امروز : جمعه 28 تیر 1398
   
  • درخشش ورزشکاران بیلیارد و اسنوکر ایران در سال 96

   هاشم اسکندری : پایگاه قهرمانی بولینگ راه اندازی می شود /در اسنوکر ، ایران در رتبه دوم جهان قرار دارد / ورزشکاران مان می توانند پرچم ایران را در رویدادهای مهم به اهتزاز درآورند

   هاشم اسکندری : پایگاه قهرمانی بولینگ راه اندازی می شود /در اسنوکر ، ایران در رتبه دوم جهان قرار دارد / ورزشکاران مان می توانند پرچم ایران را در رویدادهای مهم به اهتزاز درآورند

   رییس فدراسیون بولینگ ، بیلیارد و بولس از رشته های ییلیاردی به عنوان رشته هایی پر مدال نام برد و باتاکید بر وجود قهرمانان صاحب نام ورزشی جهان درایران اظهارداشت که با بهره مندی از این استعدادها می توان در در المپیکهای اسیایی و جهانی پرچم جمهوری اسلامی ایران را به اهتزاز درآورند.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان ؛ هاشم اسکندری از کسب 9 مدال طلا، نقره و برنز جهانی و آسیایی، برگزاری جشنواره سراسری ورزشهای بیلیاردی و برپایی رقابت های بیلیارد جام دیپلمات ها با حضور سفرا و نماینده های سفارتخانه ها، دستاورد فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس در سال 96 نام برد و گفت :این در حالی مجموع مدالهای ما دو رشته اسنوکر و بیلیارد در طول 8 سال گذشته به 93 می رسد .
   وی در خصوص جایگاه ایران در جهان نیز افزود : مردان بیلیارد باز ما با تلاش بسیار توانستند از رتبه چهل و هفتم به دوم در جهان صعود کنند که رسیدن به این جایگاه کار اسانی نبود.
   او توضیح داد :ملی پوشان این رشته در سال گذشته شگفتی ساز شدند و بارها پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران را در میادین بین المللی به اهتزاز درآوردند.
   رییس فدراسیون بولینگ وبیلیارد گفت :"سهیل واحدی" در رقابت های World Games موفق به کسب مدال برنز شد. همچنین در بازی های آسیایی داخل سالن یک مدال طلا در رشته اسنوکر تیمی توسط «حسین وفایی»، «سهیل واحدی» و «امیر سرخوش» بدست آمد. در رشته اسنوکر 6 توپ و 15 توپ انفرادی نیز 2 مدال نقره توسط «سهیل واحدی» و «حسین وفایی» کسب شد و در رشته ناین بال تیمی «مهدی راسخی» و «محمدعلی پردل» و در بخش اسنوکر 15 توپ انفرادی نیز «سهیل واحدی» صاحب نشان برنز شدند.
   وی افزود : در رقابت های اسنوکر قهرمانی جهان هم «امیر سرخوش» و «احسان حیدری نژاد» به ترتیب صاحب مدال نقره و برنز شدند و در بخش تیمی این 2 اسنوکر بازارزنده کشورمان به مدال برنز رسیدند.
   هاشم اسکندری یاداور شد : با توجه به جاذبه های رشته های بیلیاردی در جهانی این ورزش،مدتی است که به دنبال ورود به بازیهای المپیک هستند اما امکان حضور در بازیهای 2024 پاریس تا حدودی به قطعیت رسیده است .
   وی در بخش دیگری از سخنانش تاریخچه ای از راه اندازی رشته بیلیارد در ایران، ارائه کرد و گفت : بیلیارد و اسنوکر قدمت حدود 100 ساله دارد و در دوران پس از انقلاب عمر آن به 16 سال می رسد.
   رییس فدراسیون بیلیارداضافه کرد : فدراسیون بولینگ و بیلیارد در سال 1379 تاسیس شد. با این حال با وجود موفقیت های اخیر ورزشکاران مرد و زن در رشته های مختلف ، همچنان نگاه روشنی به این رشته بسیار فنی و ذهنی وجود ندارند تا در صورت المپیکی شدن نیازهای آن شناخته شود.
   او گفت : بخشی از این نگاه به علت تفکر اشتباهی است که از این رشته ورزشی در اذهان عموم نقش بسته است که از طریق برخی از فیلمها به مردم القاء شده است که تفکری اشتباه است ، این در حالی است که بیلیارد ورزشی سرشار از نشاط همراه با تمرکز بالا و بار فنی است.
   رییس فدراسیون بولینگ وبیلیارد همچنین توضیحاتی را پیرامون اهمیت حضور ورزشکاران رشته بولینگ وبیلیارد در بازی های اسیایی ارائه کرد.
   وی در بخش دیگری از سخنانش بااشاره به برنامه های توسعه ای این فدراسییون در خصوص رشته پر مدال بولینگ از تجهیز مجموعه بولینگ انقلاب خبر داد و این اقدامن را در راستای ارتقاء بهره وری ورزشکاران کشورمان عنوان کرد و افزود : در این خصوص مجهز کردن سالنهای بولینگ به لاین استاندارد را دردستور کار قرارداده ایم
   او با بیان این مطلب که زیر ساختهای مناسب برای توسعه بولینگ در کشور مهیا نیست اظهارداشت که کمبود زیر ساخت مناسب در بخش ورزش قهرمانی باعث افت ۳۰ درصدی ورزشکاران در مسابقات می شود.
   اسکندری در خصوص وضعیت باشگاههای بولینگ در کشور نیز اظهارداشت : دستگاه‌های ما عمدتاً دست دوم چینی است که استاندارد مسابقه را ندارد وتنها یک مجموعه با عنوان خلیج فارس شیراز و یک‌ مجموعه در اصفهان به استانداردها جهانی نزدیک هستند .
   او اضافه کرد : در مجموع استانداردهای اولیه را نداریم و باشگاه‌ها بیشتر به جنبه تفریحی این رشته توجه می‌کنند، البته سعی می‌کنند که به کمک هیات‌ها هم بیایند اما برای توسعه حرفه ای و قهرمانی این رشته باید در مسیر استاندارهای بین المللی قرار بگیریم.
   رییس فدراسیوت بولینگ و بیلیارد با بیان اینکه حضور مربیان حرفه‌ای در بولینگ لازم است، ادامه داد: ما مربیان خارجی را در جهان رصد کردیم و به دنبال حضور مربی خارجی خوب هستیم‌. ما هنوز مربی استاندارد بین‌المللی در این حوزه نداریم و برای این کار تلاش کردیم.
   وی ادامه داد :خواسته ما محقق نمی‌شود مگر با حضور مربیان خارجی و کسب تجربه مربیان داخلی در کنار آنها. ضمن اینکه کمیته‌های بولینگ ما در استان‌ها فعال است، اما به خاطر وجود مجموعه‌های کم بولینگ در کشور کار سخت است. با وزارت کشور هم تفاهم کردیم که در مجموعه‌های تجاری این رشته دیده شود و این اتفاق در برخی استان‌ها افتاده است.
   اسکندری در ادامه تاکید کرد که با راه اندازی پایگاه قهرمانی بولینگ و و تجهیز مجموعه به دنبال یک میزبانی خوب در ایران هستیم.
   او در خصوص سرعت بخشیدن به این امر نکاتی را در خصوص جلساتی که با مسوولان وزارت ورزش وجوانان به ویژه معاونت توسعه ورزش قهرمانی داشته بیان کرد و گفت:چنانچه وزارت ورزش در بحث ارزی از ما حمایت کند، برنامه های توسعه ای مان در حوزه زیر ساختها از جمله پایگاه قهرمانی را با جدیت پیگیری خواهیم کرد .
   رییس فدراسیون بولینگ و بیلیارد باتاکید براستعدادهای ورزشی در رشته بولینگ بیان کرد که ایران صاحب عناوین جهانی دردهه چهل و پنجاه در این رشته بوده است و چنانچه زیر ساختها مهیا شود این عنوان به ایران باز خواهد گشت .
   او در خصوص حضور ورزشکاران بولینگ در رقابتهای اسیایی نیز گفت :برای جاکارتا در رشته بولینگ درخواست اعزام دو نفر را داشتیم ، اما موافقت نشد .
   اسکندری به تجربیات ایران در برگزاری رویدادهای مهم اسیایی اشاره کرد و اظهار داشت: درخواست برگزاری مسابقات جهانی برای اسنوکر را داریم و بعد از تبریز گرید A را گرفتیم و آماده میزبانی هستیم.
   وی درخصوص استفاده از هنرمندان برای تبلیغ این رشته، گفت: مسئولیت کمیته هنرمندان را به مهران مدیری دادیم و وی طرح‌های خوبی دارد سناریویی را تاهیه کرده که هنرمندان در این رشته رقابت کنند ضمن اینکه فیلم آن توزیع خانگی داشته باشد.
   رئیس فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس ادامه داد: متاسفانه برخی‌ها برای ما حاشیه درست کردند که چون انتخابات نزدیک است با مهران مدیری صحبت کردیم، اما ما مدت‌ها بود که برای حضور او تلاش کردیم. در بحث مسابقات هنرمندان موضوع مالی برای ما مهم بود که مدیری گفت نگران نباشیم. قرار بود این مسابقات آخر شهریور برگزار شود، اما احتمالاً مهر ماه برگزار خواهد شد.
   اسکندری افزود: با راه‌اندازی هیات قم، هر ۳۱ استان ما فعال هستند.۳ هیات استاتی داریم که با سرپرست اداره می‌شوند و تا انتخابات فرصت برگزاری نداریم. برای انتخابات فدراسیون هم ۳ نفر کاندیدا هستیم قرار است اواخر شهریور انتخابات برگزار شود.
   اسکندری با بیان اینکه برای رشته بولس در بحث همگانی آن ورود کردیم گفت: ۱۵ استان ما در این رشته فعال هستند و حتی زمین بولس دارند. بولس می‌تواند در چند سال آینده در بخش همگانی فعال و در پارک‌ها وارد شود.
   او افزود:ضمن اینکه ۱۷۰۰ کلوپ بیلیارد در کل کشور داریم. بولینگ هم ابتدای حضور من در فدراسیون ۱۱ مجموعه بود که ۲۷ مجموعه رسیده و در تلاشیم تا آن را توسعه دهیم.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 22,687,673
تعداد بازدید امروز : 17,795
تعداد بازدید دیروز : 18,739
آخرین به روزرسانی : 1398/04/28