امروز : یکشنبه 29 اردیبهشت 1398
   
  • در برنامه" از فراز الوند" بیان شد؛

   تزریق روحیه و نشاط یکی از وظایف ماست/ دفاتر مشاوره ازدواج در هفته ازدواج رایگان خواهد بود

   تزریق روحیه و نشاط یکی از وظایف ماست/ دفاتر مشاوره ازدواج در هفته ازدواج رایگان خواهد بود

   محمد مهدی تند گویان: « در هفته ازدواج که از 22 لغایت 28 مرداد ماه است، کل دفاتر مشاوره ازدواج و خانواده وزارت ورزش و جوانان در سراسر کشور خدمات رایگان ارائه خواهند داشت.»

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، محمد مهدی تندگویان - معاون امور ساماندهی وزارت ورزش‌وجوانان در گفت‌وگو با برنامه "از فراز الوند" گفت: «بسیاری از روزهای بین المللی در هر کشوری بر اساس رویدادهای داخلی تعریف می شود. روز جوان در ایران، میلاد حضرت علی اکبر به عنوان یک جوانی که در تبعیت از پدرش، مدلی از احترام به پدر و مادر و اولیاء را نشان می ‌دهد، در تبعیت از اهداف و آرمان‌ ها و ارزش‌ های دینی تا سر حد جانش ایستاد. در حالی که این جوان جزو بهترین جوانان دوره خود بود و جنگ طلب هم نبود. اگر زندگی حضرت علی اکبر را مطالعه کنیم، متوجه خواهیم شد که ایشان در جنگ طلبی بسیار نام آور نبود، بلکه به مشخصه ‌ها و مولفه ‌های دیگری معروف بود اما روزی که قرار بود از همه حیثیت و تبعیت از پدرش دفاع کند، کامل ایستاد. به هر حال به عنوان یک مولفه آن روز را به عنوان روز ملی نامیده ایم.
   وی در ادامه افزود: «هیچ نوع همایش یا جشنواره‌ ای بدون دستاورد نداریم. تقریبا همه این برنامه ها به دوره های آموزشی تبدیل شده است. شادی بخشی و تزریق روحیه و نشاط یکی از وظایف ماست. در حوزه جوانان بخش عمده‌ ای درحال ساماندهی شدن است که تصور می کنم اگر همین یک بخش به ساماندهی مناسب برسد، اصل موضوع جوانان که اشتغال است با یک درصد بسیار خوبی در کشور حل خواهد شد. البته سایر سازمان هایی که باید در کنار ما قرار گیرند باید پا به پای ما گام بردارند. راهکار برون رفت از وضعیت بیکاری و ایجاد اشتغال از جوانان، ایجاد تشکل های مردم نهاد است.
   در حال حاضر حدود 2 هزار ثمن وجود دارد که در همین دولت شکل گرفته است. در آغاز دولت یازدهم تنها 50 تشکل بود که در عرصه های مختلف فعالیت می کردند و حال به 2 هزارتا رسیده است. در ده ماه گذشته 23 درصد افزایش داشته‌ایم. اگر مردم تشکل های ما را بشناسند، به ما و جوانان بسیار کمک خواهد شد. از موضوعات مربوط به آسیب های اجتماعی مثل زنان سرپرست خانوار، کودکان کار، تا موضوعات اقتصادی و موضوعات کشاورزی و دام پروری تا موضوعات علمی پژوهشی مثل رصدخانه، تشکل وجود دارد. یکی از تشکلات معاونت در مورد رصدخانه است که جزو پیشرفته ترین رصدخانه های محسوب می شود. همه تشکلات ما بدون حمایت دولت شروع بکار کرده اند. حمایت وزارت ورزش و جوانان به صورت وام و تسهیلات است. هفتاد نفر از جوانان در این رصد خانه مشغول بکار هستند. این محل در کنار مجتمع اقامتی هتل و در کنار یک رستوران گردان ساخته شده است. این تشکل جذب توریست و فضای علمی پژوهشی فوق العاده ایده‌آلی ایجاد کرده است. با افتخار اعلام می کنم که چندین سال است که در ماه مبارک رمضان موضوع استهلال مطرح نمی شود. یکی از محل هایی که دفتر رهبری از آن استعلام می‌کند، رصدخانه ماست.
   تندگویان اضافه کرد: جوانان بخش کشاورزی در بسیاری از روستاها محصولات کشاورزی را صادر می کنند و در نمایشگاه های صنایع غذایی جهان شرکت می کنند. جوانان در موضوعات هنری ورود و تولید محتوای هنری می کنند. بسیاری از خیریه ها خصوصا در موضوع ازدواج در تشکلات ما هستند و با حالت های مختلف تأمین جهیزیه، مسکن، اشتغال و ... برای جوانان تازه ازدواج کرده، می کنند. فعالیت های ما عملیاتی است و شعار نیست.»
   وی بیان کرد: «هر روز یک برنامه خاص در هفته ازدواج داریم. جشنواره ازدواج در سراسر کشور برگزار خواهد شد.»
   معاون امور ساماندهی جوانان گفت: «اتفاق بسیار بزرگی که سال گذشته انجام شد و اتفاق بی نظیری بود، این است که دولت تصمیم گرفت وام ازدواج را افزایش دهد. این تصمیم عملیاتی شد. سال گذشته از مجموع 100 درصدی که در نوبت بوند 92 درصد پرداخت انجام شد. 1 میلیون و 175 هزار و 284 نفر وام دریافت کردند. این وام ده میلیونی سال گذشته در یک اقدام ضربتی پرداخت شد. بانک مرکزی و 17 بانک عامل واسطه شدند تا این اقدام بزرگ به سرانجام برسد. افراد به سایت مراجعه و ثبت نام می کنند و اگر بتوانند ضمانت های بانکی شان را فراهم کنند، یک ماهه وام خود را دریافت خواهند کرد. آمار مراجعه کنندگان به سایت به میزانی بالا است که گاهی اوقات نمی توانیم کار خود را انجام دهیم.
   وی افزود: خبر خوب این است که آمار ازدواج افزایش یافته و همچنین انگیزه برای ازدواج بالا رفته و ترویج پیدا کرده است. از اول سال تاکنون 380 هزار نفر وام 15 میلیون تومانی دریافت کردند. 30 میلیون تومان به یک زوج داده و آمار نشان می دهد همین در افزایش آمار ازدواج تأثیرگذار بوده است. ابتدای دولت فعلی 7 دفتر مشاوره ازدواج و خانواده در کل کشور وجود داشت اما امروز 200 دفتر داریم. سال گذشته حدود 250 هزار نفر جوان آمدند و دوره دیدند. دوره اول و آموزش اولیه هم رایگان است. آمار می‌گوید 57 درصد از مراجعان مجرد بودند و 42 درصد از آن متأهل، که ممکن است مشکلی برایشان پیش آمده باشد. یعنی حدود 60 درصد از مجردان ما یاد گرفتند که قبل از ازدواج مشورت بگیرند. این فرهنگ باید نهادینه شود. 60 درصد جوانان مجرد ما یاد گرفتند و انتخاب کردند و دوست دارند که به دفاتر ما مراجعه کنند همین برای ما افتخار است. این هفته کل دفاتر ما در سراسر کشور رایگان بودند و هرکسی که در این هفته (دوشنبه) تا پایان دوشنبه دیگر به دفاتر ما مراجعه کند به صورت رایگان کاملا در خدمتشان هستیم.»
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,262,632
تعداد بازدید امروز : 14,568
تعداد بازدید دیروز : 21,638
آخرین به روزرسانی : 1398/02/29