امروز : یکشنبه 29 اردیبهشت 1398
   
  • محمد مهدی تندگویان:

   خبرنگاران دیده بان های بی طرف در همه حوزه ها هستند / آمار ثبت «ازدواج» از ابتدای سال 97 افزایش قابل توجهی داشته است

   خبرنگاران دیده بان های بی طرف در همه حوزه ها هستند / آمار ثبت «ازدواج» از ابتدای سال 97 افزایش قابل توجهی داشته است

   از ابتدای سال ٩٧ زوج های جوان ۵ هزار میلیارد تومان از دولت وام ازدواج دریافت کرده اند و به طور خاص در هفته گذشته ۳۶۰ هزار نفر با همین نرخ، وام خود را دریافت کرده اند که این امر موجب افزایش انگیزه ازدواج برای جوانان شده است.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان محمد مهدی تندگویان پیش از ظهر امروز در نشست هفته‌ "ازدواج" ضمن گرامی‌داشت روز خبرنگار از اصحاب رسانه به عنوان دیده بان‌های بی طرف درهمه حوزه ها نام برد و گفت : اگر مسوولان ، برنامه ریزان وسیاست گذاران بتوانند رابطه مناسب با خبرنگاران داشته باشند، می توانند از مطالبات درست وبه حق مردم مطلع شوند .
   وی با اشاره به اینکه رویکرد امسال معاونت جوانان این است که همایش ها و نشست‌های بدون دستاورد در این حوزه برگزار نشود، گفت‌: برگزاری «جشنواره ازدواج» همزمان با این هفته‌ نیز بر اساس دستورالعملهای ابلاغی برگزار می‌شود و بعد از اجرای آن دستاوردها و مجموعه اقدامات مشخص بوده و پایش خواهد شد. رویکردهای همایشی و برگزاری نشست‌های بدون دستاورد تعطیل شده و تبدیل به برنامه‌های آموزشی و توانمندسازی شده است.
   معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش با اعلام خبر دریافت 5 میلیارد وام ازدواج گفت : از ابتدای سال ٩٧ زوج های جوان ۵ هزار میلیارد تومان از دولت وام ازدواج دریافت کرده اند و به طور خاص در هفته گذشته ۳۶۰ هزار نفر با همین نرخ، وام خود را دریافت کرده اند که این امر موجب افزایش انگیزه ازدواج برای جوانان شده است.
   آمار ثبت ازدواج از ابتدای سال 97 افزایش یافته است
   وی در ادامه‌ این نشست با اشاره به این که آمارها نشان می‌دهد که افزایش وام ازدواج باعث افزایش انگیزه جوانان برای ازدواج شده است ، اظهار کرد: آمار ثبت ازدواج از ابتدای امسال افزایش یافته است. همچنین سه هزار و ۹۵۳ کارگاه‌ ازدواج در سال ۹۶ برای بیش از ۱۷۴ هزار نفر برگزار شده است.
   تندگویان با بیان این که ۶۲ درصد از شرکت کنندگان کارگاه‌های ازدواج زنان بوده‌اند، بیان‌ کرد: ۳۷ درصد از مراجعه کنندگان آقایان بودند و همچنین ۵۷ درصد از این افراد مجرد و حدود ۴۲ درصد از آنها متاهل بوده‌اند. ضمن اینکه ۱۲ درصد از مراجعه کنندگان بیکار، ۱۶ درصد دانشجو، ۲۰ درصد دارای شغل آزاد و ۱۴ درصد نیز خانه‌دار بودند. همچنین علت مراجعه ۶۰ درصد از این افراد مشکلات خانوادگی بوده است.
   وی همچنین این موضوع را مورد توجه قرار داد که در استان تهران ۴۰ مرکز تخصصی مشغول فعالیت هستند و ۱۲ هزار نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند.
   معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به موضوع به اهمیت نقش خیرین ازدواج با ابراز تاسف از عدم ساماندهی این بخش اظهارداشت: با این وجود در ۱۲ استان و سه شهرستان مجمع خیرین شکل گرفته است.
   وی با اشاره به برگزاری جشنواره در هفته‌ "ازدواج" از ۲۲ تا ۲۸ مرداد ماه و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حوزه "مهارت‌های زندگی" در ۴۲۹ شهرستان، اظهار کرد: در سراسر این هفته‌ مراکز مشاوره زیر نظر وزارت ورزش و جوانان به شکل رایگان به مراجعه کنندگان خدمات ارائه می‌دهد.
   تندگویان در این نشست با اشاره به این که نسبت طلاق به ازدواج در سال ۹۶ حدود ۲۹ درصد بوده است، بیان‌ کرد: این آمار به این معنا است که به ازای هر ۱۰۰ ازدواج ۲۹ طلاق اتفاق افتاده است. همچنین نمودارها نشان می‌دهند که از سال ۷۵ تا ۹۶ روند طلاق صعودی بوده است.
   مسائل اقتصادی و فرهنگی از دلایل مهم کاهش ازدواج است
   معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در ادامه‌ با اشاره به این که تعداد ازدواج در کل کشور به طور میانگین ۱۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد، خاطر نشان کرد: عمده علت این موضوع اقتصادی و سایر علل آن موضوعات فرهنگی مثل تغییر باورها و اعتقادات هستند. آمار بیکاری نیز نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در سال ۹۵ شاخص ۲۵.۹ درصد بوده است در حالی که این میزان در سال ۷۵ شاخص ۱۳.۷ درصد را نشان می‌دهد.
   وی با بیان این که در حال‌ حاضر انجام مشاوره "ازدواج" به شکل قانون و اجباری در کشور اجرایی نمی‌شود، گفت‌: اجرای این فرایند نیاز به یک قانون کشوری از مراجع بالا دستی دارد و لازم است تا مجلس شورای اسلامی در این حوزه قانونگذاری کند. در دیداری که با اعضای کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی داشته ام از آنها خواستم تا این مساله اجرایی شود. با این حال بازتاب نمایندگان نه خوب و نه بد بوده است. به طوری که برخی از نمایندگان معتقد هستند که اجباری کردن مشاوره ازدواج ممکن است سدی برای انجام پروسه ازدواج باشد.
   تندگویان با اشاره به برخی از پیشنهادات در مورد این که وام پانزده میلیونی ازدواج کفاف هزینه‌های این حوزه را در تهران نسبت به شهرستان‌ها نمی‌دهد، بیان‌ کرد: در صورت تغییر مبلغ در تهران نسبت به شهرستان‌ها شاهد افزایش موج مهاجرت به تهران خواهیم بود. در حالی که انجام تبعیض‌های به این طریق راهکار مناسبی نیست.
   وی در ادامه‌ این نشست در مورد بحث صدور مجوز مراکز مشاوره و اختلاف پیش آمده با سازمان بهزیستی در مورد مرجع صدور جواز برای این مراکز، نیز گفت‌: سازمان بهزیستی پیش از این مدعی بود که باید مسئولیت صدور مجوز بر عهده این سازمان باشد. در جلسه‌ای که در معاونت حقوقی ریاست جمهور برای این منظور برگزار شد، قرار شد تا در جلسه‌ای بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی؛ این دو سازمان با یکدیگر تفاهمنامه‌ای داشته باشند.
   شورای نگهبان با درایت به موضوع منع به کارگیری بازنشستگان وارد شود
   معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان نیز، اظهار کرد: این قانون در حال‌ حاضر در شورای نگهبان به سر می‌برد و این نگرانی وجود دارد که تایید نشود، اما از شورای نگهبان می‌خواهیم تا با درایت درباره این موضوع وارد شود و از آن محکم دفاع کند. همچنین از شورای نگهبان می‌خواهیم که در مورد رصد به کارگیری وضعیت افرادی که با اجرای این قانون به کار گرفته می‌شوند و شایسته سالاری آنها نیز توجه لازم را داشته باشند و بر مدل جایگزینی آنها تاکید کند.
   وی در ادامه‌ به موضوع بازنشستگی اشاره و تصریح کرد: موضوع دیگری که در کنار شایسته سالاری وجود دارد این است که افرادی به کار گرفته نشوند که ممکن است یکی، دو سال آینده مشمول قانون بازنشستگی شوند، در غیر این صورت این مساله امید جامعه را بر هم می زند.
   به تعداد مدیران مشمول قانون بازنشستگی، جوانان آماده به کار وجود دارند
   تندگویان با بیان این که گزارشات نشان می‌دهد به اندازه مدیرانی که مشمول قانون بازنشستگی می‌شوند جوانانی آماده به کار هستند، ادامه‌ داد: چیزی به تعداد استخدامی های دستگاه‌های مختلف افزوده نمی‌شود،‌ بلکه بنا است تا جوانانی که در دستگاه‌های مختلف مشغول به کار هستند، ارتقا یابند.
   وی در مورد بحث سازمان‌های مردم نهاد و ابلاغیه دولت به وزارت ورزش و جوانان برای صدور مجوز برای این سازمان‌ها نیز، خاطر نشان کرد: با این حال اخذ شناسه سازمان‌های مردم نهاد فرایند دیگری دارد که در حوزه اختیار وزارت ورزش و جوانان نیست.
   فرزند آوری براساس سیاستهای گذشته کاهش یافته است
   او ادامه داد: بحث خانواده همواره دچار افت و خیزهایی بوده است مثلا در یک برهه‌ای تاکید بر کاهش فرزندآوری بود اما حالا افزایش تعداد خانواده مطرح است. متاسفانه امروز با خانواده‌های تک فرزندی در کشور مواجه هستیم.
   تندگویان در ادامه بیان کرد: تعداد ازدواج‌هایی که در کشور صورت گرفته ۱۰ درصد کاهش داشته است.
   او با اشاره به کاهش آمار بیکاری در کشور بیان کرد:‌ در سال جاری ۲۵.۹ درصد کاهش بیکاری داشته‌ایم روند بیکاری تاثیر مستقیم در ازدواج دارد به همین میزان که نرخ بیکاری افزایش داشته در بحث ازدواج و طلاق هم تاثیرگذار بوده است.
   تلاش کنیم با تزریق امید به جامعه آرامش به کشور باز گردانیم
   معاون وزیر ورزش وجوانان در پابان باتاکید بر طرح مطالبات مردم و پیگیری خواسته ها ، اظهارداشت :تشدید جو ناامید هیچ کمکی به مردم ، مسوولان و جوانان نخواهند کرد ما انتظار دارین همه در کنار هم باشیم تا بتوانیم مشکلات را پشت سر بگذاریم ودراین مرحله آرامش به کشور باز گردد.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,262,913
تعداد بازدید امروز : 14,849
تعداد بازدید دیروز : 21,638
آخرین به روزرسانی : 1398/02/29