امروز : دوشنبه 03 تیر 1398
   
  • رشیدی دلایل عدم موفقیت پنجاک سیلات را تشریح کرد

   رشیدی دلایل عدم موفقیت پنجاک سیلات را تشریح کرد

   رییس فدراسیون ورزشهای رزمی گفت :کم تجریگی ، نداشتن کرسی در رشته پنجاک سیلات ونفوذ اندونزیایی ها در کمیته داوران را بخشی از دلایل عدم موفقیت پنجاک سیلات ایران در این دوره از رقابتها بود .


   رشیدی در گفت وگو با پایگاه خبری وزارت ورزش وجوانان با ارائه ی تاریخچه ای از پنجاک سیلات گفت: این رشته 70 سال قدمت دارد. چهار کشور اصلی بنیان گذار آن هستند که اندونزی یکی از اصلی ترین کشورهاست البته برخی از این کشورها نیز معتقدند، مالزی خواستگاه این کشور است، اما اندونزیایی ها این رشته را متعلق به خود می دانند .
   او اضافه کرد:این 4 کشور اندونزی مالزی، برونئی و سنگاپور هستند که به شدت در این رشته توانمند هستند از همه اینها قوی تر کشوری که برای رشته هزینه های بسیاری می کند و ورزش اول مردم این کشور است کشور اندونزی و مرکز آن جاکارتاست ولی تایلند و ویتنام هم دراین رشته بسیار ادعا دارند .
   رییس فدراسیون ورزشهای رزمی در خصوص برگزاری این رشته و تعداد مدالهای توزیع شده توسط اندونزی در هجدهمین دوره بازی های اسیایی به عنوان میزبان گفت : 16 مدال توزیع می شود که از 16 مدال 10 طلا(7 طلا از آن اقایان ، 3 طلا متعلق به خانم های شرکت کننده در این رشته است و 6 طلا هم در بخش فرم یا کاتا توزیع می شوند.
   او در ادامه با بیان اینکه ایران با 9 ورزشکار دراین دوره از رقابتها شرکت کرده بود که از این تعداد 6 ورزشکار مرد و سه ورزشکار زن بودند در خصوص آماده سازی تیم ملی پنجاک سیلات توضیح داد : اردوی آماده سازی از آبان ماه سال 96 برپا شد و 11 مرحله اردوی مستمر و منظم برگزار کردیم این در حالی است که یک مرحله اردوی آماده سازی را هم در اندونزی برگزار کردیم .
   رشیدی ادامه داد : در جاکارتا 15 روز با تیم ملی و منتخب اندونزی مسابقه و تمرین داشتیم ضمن اینکه یکی از بهترین مربیان مرد را برای آماده سازی تیم از اندونزی دعوت به کار کردیم، در بخش زنان هم از یکی از بهترین مربیان زن دعوت به همکاری کردیم که 3 ماه با این مجموعه همکاری کرد .
   او بااشاره به تلاش های ملی پوشان پنجاک سیلات کشورمان در مقطع زمانی کوتاه از زمان اعلام تا مسابقات اظهارداشت : بچه ها بسیار زحمت کشیدند که ماحصل حضور در المپیک آسیایی جاکارتا، برای کشورمان یک برنز توسط تهمینه کربلایی در وزن 5 6– 60 کیلوگرم به دست آمد ، این درحالی است که 5 پیروزی هم بچه های ما در برابر حریفانی از کشورهای بروئنی ، مالزی ، سنگاپور و ویتنام عمدتا در این رشته عنوان جهانی داشتند، کسب کردند .
   رییس فدراسیون ورزش های رزمی ادامه داد :ملی پوشان کشورمان به مرحله دوم صعود کردیم که بچه ها شکست خوردند و درنهایت بخش اعظم مدالها بین ورزشکاران اندونزی توزیع شد که به اعتقاد من این اقدام امری کاملا غیر حرفه ای وغیر اصولی بود.
   وی درمورد با بیان اینکه مسابقات تک حذفی بود و ورزشکار با یک باخت از گردونه مسابقات خارج می شد ،گفت :در بخش فرم نیز مدالهای هر 6 وزن به کشور اندونزی رسید .در واقع همه تلاش های صورت گرفته تا 16 مدال تحویل کشور میزبان شود .
   رشیدی اظهار داشت : این اقدام در حالی صورت گرفته است که کشورمیزبان مدعی از قانون میزبان استفاده کرده ومن فکر می کنم کشور اندونزی باید به خاطر این امتیازاتی که شورای المپیک اسیا به این کشور داده می بایست از oca تقدیر کند.
   ی در بخش دیگری از سخنانش گفت : ما کمتر از یک سال است که درگیر رشته پنچاک سیلات هستیم و فدراسیون ما، فدراسیون دقیقه ی آخر بود، در واقع حضورمان در بازی های آسیایی مثل جودو و ووشو تکواندو ، کاراته و کشتی نبود که از 4 سال قبل بدانیم که باید در این مسابقات حضور داشته باشیم، من همان زمان هم خدمت اقای کیومرث هاشمی عرض کردم که ایا رشته پنجاک سیلات در بازی های اسیایی حضور دارد و جز رشته ای که توزیع مدال دارند، هست ؟
   رییس فدراسیون ورزشهای رزمی در ادامه گفت : بعد از این موضوع آقای کیومرث هاشمی تحقیق کردندو گفتند که جزء رنگینک نیست و من همان موقع گفتم که چنین چیزی نیست، ضمن اینکه من اعلام کردم که سامبو در بازی های آسیایی حضور دارد .
   او در خصوص نگاه ویژه اندونزی به پنجاک سیلات گفت: در اندونزی شهرکی مثل مجموعه ورزشی ازادی برای توسعه پنجاک سیلات ، طبق استانداردهای روز دنیا از بهترین امکانات مثل سالن تمرین، سالن غذا خوری، خوابگاه راه اندازی شده ست در این کشور از مدارس، دانشگاه، حتی نیروهای پلیس و مهدکودک هم این رشته را آموزش می بینند و انگونه که خودشان اعلام کردند 26 میلیون نفر در این رشته تمرین می کنند.
   رشیدی در ادامه این موضوع را عنوان کرد که رزمی کاران ما در رشته سامبو و پنجاک سیلات نخستین تجربه شان را در این رقایتها داشتند، اظهار داشت :از سال 1951 که اولین بار در بازی های اسیایی شرکت کردیم تا سال 2018 در واقع نخستین تجربه ما بود و دست خالی باز گشتیم این درحالی است که رشته هایی مثل شنا، شیرجه ، سوارکاری و...بعد از 70 سال هنوز نتوانستند یک مدال کسب کنند .
   او مصاف با رزمی کاران پنجاک سیلات را کاری سخت توصیف کرد و گفت : اندونزی ایران را حریفی سخت برای خود می داند بنابراین تمام توان خود را در برابر ورزشکاران ایرانی به کار گرفت تا مدالی سهم ایران نشود .
   رییس فدراسیون ورزشهای رزمی تاکید کرد :من انتظارم این است که مردم و مسوولان نگاه عادلانه تری به این قضایا داشته باشند وبا بررسی شرایط در مورد عدم نتیجه گیری بچه های ما قضاوت کنند .
   او در ادامه کسب کرسی و رایزنی های بین المللی را در جلوگیری از بی عدالتی ها را مورد توجه قرارداد و گفت : من نایب رییس اول فدراسیون وکوتورین هستم و این رشته دقیقا شرایطش شبیه پنچاک سیلات است ، اما آنجا صاحب کرسی هستیم و نفوذ داریم.
   رشیدی اضافه کرد : ما در رشته وکوتورین در بازی های ساحلی ویتنام4 بازیکن داشتیم وتوانستیم با 2 طلا، یک نقره و 1 برنز کسب کنیم درواقع ما برای این 4 مدال از قبل برنامه ریزی کرده بودیم باور کنید کسب 4 مدال در ویتنام هم در آن شرایط کار سختی بود اما از دوسال قبل نفوذ خود را بیشتر کردیم و بر شرایط مسلط شویم
   او تاکید کرد : یکی از دلایلی که در پنچاک سیلات آسیب دیدیم و نتوانستیم پیش از یک مدال کسب کنیم به این دلیل بود که در آنجا حتی یک کرسی هم نداشتیم و ارتباطات ، رایزنی و تمهیدات قبلی بوجود نیامده بود..
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 22,075,224
تعداد بازدید امروز : 21,049
تعداد بازدید دیروز : 21,860
آخرین به روزرسانی : 1398/04/03