امروز : شنبه 04 خرداد 1398
   
  • وزیر ورزش و جوانان : خانه جوان را از صفر در شروع دولت یازدهم به 80 خانه جوان در سراسر استانهای ایران رساندیم / دو هزار سمن داریم و امیدواریم مدیران آینده کشور از دل همین سازمان های مردم نهاد شناخته و معرفی شوند

   وزیر ورزش و جوانان : خانه جوان را از صفر در شروع دولت یازدهم به 80 خانه جوان در سراسر استانهای ایران رساندیم / دو هزار سمن داریم و امیدواریم مدیران آینده کشور از دل همین سازمان های مردم نهاد شناخته و معرفی شوند

   وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه خانه جوان را از صفر در شروع دولت یازدهم به 80 خانه جوان در سراسر استانهای ایران رساندیم با اشاره به توسعه کمی سازمان های مردم نهاد جوانان ، اظهار داشت: دو هزار سمن داریم و امیدواریم مدیران آینده کشور از دل همین سازمان های مردم نهاد شناخته و معرفی شوند.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان دکتر مسعود سلطانی فر با بیان اینکه دولت درارتباط با مسائل جوانان دربخش های مختلف، اقدامات موثری انجام داده ، تلاش برای توسعه مشارکت مردم در عرصه های مختلف فرهنگی،سیاسی و اجتماعی را یکی از مهمترین اقدات دولت در حوزه جوانان برشمرد .

   وی در ادامه با بیان اینکه دولت تدبیر و امید با رویکرد شفاف سازی همه اقداماتی که تا کنون در حوزه جوانان انجام داده است را به اطلاع مردم رسانده است گفت: ما در 5 سال گذشته تلاش کردیم تا ضمن توسعه سازمان های مردم نهاد، میزان مشارکت مردم در بخش های مختلف اجرایی را افزایش دهیم.

   او در ادامه سخنانش توسعه کمی سمن های جوانان را موردتوجه قرار داد و با اعلام اینکه سال 1392 سازمان های مردم نهاد مرتبط با جوانان کمتر از 100 عدد بودند افزود : اکنون شمار این سمن ها به بیش از 2هزار مجموعه رسیده است وتلاش ما این است که این رقم را به چند برابر افزایش دهیم .

   دکتر سلطانی فر با تاکید بر اینکه تلاش دولت در مورد سازمان های مردم نهاد جوانان منحصر به افزایش کمی نیست گفت: در یک سال برای ایجاد زمینه افزایش مشارکت جدی جوانان در عرصه های مختلف به توانمند سازی آنها توجه بیشتری داشته و اقدامات موثری را نیز انجام داده ایم.

   او راه اندازی مجدد خانه های جوان استان ها را یکی دیگر از اقدامات برجسته دولت در حوزه جوانان دانست و تصریح کرد: 5 ساله پیش تعداد خانه های جوان در کشور به صفر رسیده بود . تمامی مراکز و خانه های جوانی که در دولت های هفتم و هشتم تشکیل شده بود که در دولت های نهم و دهم تعطیل شده بود را مجددا راه اندازی کردیم.

   وزیر ورزش و جوانان خانه های جوان را کانون های امنی برای تجمع جوانان دانست و خاطر نشان ساخت : ما برای احیا محل های امن در سطح استان ها که در آن جوانان امکان بحث و تبادل نظر داشته باشند تلاش های فراوانی کردیم. در این خانه ها جوانان قادر خواهند بود با مدیران دستگاه های اجرایی به تعامل بپردازند تا ضمن مطرح کردن مسائل و مشکلات خود بتوانند از انتقال تجربه نیز بهره مند شوند.

   او نقش خانه های جوان برای حضور این قشردر عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی را بسیار مهم دانست و افزود: اکنون موفق به راه اندازی بیش از 80 خانه جوان در سراسر کشور شده ایم . که این خانه ها هم اکنون فعال و محل تعامل جوانان در حوزه های مختلف هستند.

   دکتر سلطانی فربا در بخش دیگری از سخنانش توسعه مراکز مشاوره را یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در حوزه جوانان دانست و توضیح دا دکه مشاره در سال های نخست زندگی بر تحکیم پایه های زندگی اثرگذار است با توجه له اهمیت این موضوع بیش از 300 دفتر مشاوره ازدواج راه اندازی شده است .

   وی خاطر نشان ساخت: با حمایت از بخش خصوصی و جذب مشارکت آنها توانستیم این دفاتر را راه اندازی و به زوج های جوان راهنمای و مشاوره استاندارد و مطلوبی را ارائه کردیم.
   وزیر ورزش وجوانان افزایش اعطای تسهیلات ازدواج از سوی دولت به جوانان را یکی دیگر از اقدامات برجسته و تاثیر گذار دولت در حوزه ازدواج جوانان دانست
   .
   او با اعلام اینکه با دستور ویژه رئیس جمهور از آغاز امسال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به رقم نفری 15 میلیون تومان و در مجموع به 30 میلیون تومان رسید ه گفت: سال های 92 و 93 وام ازدواج مجموعاً با سقف 3میلیون تومان پرداخت می شد که ما توانستیم در سال 96میزان این تسهیلات را به رقم 10 میلیون تومان برای هر یک از زوجین برسانیم.

   دکتر سلطانی فر تاکید کرد : رقم کلی این تسهیلات با تلاش های دولت از میزان 2 هزار و 9 صد میلیارد تومان به 12 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

   وی عملکرد سیستم بانکی کشور در زمینه همکاری با دولت برای اعطای تسهیلات ازدواج را بسیار رضایت بخش توصیف کرد و گفت: از آغاز سال تا پایان تیر ماه 314 هزار فقره وام ازدواج 15 میلیون تومانی پرداخت شده است و سامانه بانکی کشور موفق به پرداخت 4 هزار و 800 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج شده است.

   دکتر سلطانی فر ادامه داد : 273هزار نفر در نوبت اعطای وام هستند که از این میان برای 190 هزار نفر تعیین شعبه شده که پس از طی مراحل قانونی و تشکیل پرونده وام به آنها اعطا خواهد شد.

   وی افزود: از طریق ستاد های ساماندهی امورجوانان که در سراسر کشور در استان ها و شهرستان ها تشکیل می شود،مسائل مربوط به مسکن ، اشتغال و تحصیل جوانان را از طریق ظرفیت های در اختیار دیگر دستگاه های اجرایی ، برطرف کرده و شرایط را بهبود ببخشیم .

   دکتر سلطانی فر لزوم تربیت مدیران جوان را برای هدایت بخشهای مهم اجرایی کشور را بسیارمهم دانست وگفت: ما با هدف شناسایی افراد در صدد فراهم کردن زمینه حضور جوانان در سطوح مدیریتی کشورهستیم.

   او از سمن های جوانان به عنوان بستری برای شناسایی جوانان مستعدیاد کرد و گفت :به این ترتیب جوانانی تحصیلکرده ، خوش فکر وبا استعداد برای مدیریت نظام اجرایی کشور شناسایی مورد آموزش قرار می گیرند و در نهایت در بخش های مدیریتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت .

   وزیر ورزش و جوانان تامین معیشت واشتغال جوانان را مهمترین مسئله در ارتباط با جوانان در شرایط اقتصادی کنونی دانست و گفت: فارغ التحصیلان رشته های مختلف هم اکنون در انتظار ورود به بازار کار هستند ، لذا باید از تمام ظرفیت های موجود در همه دستگاه های اجرایی و با افزایش زمینه جذب سرمایه های بخش خصوصی، شرایط اشتغال جوانان را فراهم کنیم.

   وی با بیان اینکه بهود شرایط اشتغال جوانان منجر به تامین معیشت آنها و رفع مشکلات مسکن و ازدواج خواهد شد تصریح کرد : نکته دیگر اینکه اوقات فراغت جوانان نیز وابسته به شرایط معیشتی است لذا برای بهبود شرایط زندگی باید بر روی مسائل مرتبط با اشتغال متمرکز شویم.

   دکتر سلطانی فر در بخش دیگری از سخنانش این موضوع را مورد توجه قرار داد که باور نظام و دولت این است که می بایست بستر مناسب برای زمینه حضور مردم در عرضه های مختلف فراهم شود.

   او با بیان اینکه ساز و کار افزایش مشارکت مردم در همه امور، سازمان های مردم نهاد است، افزود: علاوه برفعالیت 2 هزار سمن جوانان، بیش از 17 هزار سازمان مردم نهاد در حوزه های مختلف فعال هستند.

   دکتر سلطانی فر با بیان اینکه در نظام های توسعه یافته و مردم سالار، سمن ها به لحاظ کمی و کیفی در مسیر رشد قرار دارند گفت: برای اینکه مردم احساس کنند همه امور متعلق به آنهاست و توسط خودشان اداره می شود باید برای هر 200 الی 300 نفر یک سازمان مردم نهاد فعال شود .
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,372,620
تعداد بازدید امروز : 5,803
تعداد بازدید دیروز : 16,285
آخرین به روزرسانی : 1398/03/03