امروز : یکشنبه 29 اردیبهشت 1398
   
  • در مراسم نکو داشت روز جهانی دوچرخه سواری

   احمدی: ترویج فرهنگ دوچرخه سواری باید به یک جریان دائمی تبدیل شود

   احمدی: ترویج فرهنگ دوچرخه سواری باید به یک جریان دائمی تبدیل شود

   سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با بیان این که ترویج فرهنگ دوچرخه سواری باید به یک جریان دائمی تبدیل شود گفت: دوچرخه سواری علاوه بر اینکه یک ورزش محسوب می شود یک وسیله نقلیه پاک است که با توسعه و استفاده از آن تعامل بین فرد و محیط تقویت می شود.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان ، سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در مراسم نکوداشت روز جهانی دوچرخه سواری در سالن فارسی آکادمی ملی المپیک گفت: این روز از سوی سازمان ملل متحد و با موافقت 193 کشور با هدف ترویج فرهنگ دوچرخه سواری نامگذاری شده است. چنانچه ما این فرهنگ را در جهت حفظ و افزایش سلامت مردم دنبال کنیم گامی در راستای ایجاد جامعه ای با توسعه پایدار برداشته ایم.

   عبدالحمید احمدی در خصوص اهمیت دوچرخه سواری و علت نامگذاری این روز گفت: دوچرخه سواری علاوه بر اینکه یک ورزش محسوب می شود یک وسیله نقلیه پاک است که با توسعه و استفاده از آن تعامل بین فرد و محیط تقویت می شود. مهمترین فایده استفاده از دوچرخه حفظ و افزایش سلامتی جسم و روان افراد است.

   معاون وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه برای توسعه فرهنگ دوچرخه سواری باید از کشور های موفق در این عرصه الگو برداری کنیم گفت: جوامع اروپایی که پیشگامان صنعت خودرو سازی بوده اند امروزه با کمتر استفاده کردن از خودرو در استفاده از این وسیله ورزشی گوی سبقت را از سایر کشورها ربوده اند ؛ در هلند بر اساس آمارهای موجود بیش از ٩٩ درصد مردم از دوچرخه استفاده می کنند.

   وی با تاکید بر این نکته که برای ایجاد فرهنگ دوچرخه سواری اکنون در ابتدای مسیر هستیم و وضعیت عبور و مرور در شهرها حتی برای عابرپیاده نیز مناسب نیست تصریح کرد: برای اینکه در ترویج دوچرخه سواری به موفقیت های مورد نظر برسیم باید شرایط و زیر ساخت ها را مهیا کنیم.
   احمدی با اشاره به شهرهای یزد، سمنان، اصفهان و کاشان، سابقه تاریخی استفاده از دوچرخه در ایران را درخشان دانست و گفت در بسیاری از شهرهای کشور سابق بر این تعداد بالایی از شهروندان از دوچرخه استفاده می کردند. اما متاسفانه زیر ساخت های اندک این رشته را در شهرهای بزرگ از دست داده ایم و خیابان ها و مسیرهای رفت و آمد شهری در انحصار خودروهاست و تغییر این شرایط نیاز به انسجام همه نهادها و عزم ملی دارد.

   وی همچنین خاطر نشان کرد: تصویب یک روز در سال به نام دوچرخه سواری نماینگر اهمیت بالای این موضوع است پس باید در این زمینه فرهنگ سازی شود و با توجه به اینکه تا کنون تلاش های ما در این زمینه کافی و مطلوب نبوده است از این پس باید با توانی بیشتر برای اجرایی کردن اهداف روز جهانی دوچرخه سواری برنامه ریزی و اقدام کنیم.
   احمدی بی تحرکی را عامل اصلی بسیاری از بیماری های جسمی و روحی دانست و گفت: برای برون رفت از این وضعیت، ترویج فرهنگ دوچرخه سواری باید به یک جریان دائمی تبدیل شود و نهادهای مردمی را در این زمینه فعال کرد. برای رسیدن به جایگاه مطلوب در عرصه دوچرخه سواری راه دشواری را در پیش داریم.
   وی با بیان اینکه آموزش فرهنگ دوچرخه سواری باید از اولین سال های زندگی کودکان آغاز شود تصریح کرد: علاوه بر آموزش و پرورش و شهرداری ها ، رسانه ها نیز باید برای ترویج این مسئله تلاش کنند و مردم را از جایگاه تماشاگری ورزش به سمت انجام ورزش سوق دهند.
   معاون وزیر ورزش و جوانان تشویق کشورها برای بهبود ایمنی راه ها و دوچرخه سواران را از جمله اهداف سازمان ملل متحد در برنامه روز جهانی دوچرخه سواری دانست و گفت: دولت ها برای ترویج فرهنگ دوچرخه سواری به کمک خود مردم و ورزشکاران شاخص و هنرمندان نیاز دارند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,264,008
تعداد بازدید امروز : 15,944
تعداد بازدید دیروز : 21,638
آخرین به روزرسانی : 1398/02/29