل مدیریتی قابل اعتناست.

   قهرمانی پرسپولیس در هفدهمین دوره لیگ برتر و فتح جام حذفی از سوی استقلال با صعود سرخابی ها به مرحله یک چهارم لیگ قهرمانان آسیا نیز همراه شد تا شور و شعف در بین دوستداران میلیونی این دو تیم دوچندان شود.
   آنچه از دهه 80 در فوتبال ایران رخ داد و اتفاقی بدیع محسوب می شد، گسترده تر شدن مرزهای جغرافیای قهرمانی فوتبال ایران بود که با ظهور سپاهان و ذوب آهن از اصفهان، فولاد و استقلال از خوزستان و تراکتورسازی از آذربایجان رخ داد اما در همین دوران هم هیچ کس به ضعیف شدن پرسپولیس و استقلال راضی نبود. هر چند در این مدت شایستگی های سپاهان و ذوب آهن با رسیدن به فینال در دوره پنجم و هشتم لیگ قهرمانان آسیا به منصه ظهور رسید اما همچنان فوتبال ایران در حسرت قهرمانی معتبرترین مسابقات باشگاهی آسیا قرار دارد.
   رخدادی که برای آخرین بار با قهرمانی پاس در سال 1993 با پیروزی یک بر صفر مقابل الشباب عربستان در منامه بحرین به فتح جام باشگاه های آسیا همراه بود و پیش از آن نیز پرسپولیس فاتحانه در سال 1991 جام در جام آسیا را با قهرمانی پشت سر گذاشته بود و استقلال نیز در جام باشگاه های سال 1990 عنوان قهرمانی در این رویداد معتبر را برای دومین بار بعد از سال 1970 به دست آورد. در واقع سهم ایران از فتح جام قهرمانی در رده باشگاهی آسیا فقط چهار جام قهرمانی است. این در حالی است که رقبای کره ای، ژاپنی، اماراتی، عربستانی و حتی قطری جام قهرمانی را بالای سر بردند اما این اتفاق برای فوتبال باشگاهی ایران که تیم ملی اش تیم برتر قاره کهن در رنکینگ فیفا است، رخ نداده است. آنچه برای فوتبال ایران در سال های اخیر به چالشی عجیب تبدیل شده بود، نزول تیم های پرطرفدار پایتخت بود. پرسپولیس سال های نسبتاً زیادی را در افول سپری می کرد و در آن سو استقلال نیز وضعیت چندان مناسبی نداشت و حاشیه های فراوان به دغدغه میلیون ها نفر در ایران که دوستداران این تیم هستند، تبدیل شده بود اما اکنون این دو تیم دوران متفاوتی را سپری می کنند. پرسپولیس که از آخرین قهرمانی اش در لیگ برتر 9 سال می گذشت، در سه دوره گذشته لیگ برتر یک نایب قهرمانی و دو عنوان قهرمانی متوالی به دست آورده و به وضعیت پایداری پس از سال ها دست یافته است. سال هایی که یادآور دهه 60 فوتبال ایران است که سرخپوشان جام معتبر باشگاه های تهران را با قهرمانی های متوالی سپری می کردند.
   قهرمانی های پرسپولیس در شرایطی رخ داد که پس از طی دوران پر افت و خیز مدیریتی، آرامش از سوی دستگاه متولی ورزش ایران که رئیس مجمع این باشگاه هم محسوب می شود، به این تیم تزریق شد و برخلاف گذشته به جای تزریق اعتبارات دولتی، شرایط برای درآمدزایی و بهره گیری از حامیان مالی فراهم شد و از طرفی سرمربی آشنا به فوتبال ایران به کار گرفته شد.
   حضور برانکو که این تیم را به بلوغ تاکتیکی رساند و همچنین تدبیر برای تمدید حضورش در پرسپولیس، سرخپوشان را به ثبات نسبی رساند که حتی نیمه نهایی دوره قبل لیگ قهرمانان آسیا را نیز تجربه کنند و همچنین در شرایط کنونی با وجود جریمه های فیفا باز هم استمرار حضور برانکو در پرسپولیس و آرامش را بین هواداران شاهد هستیم. در این بین، استقلال نیز پس از طی یک شرایط سخت بهترین تصمیم را در تغییرات در ساختار فنی گرفت تا جایی که تیم بحران زده فصل قبل لیگ قهرمانان آسیا با تجربه تلخ شکست پرگل مقابل العین امارات به تیمی تبدیل شد که جسارت حرف زدن از مقام قهرمانی آسیا را هم پیدا کرده است. پیش از این نیز فتح جام حذفی برای استقلالی که در سه سال اخیر شاهد موفقیت رقیب دیرینه پرسپولیس بوده است، موفقیت خوب و بازگشت امیدوارکننده ای است.
   موفقیت های این فصل پرسپولیس و استقلال در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا در حالی رقم خورد که این دو تیم با سوء مدیریت های گذشته با بدهی های انباشتی مواجه شده بودند که حتی برای حضور آنها در لیگ قهرمانان آسیا هم چالش برانگیز شده بود اما ورود بموقع وزیر ورزش و جوانان و دستگاه متبوعش به رشته ای که مردم واقعاً آن را دوست دارند، باعث شد از چالشی غم انگیز جلوگیری شود.
   آنچه در موفقیت های پرسپولیس و استقلال نهفته است، حمایت دستگاه متولی ورزش از همه رشته ها و همچنین فوتبال است در شرایطی که سلطانی فر توانسته رشد متعادل و متوازنی در این حمایت ها رقم بزند که این مهم یکی از شاخصه های دوران فعلی مدیریت در ورزش ایران است. حمایت و پشتیبانی از تیم های ایرانی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا از جمله پرسپولیس و استقلال ارزش تمرکز وزیر ورزش و جوانان را داشت چرا که شور و شعف در ورزشگاه آزادی هنگام بازی های مرحله یک هشتم لیگ قهرمانان آسیا و نشاط طرفداران آنها در جامعه بیانگر اهمیت این حمایت است. حمایتی که پشتوانه موفقیتی شد که نشاط طرفداران میلیونی پرسپولیس و استقلال به عنوان جمع کثیری از هموطنان ایرانی را به دنبال دارد. حمایتی که بعد از مدت ها موفقیت نسبی توامان پرسپولیس و استقلال را به دنبال داشته است؛ استقلالی که در لیگ قهرمانان آسیا فقط یک بار با امیر قلعه نویی به نیمه نهایی رسیده بود، اکنون به مرحله یک چهارم رسیده و پرسپولیسی که با برانکو دور قبل به نیمه نهایی رسید، این بار هم خود را به یک چهارم رسانده است.
   آنچه مسلم است، حمایت و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان این بار مدبرانه تر از همیشه رقم خورد و برخلاف سال هاینه چندان دور که این دو تیم با اعتبارات دولتی که بیشتر حق ورزش قهرمانی و همگانی بود مورد حمایت قرار می گرفتند، این بار حمایت ها از اعتبارات دولتی نبود و تدبیر جایگزین شد تا ارزش حمایت بیش از پیش بر دوستداران فوتبال مشخص شود. امروز فوتبال ایران روزهای خوبی دارد؛ هم پرسپولیس و استقلال که از مسیر خارج شده بودند، در مسیر اصلی قرار گرفته اند و هم تیم های شهرستانی قدرت یافته اند و تیم ملی فوتبال ایران هم همچنان در رنکینگ، آقای آسیاست. ایران قهرمانی مجدد در جام ملت های آسیا، قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا و صعود از مرحله مقدماتی جام جهانی و البته صعود دوباره به المپیک را کم دارد اما امیدوارانه تر از قبل به سوی آن گام برمی دارد. خوشحالیم که فوتبال مورد توجه دستگاه متولی ورزش است و خرسندیم که رئیس جمهوری هم فوتبال را دوست دارد. هرچند باز هم در ابتدای راه موفقیت هستیم.
   یادداشت: علیرضا صدرایی- روزنامه ایران مورخ 2 خرداد 97
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 24,679,207
تعداد بازدید امروز : 2,837
تعداد بازدید دیروز : 10,880
آخرین به روزرسانی : 1398/07/25