امروز : پنجشنبه 27 تیر 1398
   
  • در گفت وگو با ایرنا:

   25 میلیون جوان ایرانی نیازمند وزارت یا سازمان مستقل هستند

   25 میلیون جوان ایرانی نیازمند وزارت یا سازمان مستقل هستند

   معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: 25 میلیون نفر از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند که با توجه به اینکه حدود 30 درصد جمعیت کشور را شامل می شوند، لازم است نماینده ای از آنان در قالب سازمان مستقل یا وزارتخانه در دولت حضور داشته باشد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان از ایرنا،محمد مهدی تندگویان با بیان اینکه بحث دیپلماسی جوانان مغفول مانده است، افزود: در بیشتر کشورهایی که جمعیت جوان دارند، سازمان یا وزارتخانه ای مستقل وجود داردکه به امور جوانان می پردازد.
   وی اظهار داشت: در ایران نیز پیشنهاد ایجاد سازمان ملی جوانان یا وزارت امور جوانان ارائه شده بود اما نحوه ارائه لایحه تفکیک سه وزارتخانه های ورزش و جوانان، صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجلس شورای اسلامی، سبب رد این لایحه از سوی نمایندگان مجلس شد و به نظر نمی رسد با توجه به روند طولانی ارائه لایحه به مجلس امکان مطرح شدن دوباره لایحه ای برای تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش در دولت کنونی وجود داشته باشد.
   تندگویان اضافه کرد: البته رد این لایحه و تفکیک معاونت جوانان از معاونت ورزش سبب بروز مشکل در عملکرد و شرح وظایف معاونت جوانان نشده است و با توجه به اختیاراتی که مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در اختیار معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش قرار داده است، در حال ارتباط و انعقاد تفاهم نامه با دیگر ارگان ها و وزارتخانه های مرتبط با حوزه جوانان هستیم.
   وی با اعلام اینکه تاکنون از ظرفیت جوانان در حوزه بین المللی استفاده نشده است، گفت: با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در این خصوص دیداری داشتیم و امیدوارم ابتدا پایگاهی در وزارت خارجه و پس از آن در معاونت جوانان ریاست جمهوری برای موضوع دیپلماسی جوانان ایجاد شود.
   تندگویان به یکی از اقدامات صورت گرفته در خصوص مشارکت جوانان در امور بین الملل اشاره کرد و افزود: به دستور وزیر ورزش و جوانان، امکان حضور جوانان ایرانی در اجلاس بین المللی جوانان فراهم شده است.

   * اجرای طرح «سرباز مهارت» برای نخبگان
   معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: هم اکنون در حال تدوین دستورالعمل مشترک با ستاد اجرایی نیروهای مسلح برای اجرای طرح «سرباز مهارت» برای نخبگان اجتماعی در قالب یک تفاهم نامه هستیم و امیدواریم پس از تدوین این دستورالعمل از 6 ماه دوم سال جاری، امکان اجرایی شدن این تفاهم نامه فراهم شود.
   تندگویان اظهار داشت: بر اساس این تفاهم نامه جوانان فعال در تشکل های مردم نهاد، 6 ماه پایانی خدمت خود را می توانند در تشکلی که در آن فعال هستند، بگذرانند.
   معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: البته تمام جوانان عضو تشکل ها نمی توانند از این امکان استفاده کنند و شاخص های خاصی دارد که آنها باید واجد آن شاخص ها باشند.
   وی در پاسخ به این پرسش که آیا سقف خاصی برای تعداد این افراد در نظر گرفته شد، اظهار داشت: ستادکل نیروهای مسلح برای همه ارگان ها که امکان اجرای طرح سرباز مهارت را دارند، تعداد مشخصی درنظرمی گیرد.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 22,652,487
تعداد بازدید امروز : 1,348
تعداد بازدید دیروز : 26,866
آخرین به روزرسانی : 1398/04/26