امروز : دوشنبه 27 خرداد 1398
   
  • بسکتبالیست خراسانی:

   ایران یکی از مدعیان قهرمانی در آسیاست

   ایران یکی از مدعیان قهرمانی در آسیاست

   ملی پوش مشهدی تیم ملی بسکتبال گفت: ایران یکی از بخت‌های اصلی کسب مدال در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا است.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان به نقل از پایگاه خبری اداره‌کل ورزش و جوانان خراسان رضوی ، ترکیب نهایی 12نفره بسکتبال ایران برای بازی های آسیایی ازسوی کادر فنی تیم ملی اعلام شد و قرار است دو بسکتبالیست مشهدی نیز تیم ملی را در این مســابقات همراهــی کننــد. روزبــه ارغــوان در کنار چهره هایی همچون حامد حــدادی، صمد نیکخواه بهرامی، ارســلان کاظمــی و بهنام یخچالی و وحید دلیرزهان، بازیکن همشهری خود، تیم جوان اما باتجربه ای را تشکیل می دهند که قرار است مدال نقره دوره گذشته بازی های آسیایی در اینچئون را با هدایت مهران شــاهین طبع به طلا تبدیل کنند.
   ارغوان، جــوان 30ســاله و خوش اخــلاق تیم ملی بسکتبال، با 2متر و 14سانتی متر قد است که حالا در اوج زندگی حرفه ای ورزشــی خود قرار دارد. او امروز نسبت به چهارسال پیش که نخستین تجربه حضور در بازی های آسیایی را پشت سر گذاشت، تجارب بسیار زیادی را کسب کرده و قرار اســت از فرصت پیش رو بهترین اســتفاده را ببرد. ارغوان درحال حاضر پس از حدادی دومین بازیکن بلند قد تیم ملی ایران است و از انگیزه و انرژی بالای خود برای حضور در مســابقات می گوید.
   این بازیکن خراسانی که تجربه کسب مدال طلا در کاپ آســیا2012 و 2014 ،طلای رقابت های ویلیام جنز و نقره در چندین دوره مسابقات آسیایی و کاپ آسیا را دارد، درباره وضعیت خود در آستانه حضور در جاکارتا گفت: خداراشــکر وضعیت خوبی دارم و در بهترین حالت آمادگی جسمی و روحی هســتیم. از ماه های پایانی سال96 اردوهای تیم ملی آغاز شد و ما به صورت متوالی در تمرینــات و تورنمنت های مختلف حضور داشــتیم و توانســتیم در این مدت به سطح آمادگی مطلوب دست یابیم.
   او ادامه داد: امسال شرایط تیم ملی بسکتبال خیلی بهتر است و یک تیم جوان و درعین حال باتجربه شکل گرفته است. این بازیکنان در چند سال اخیر در تیم ملی حضور داشته اند و تجربه و توان فنی تیم در وضعیت خوبی قرار دارد. رویدادهایی که در این مدت نیز شرکت کردیم تجارب خوبی بوده و کمک خوبی به تیم بود.
   طلای بازی های آسیایی را می خواهیم
   ملی پوش مشهدی بسکتبال درباره اینکه پیش بینی اش از عملکرد تیم ملی در بازی های آســیایی چیست،ادامه داد: بازیکنان تیم حدود 70 تا 80درصد آمادگی دارند و مابقی آن بستگی به اتفاقات در طول مسابقات دارد. هدف تیم ملی ایران کسب مدال طلاست و برای به دســت آوردن آن تلاش خواهیم کرد.
   او با اشاره به بدشانسی تیم ملی در فینال بازی های آسیایی اینچئون در2014 گفت: در آن زمان هم تیم ملی خیلی خوب بود، اما فکر نمی کردیم فینالیست شویم؛ ولی بچه ها عملکرد بســیار خوبی از خود نشان دادند و متأسفانه چون حریف ما در فینال، میزبان مســابقات بود، کار برای ما سخت شد و به نایب قهرمانی آسیا اکتفا کردیم.
   آسیا از بسکتبال دنیا عقب است
   ارغوان با اشاره به حریفان ایران در این مسابقات گفت:در این مدت تیم های حریف ســعی کردند تا خود رابه سطح بالاتری برسانند. تیم هایی مانند چین، کرهو لبنان بازیکنان دورگه و از کشــورهای دیگر جذب کرده اند و خود را برای حضور در بازی های آســیایی مجهز کرده اند. قطعا شرایط امسال سخت تر خواهدبود، اما ما نیز تمرینات زیادی کرده ایم و یکی از مدعیان قهرمانی هستیم.
   وی خاطرنشان کرد: بسکتبال آسیا نیاز دارد تا به سطح جهانی نزدیک تر شود و به همین دلیل تیم ملی و کادر فنی آن در تلاش هستند تا اطلاعات و علم خود را به رو کنند و از جدیدترین موضوعات در بسکتبال دنیا عقب نمانند و این فاصله را کمتر کنند.
   حمایت مسئولان به ما انگیزه می دهد
   حدود 10 روز پیش نیز مراسم بدرقه کاروان ورزشی ایران اعزامی به بازی های آســیایی2018 جاکارتا با حضور ورزشکاران و مســئولان و چهره های ورزشی در هتل المپیک برگزار شــد که ارغوان به نمایندگی از بسکتبالیست ها در این مراســم حضور یافته بود و به همراه چهره هایی همچون کیمیا علیزاده، شهربانو منصوریان و سعید معروف از زیر دروازه قرآن رد شدندتا مراسم بدرقه اجرا شــود.
   وی درباره این مراسم نیز گفت: فکر می کنم تمامی ورزشکاران در عرصه های ملی نیازمند حمایت مسئولان حداقل از لحاظ معنوی باشند؛ زیرا از این حمایت انرژی می گیرند و احساس خوبی به ورزشکاران داده می شود؛ اینکه زحمات آن ها دیده می شود و قدردان آن هستند. ازاین سو هم تمامی بچه های ملی پوش تلاش می کنند تا بهترین نتیجه را در میدان رقابت به دســت آورند و برای قهرمانی پا در مسابقات بگذارند.
   قرار بود کریم عبدالجبار شوم
   این ملی پوش بسکتبال درباره خانواده خود نیز اظهار کرد: خانواده ام ساکن مشهد هســتند و خودم نیز در رفت وآمد هســتم. هر زمان که بتوانم، به مشهد سفر می کنم. بسکتبال را از مشهد شــروع کردم و مربیان بسیار خوبی همچون ولی پور، شجاع، جعفری، عبد احد و جلیلی داشتم که در مشهد زحمت زیادی برای من کشیدند؛ ولی سال هاست که در تیم های باشگاهی دیگر حضور دارم و باید خارج از مشهد زندگی کنم.
   ارغوان دربــاره ورودش بــه ورزش حرفه ای گفت: در خانواده ما کسی به ورزش حرفه ای ورود نکرده بود و در کل خانواده ای ورزشــی نبودیم؛ به همین خاطر در دوران کودکی و نوجوانی اصلا به فکر اینکه به ســمت ورزش بروم، نبودم. در دوران دبیرستان قد من 2متر و 5سانتی متر بود و چون پسرخاله ام که دوومیدانی کار بود، وارد دبیرستان تربیت بدنی شده بود، من هم این رشــته را آغاز کردم. ابتدا در شــنا فعالیت کردم و در مسابقات حضور داشتم، اما در همین دبیرستان بود که با ولی پور، اولین مربی بسکتبال خود، آشنا شدم و او من را برای تیم بسکتبال انتخاب کرد و همان زمان برای تیم فرش مشهد نیز به میدان رفتم. آن زمان ها صبح های جمعه مســابقات ان بی ای را تماشا می کردم و دایی ام همیشه به من می گفت روزی شبیه کریم عبدالجبار، بازیکن اسطوره بسکتبال دنیا، می شوم.
   اگر به بسکتبال نمی آمدم، بیکار بودم
   ارغوان درباره شــرایط جسمی ویژه اش و انتخابی که داشته اســت، تصریح کرد: خداراشــکر می کنم که چنین فیزیکی به من داده شد تا بتوانم با کمک آن در این مرحله قرار بگیرم. قطعا انتخاب رشته بسکتبال و ورودم به تیم ملی از بهترین اتفاق ها و تصمیم های زندگی ام بود؛ زیرا اگر وارد ورزش حرفه ای نمی شدم، نمی دانم قرار بود با توجه به قدی که دارم، چه شغلی را انتخاب می کردم. من از درِ ورودی خیلی از اماکن نمی توانم عبور کنم؛ چه برسد به اینکه شغلی هم در آنجا به من داده شود.
   او درباره اینکه اگر رشته فوتبال را انتخاب می کرد، شاید شرایط مالی بهتری پیدا می کرد و معروف تر می شد، گفت: با اینکه سال های قبل فوتبال بازی می کردم، اما از ابتدا علاقه ای به آن نداشــتم و بسکتبال را با علاقه ادامه دادم و حاضر نیستم آن را با فوتبال عوض کنم. بسکتبال هم درحال حاضر به شکلی نیست که یتیم باشد و کسی آن را در ایران نشناسد؛ اما فوتبال گاهی بیشــتر موردتوجه قــرار می گیرد. می دانم که در زمان مســابقات مهم، مردم بازی های بسکتبال را دنبال می کنند و با علاقه و هیجان تماشا می کنند و همین موضوع برای حمایت از این رشته ازسوی مردم کافی است.
   بازیکن اعزامی به بازی های آســیایی جاکارتا ادامه داد: به نظر من فوتبال نیاز به فیزیک و شرایط خاصی ندارد و هر فردی می تواند این رشته را دنبال کند. تجهیزات زیادی هم برای آموزش فوتبال نیاز نیست، اما بسکتبال شرایط متفاوت تری دارد؛ نیاز به حلقه بســکتبال و توپ اختصاصی خود دارد، فرد ورزشــکار هم باید ویژگی های حداقلی رابرای دنبال کردن این ورزش داشته باشد. به نظر من اگر امکانات و تجهیزات در ایــن ورزش هم به اندازه فوتبال دردسترس شود، استقبال بسیار بیشتری از آن خواهد شد.
   برخی بازیکنان سابق الان راننده تاکسی هستند
   ارغوان ادامه داد: در خراسان و مشهد فیزیک های بسیار خوب و استعدادهای زیادی داریم که می توانند آینده روشنی در این ورزش داشته باشند، اما به خاطر نبود توجه و امکانات، این رشته را رها کرده اند. خودم کسانی را می شناسم که زمانی حتی در لیگ برتر بازی کرده اند، ولی حالا به خاطر مشکلات، راننده تاکسی شده اند یا
   شغل بی ارتباطی دارند. محمد جمشیدی، محمد حسن زاده، حامد حدادی، آرن داوودی، وحید دلیرزهان، روزبــه ارغوان، بهنام یخچالی، نوید رضایی فر، محمدصمد نیکخواه بهرامی، میثم میرزایی، سجاد مشایخی و ارسلان کاظمی، 12 بازیکنی هستند که راهی جاکارتا خواهند شد. ایران در مرحله مقدماتی با سوریه و امارات هم گروه است. دو تیم نخست به مرحله حذفی صعود می کنند و مسابقات بســکتبال بازی های آســیایی در چهار گروه برگزار می شود و به احتمال زیاد نخستین بازی آن ها مقابل سوریه سوم شهریورماه برگزار می شود.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,899,367
تعداد بازدید امروز : 8,991
تعداد بازدید دیروز : 30,835
آخرین به روزرسانی : 1398/03/27