امروز : یکشنبه 29 اردیبهشت 1398
   
  • نشست هم اندیشی کارشناسی و آسیب شناسی تسهیل ازدواج جوانان

   نشست هم اندیشی کارشناسی و آسیب شناسی تسهیل ازدواج جوانان

   نشست هم اندیشی تسهیل ازدواج جوانان با رویکردی کارشناسانه و آسیب شناسانه با حضور جمعی از کارشناسان صاحب نظر و مدیرکل دفتر برنامه و نظارت بر جوانان در محل ساختمان وزارت وزش و جوانان برگزار شد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، رضوی با اشاره به آخرین آمار ثبت ازدواج تا سی‌ام تیرماه سال جاری گفت: تا این لحظه ۱۴۷ هزار و ۸۸۰ ازدواج و ۳۴ هزار و ۲۲۶ طلاق در کشور ثبت شده است و نسبت طلاق به ازدواج در مقایسه با سال ٩٦ کاهش داشته، همچنین در سال ٩٦ ، ۱۰ درصد طلاق‌ها با طول مدت کمتر از یکسال اتفاق افتاده است. در همین بازه زمانی ۱۰ درصد دیگر طلاق‌ها نیز بین سال‌های اول تا دوم زندگی مشترک به وقوع پیوسته‌اند.
   مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه ریشه موضوع جلسه به فعالیت‌های پراکنده‌‌ای که در کشور انجام می شود بر می گردد، گفت: «قانون تسهیل ازدواج در سال ٨٤ به تصویب رسید و قرار بود که بعد از شش ماه آیین نامه ها اجرایی تهیه و به دستگاه های مختلف ابلاغ شود که تاکنون چنین آیین نامه ای وجود نداشته است. یکی از ارکان مهم این قانون تشکیل صندوق اندوخته جوانان است که تسهیلات ازدواج آن از طریق ثبت نام در سامانه بانک مرکزی و توسط بانک های عامل پرداخت می شود و پیگیری و رصد مستمر آن توسط وزارت ورزش و جوانان انجام خواهد بود. مهم ترین رکن این قانون که تشکیل صندوق مذکور بود موجب شد که بخش های دیگر قانون معطل بماند.

   رضوی با اشاره به گزارش مجلس در مورد چرایی اجرا نشدن این قانون توضیح داد: دستگاه‌های وزارت ورزش و جوانان، راه و شهرسازی، وزارت علوم و وزارت کشور در نهایت مسئول شناخته شدند و به نظر می رسد دلایل عدم اجرای قانون تسهیل باید آسیب شناسی شود و تجربیات ارزنده‌ای که در موضوع مشاوره‌های ازدواج و کارگاه‌های مهارتها در اقدامات وزارت ورزش و جوانان وجود دارد استفاده شود و با برررسی کارشناسانه مسایل طرحی قابل اجرا و الزام آور برای دستگاه‌ها تدوین شود.

   مدیرکل برنامه ریزی و توسعه جوانان وزرات ورزش و جوانان مهم ترین موضوع ازدواج را انتخاب دانست و گفت: «آموزش و مشاوره و همچنین تسهیلات، کمک ها برای تهیه جهیزیه از طریق ساماندهی خیّران ازدواج، فرهنگ سازی برای ازدواج آسان و تهیه مسکن جوان مهم ترین مسائلی است که در روند تسهیل ازدواج باید مورد توجه جدی قرار گیرند.»

   شهلا کاظمی پور - جمعیت شناس در ادامه در خصوص ملاحظات آماری ازدواج و طلاق مطرح کرد: «درک درستی از آمار در ایران وجود ندارد. جمعیت ایران از گذشته تاکنون رشد جمعیتی مثبتی داشته است.»

   وی در ادامه افزود: « طی سال های ٨٥ تا ٩٠، جمعیت ایران از هفتاد به هفتاد و پنج میلیون نفر و از سال ٩٠ تا ٩٥ به هشتاد میلیون نفر رسید، اما رشد جمعیتی ایران روند کاهشی پیدا کرده که این روند همراه با کاهش میزان باروری است. اگر در این موضوع تغییر سیاستی اعمال نشود در ٢٥سال آینده رشد جمعیتی به صفر خواهد رسید.»

   کاظمی پور بیان کرد: «البته هرکشوری کاهش باروری را تجربه می کند. اگر همین روند صفر شدن جمعیت ادامه داشته باشد حدود ٢٠ درصد جمعیت ایران جمعیت ایران سالخورده خواهند شد. مشاهدات از سال ٨٥ تا ٩٥ نشان داده که این آمار افزایش پیدا کرده است.»

   این جمعیت شناس گفت: «مهم این است که ازدواج تا چه میزان ثبات دارد. اگر یک ازدواج بر اساس انتخاب درست باشد، سالم و با ثبات خواهد بود. وام ازدواج به تنهایی نمی تواند موجبات تسهیل ازدواج را فراهم کند و تنها موجب افزایش تجملات خواهد شد.»

   در ادامه غلامرضا قاسمی کبریا - دکتری مدیریت رفتار در مورد سبک های امروزی ازدواج گفت : «انتخاب امروزی جوانان برای ازدواج، ویترینی است. همچنین سبک زندگی های جدیدی ایجاد شده که شرایط زیستی افراد با این سبک زندگی ها همخوانی ندارد. وی تصریح کرد: «باید رسوم و سنت ها را بگونه‌ای تغییر داد که با زندگی امروزی تطبیق داده شود.»

   بهمن بهمنی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بیان کرد: «ازدواج در شهرهای بزرگ با مشکل روبرو شده است. نرم افزار ازدواج در جامعه ایرانی به وسیله مادران تعریف می شود که نگرش های فرزندان خود را شکل می دهد.»

   وی در ادامه افزود: «ما به جوانان درک صحیحی از ازدواج نمی دهیم. جوانان رها شده اند؛ علت رها شدن جوانان، رها کردن مادران و آموزش ندادن به آن ها است. در ازدواج، به سمت ایده آل گرایی رفته ایم که ایده آل گرایی افراطی درنهایت موجب شکست جوان و شکست باعث درماندگی می شود و درنهایت جوان به سمت ازدواج نخواهد رفت.»
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,264,023
تعداد بازدید امروز : 15,959
تعداد بازدید دیروز : 21,638
آخرین به روزرسانی : 1398/02/29