امروز : دوشنبه 04 شهریور 1398
   
  • قانونمندی، تدبیر و امید زمینه ساز آرامش امروز ورزش

   قانونمندی، تدبیر و امید زمینه ساز آرامش امروز ورزش

   کاروان ورزشی ایران در آستانه بازی های آسیایی جاکارتا قرار دارد ؛برنامه های آمادگی با جدیت بیشتری دنبال می شود و وزارت ورزش و جوانان همچنین کمیته ملی المپیک هم با جدیت برنامه های حمایتی و پشتیبانی خود را در فضای همدلی محقق می سازند.
   حتی وزیر ورزش و جوانان و رییس کمیته ملی المپیک در اقدامی بی سابقه همراه با یکدیگر بازدیدهای میدانی از تمرینات تیم ملی را آغاز کرده اند.

   آرامش کنونی ورزش ایران در آستانه رویداد مهم بازی های آسیایی جاکارتا، تعیین تکلیف فدراسیون هایی است که هر کدام بنا به دلایل مختلف شرایط لازم برای ادامه فعالیت قانونمند را نداشتند ولی تعیین تکلیف نهایی و ورود اثربخش در برگزاری انتخابات شرایط را برای برنامه ریزی آهنها به منظور حضور در بازی های آسیایی فنی تر و تخصصی تر کرد.
   کمتر سابقه داشته است که در یک بازه زمانی کوتاه انتخابات متعدد فدراسیون های ورزشی برگزار شود اما در سال 96 با توجه به پایان دوره چهارساله برخی فدراسیون ها و اداره برخی دیگر بصورت سرپرستی و سپس در پیش بودن انتخابات کمیته ملی المپیک باعث شد که در یک برنامه ریزی منسجم وضعیت فدراسیون ها مشخص شود که این اتفاق مهم رخ داد.
   آنچه در طی این مدت در انتخابات فدراسیون های ورزشی حاکم بود فضایی همراه با هیجان و جذابیت بود تا جاییکه برای انتخاب رییس هر فدراسیون این هیجان به روز مجمع هم می رسید و کاندیداها بصورت نهایی خود را در معرض انتخاب اعضا قرار می دادند .
   در برخی از فدراسیون ها رای گیری حتی به مرحله دوم هم می رسید یا در برخی دیگر رقابت بر سر انتخاب یک فرد بسیار نزدیک دنبال می شد و بعضی انتخابات هم با رای قاطع اعضا به یک نفر ختم می شد.
   در این بین انتخاباتی که با رای قاطع همراه بود مدیریت موفق رییس منتخب و عملکردی که از خود به جا گذاشته بود ،دلیل واضح و شفافی برای این مهم بود.
   از طرفی در این دوره خداحافظی برخی مدیران باسابقه از جمله محمود مشحون ،مصطفی میرسلیم و احمد ناطق نوری که به دلیل موانع قانونی، جامعه ورزش از ادامه حضور آنها به عنوان مدیر محروم شد، رخ داد و برگزاری انتخابات باعث ظهور مدیران جوان در عرصه مدیریت فدراسیون ها شد که می تواند توانمندی جوانان را نیز به معرض دید علاقمندان ورزش بگذارد.
   در این بین حضور اقوام مختلف به عنوان کاندیدا نیز اتفاق مهم و قابل توجهی بود بطوریکه اعضای مجمع هم با در نظر گرفتن شایستگی ها و در آزادی کامل حتی به نماینده اقوام و مذاهب دیگر هم رای اعتماد دادند.
   آنچه مسلم است اکنون جامعه ورزش کشور با حضور مدیرانی که بار دیگر رای اعتماد گرفتند یا مدیرانی که توانستند نظر اعضای مجمع را برای حضور در فدراسیون ها جلب کنند دوره جدیدی از فعالیت را پیش رو دارند .
   هر چند که هنوز برخی فدراسیون ها در پایان دوره چهارساله هستند اما واقعیت آن است که فضای کنونی ورزش امیدواری به حضور پرقدرت کاروان ایران در بازی های آسیایی جاکارتا را بوجود آورده است.
   انگیزه مدیران جوانی که با برگزاری انتخابات سالم به عرصه ورزش کشور آمدند و مدیرانی که بار دیگر رای اعتماد گرفتند تا با تجارب قبلی و روحیه دوچندان به کار خود ادامه دهند ، می تواند پشتوانه ای برای حضور موفقیت آمیز ایران در رویدادهای مهم ورزشی باشد.
   انتخابات فدراسیون های ورزشی در سال 96 نقطه عطفی در برگزاری انتخابات در عرصه ورزش ایران بود. هرچند که 14 فدراسیون ورزشی دیگر نیز موعد ریاست آنها در سال جاری فرا می رسد اما آنچه در انتخابات 96 رخ داد باعث شد که فدراسیون ها خیلی سریع از بلاتکلیفی خارج شوند و به جای تنش، آرامش برای آنها به منظور حضور در بازی های آسیایی 2018 بوجود آید.
   برگزاری انتخابات خوب،شفاف و سالم نوید دهنده ادامه انتخابات فدراسیون هایی است که سال جاری موعد برگزاری انتخابات آنهاست.
   آنچه در ورزش کشورمان به یک چالش تبدیل شده بود تعیین تکلیف نکردن و مشخص نبودن فدراسیون هایی بوده که زمان قانونی ریاست آنها به پایان می رسید اما اکنون به یک قوت در ورزش ایران تبدیل شده است.
   در این بین نکته حائز اهمیت آن است که وزارت ورزش و جوانان ،آیین نامه جدید انتخابات فدراسیون های ورزشی را نیز تدوین کرده است . آیین نامه ای که با اصلاحات کارشناسانه زمینه انتخابات بهتری را در آینده نزدیک هم فراهم می کند تا با اجرایی شدن آن، انتخابات شرایط منصفانه تر و عادلانه تری را برای مدیران ورزشی به منظور قرارگرفتن در راس فدراسیون های ملی بوجود آورد.
   آنچه مسلم است فدراسیون ها موتور محرک توسعه ورزش ایران به شمار می روند و انتخابات آنها می تواند در تحقق این مهم نقش ارزنده ای داشته باشد. پس با اجرایی شدن انتخابات با آیین نامه جدید بعد از طی شدن مراحل قانونی آن می توان به آینده بهتر فدراسیون های ورزشی حتی امیدوارتر هم بود.
   یادداشت : علیرضا صدرایی
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 23,499,031
تعداد بازدید امروز : 275
تعداد بازدید دیروز : 25,638
آخرین به روزرسانی : 1398/06/04