امروز : سه شنبه 06 فروردین 1398
   
  • اولین مجمع مسئولین فرهنگی فدراسیون های ورزشی کشور برگزار شد

   احمدی: سالم سازی محیط و فضای ورزشی کشور، شاه بیت فعالیت های فرهنگی است

   احمدی: سالم سازی محیط و فضای ورزشی کشور، شاه بیت فعالیت های فرهنگی است

   اولین مجمع مسئولین فرهنگی فدراسیون های ورزشی کشور با حضور سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی برگزار شد.


   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، اولین مجمع مسئولین فرهنگی فدراسیون های ورزشی کشور با حضور سید عبدالحمید احمدی سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی برگزار شد.

   در این مجمع احمدی با بیان این مطلب که مقوله فرهنگ مقوله ای است گسترده و جامع که تعاریف زیادی برای آن ذکر شده است، در خصوص برگزاری این مجمع گفت: جلسات فرهنگی باید محلی برای تبادل آراء ، تجربیات و اندیشه ورزی باشد تا بتوان مسائل و چالش های فرهنگی را در آن مطرح و راه حل های لازم را اتخاذ کرد.

   وی با نگاه به فرابخشی بودن موضوع ورزش و اهمیت توجه به حوزه فرهنگ در ورزش، نظام نامه فرهنگی ورزش را از جمله مهم ترین دستاوردهای حوزه فرهنگ ورزش خواند و گفت: تصویب و ابلاغ نظام نامه فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور از مهمترین کارهایی است که در سال 95 انجام شد که طی آن اولویت های فرهنگی ورزش کشور با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، مشخص شده و موجب ایجاد یک فهم مشترک از موضوع فرهنگ در تربیت بدنی و ورزش کشور شد. لذا در این مسیر همه مدیران مرتبط با ورزش کشور از جمله وزارت ورزش و جوانان، کمیته های ملی المپیک و پارالمپیک، صدا و سیما، بسیج و سایر نهادهای فعال در حوزه ورزش، باید دغدغه شان پیاده سازی مفاد این نظام نامه و کمک به ارتقای وضعیت فرهنگی ورزش کشور باشد.

   احمدی در بخش دیگری از صحبت های خود، سالم سازی محیط و فضای ورزشی کشور را شاه بیت فعالیت های فرهنگی ورزش خواند و بیان داشت: محیط ورزش، فضای مقدسی است و باید از تقدس آن صیانت شود. موضوع سالم و امن سازی فضاهای ورزشی در حقیقت حفاظت از همین تقدس است که هم در ورزش همگانی و هم در ورزش قهرمانی باید به آن نگاه ویژه ای داشت.

   احمدی ادامه داد: در بخش ورزش همگانی، مردم از ما انتظار ایجاد فضایی امن و سالم جهت انجام فعالیت های ورزشی روزانه خود دارند. فضاهایی که خانواده ها بتوانند با آسودگی خیال فرزندان خود را به باشگاه ها و اماکن ورزشی بفرستند و بدیهی است که در این رابطه نقش باشگاه های ورزشی و عوامل دست اندرکار آن بسیار پررنگ و قابل توجه است. باشگاه های ما باید طوری مدیریت و نظارت شوند که محیطی سالم و سازنده باشند. یعنی محیطی که علاوه بر پرورش جسم، به پرورش روح و سلامت فردی، اخلاقی و اجتماعی نیز توجه شود.

   سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی با بیان این موضوع که ورزش میدان عمل است به اهمیت موضوع سلامت در ورزش قهرمانی پرداخت و گفت: ورزش و ورزشکار مورد توجه مردم هستند، بنابر این ورزش نباید به برد و باخت و کسب مقام، مدال و سکو محدود شود. ما به تعداد افرادی که در هر رشته در ورزش وجود دارند مسئولیت داریم و هرچه تعداد مخاطبان بیشتر باشد مسئولیت ما سنگین تر خواهد بود. در حوزه ورزش قهرمانی و توجه به سلامت آن نیز باید طوری برنامه ریزی کرده و قدم برداریم که ورزشکاران ما در میادین ملی و بین المللی، در سخت ترین شرایط، بهترین و ارزشمندترین رفتار را از خود به نمایش بگذارند.

   احمدی ارتباط بخش های فرهنگی فدراسیون ها با رسانه را از دیگر موضوعات مهم دانست و تعامل با رسانه در ارتقاء و توسعه فرهنگی ورزش کشور را بسیار حائز اهمیت خواند.

   وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مسئولیت پذیری اجتماعی در ورزش پرداخت و گفت: ورزش ظرفیت بسیار خوبی برای توجه به موضوعات مختلف اجتماعی از جمله کاهش آسیب ها و افزایش مشارکت های اجتماعی است که باید در این مسیر با تعریف و تقویت مسئولیت اجتماعی برای بخش های مختلف ورزش بویژه فدراسیون ها و نخبگان ورزشی گام برداریم.

   سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در بخش پایانی صحبت های خود به اهمیت تدوین پیوست فرهنگی در برنامه های ورزشی اشاره کرده و بیان داشت: باید به این موضوع دقت داشت که در یک رویداد ورزشی، ما علاوه بر برنامه ریزی و اجرای یک رویداد ورزشی در حال انجام یک فعالیت و رویداد فرهنگی نیز هستیم، بنابر این باید به دنبال پیوست فرهنگی توام با خلاقیت و نوآوری در اجرای برنامه های ورزشی باشیم.

   وی با اشاره به حضور کاروان ورزشی ایران در مسابقات جاکارتای اندونزی، اظهار امیدواری کرد که ورزشکاران ما در این رویداد، سفیران واقعی فرهنگ و تمدن ایران باشند و باید طوری عمل کنند که اجرای ما با حضور فرهنگی غنی، نماینده خوبی برای ارائه و ترویج ارزش های جامعه ما باشد.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 20,082,387
تعداد بازدید امروز : 3,747
تعداد بازدید دیروز : 15,184
آخرین به روزرسانی : 1398/01/05