امروز : شنبه 31 فروردین 1398
   
  • تندگویان: قانون منع به کارگیری بازنشستگان فرصت خوبی برای جوانگرایی و شایسته سالاری در مدیریت کشور است

   تندگویان: قانون منع به کارگیری بازنشستگان فرصت خوبی برای جوانگرایی و شایسته سالاری در مدیریت کشور است

   معاون ساماندهی امور جوانان با بیان این که سن مدیریت حوزه جوانان در کل کشور را حداقل 20 سال کاهش داده ایم، افزود: درخواست من از همه نهاد ها هم این است که به این سمت بروند. با قانون منع به کارگیری بازنشستگان، فرصت خوبی ایجاد شده تا هم جوانگرایی و هم شایسته سالاری در مدیریت کشور صورت بگیرد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان هفتادمین جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان با حضور دکتر مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، محمدمهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان این وزارتخانه و دیگر اعضای ستاد امورز برگزار شد.
   محمدمهدی تندگویان در این جلسه ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع)، گفت: تمرکز ما این بوده که جلسات ستاد ملی ساماندهی امور جوانان منظم و با حضور وزیر ورزش و جوانان برگزار شود و در کل کشور نیز همین رویکرد را داشته ایم.
   تندگویان همچنین صحبتهایی که به نقل از او در خصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان منتشر شده است را تکذیب کرد و افزود: به هیچ وجه این صحبت را نکرده ام که اجرای این قانون با معاونت جوانان است. مجری این قانون معاونت امور استخدامی ریاست جمهوری است و ما هیچ دخالتی در آن نداریم. اما همیشه دغدغه خودم را گفته ام و این که رسالت ما جوانگرایی است و جایگزین کردن جوانان در پست های مدیریتی را راه حل نجات کشور می دانم.
   وی با بیان این که سن مدیریت حوزه جوانان در کل کشور را حداقل 20 سال کاهش داده ایم، افزود: درخواست من از همه نهاد ها هم این است که به این سمت بروند. با این قانون فرصت خوبی ایجاد شده تا هم جوانگرایی و هم شایسته سالاری در مدیریت کشور صورت بگیرد.
   وی سپس به گزارشی از اقدامات وزارت ورزش و جوانان و دولت در حوزه جوانان در 6 ماه اول سال گذشته و 6 ماه اول سال جاری پرداخت و گفت: درخصوص آمار پرداخت وام ازدواج اقدام دولت در سال گذشته و سال جاری، بی نظیر و شاهکار بوده است. با پیگیری های مستمر دکتر سلطانی فر در سال گذشته توانستیم پرداخت وام ازدواج رابه روز کنیم و از مجموع یک میلیون و دویست هزارنفر که در نوبت وام ازدواج بودند، یک میلیون و صدوهفده هزار نفر، سال گذشته پرداخت وام انجام شد و به بیش از ٩٦ درصد اهدافمان در حوزه پرداخت وام رسیدیم. سال جاری در گزارش ٥ ماهه اول، ٦٧٣ هزارنفر درخواست وام ازدواج در کل کشور داده اند که از این تعداد بیش از 65 درصد ( ٦٥.٦٣ ) پرداخت وام انجام شده است و دولت با تمام مشکلات اقتصادی، تعهد خود در خصوص وام ازدواج را انجام داده است همچنین بر اساس آمار روند ازدواج در ٦ ماهه اول سال 97 نسبت به سال گذشته افزایش داشته است که یکی از دلایل آن می تواند همین پرداخت به موقع وام ازدواج باشد.
   وی افزود: همچنین ستاد ساماندهی امور جوانان در 6 ماه اول سال گذشته 72 جلسه و در 6 ماه اول امسال 91 جلسه در کشور برگزار شده است. در شش ماه ابتدایی سال گذشته، ٤٩ خانه فعال جوان و در شش ماه سال جاری ٦٣ خانه جوان فعال و ٣٠ خانه درحال ساخت داریم. اتفاق خوب این است که از مرکز استان ها به سمت شهرستان ها رفته ایم. هشت هزار و 740 برنامه در شش ماهه سال گذشته و درسال جاری 9 هزار و 481 برنامه در هفته جوان داشتیم. در سال جاری تقریباً همه برنامه ها از شهرستان ها به دل روستاها رفته است.
   معاون ساماندهی این وزارت در حوزه پرداخت وام از صندوق کارآفرینی امید، گفت: سال گذشته چنین عملکردی وجود نداشت و از تیرماه سال جاری پرداخت ها شروع شده است و تا امروز ١٥٥ فقره وام به مبلغ کلی 6 میلیارد و 790 میلیون تومان پرداخت شده است که تا دو سه ماه آینده به بیش از ٩ میلیارد تومان از مجموع ٤٥ میلیارد تومانی که قول آن را داده ایم، خواهیم رسید.
   تندگویان با بیان اینکه بانک رسالت از ابتدای مردادماه وارد موضوع پرداخت ها شد، گفت: تا امروز بیش از ٣ میلیارد تومان پرداخت بانک رسالت در کل کشور بوده است که امیدواریم تا پایان آبان ماه کل تعهدات بانک رسالت انجام شود و وارد مرحله دوم پرداخت ها شویم. در حوزه ی طرح ها و پرداخت وام برای اشتغال زایی تشکل ها آمار مثبتی وجود دارد که درسال های گذشته چنین آماری وجود نداشته است.
   معاون ساماندهی جوانان خاطرنشان کرد: متقاضیان تشکل ها نسبت به سالهای گذشته رشد یافته است. در شش ماه ابتدایی سال گذشته تعداد اعتبارنامه های صادر شده ١٢٩ و امسال ٢١٠ اعتبارنامه است. تعدادمتقاضیان سال گذشته ١٤٣٣ نفر و امسال ١٤٩٤ داشته ایم. درحال حاضر ١٨٠٠ تشکل مردم نهاد فعال در حوزه جوانان وجود دارد که با ١٤٩٤ درخواستی که متقاضی تاسیس شده اند که اگر همه این تقاضاها به اجرا برسد، تا پایان سال جاری تعهد ٤ هزار تشکل و تا پایان این دولت تعهد ٦ هزار تشکل به انجام خواهد رسید. حدود 63 درصد افزایش تقاضا برای ثبت تشکل های مردم نهاد وجود دارد.
   تندگویان اضافه کرد: از ابتدی سال جاری ٣ شبکه تخصصی ایجاد شده که هر سه فعال هستند. شبکه ای در حوزه گردشگری جوانان، شبکه استارتاپی در کل کشور و شبکه ی کارآفرینی در حوزه جوانان این سه فضای تخصصی ایجاد شده است و در صورت وجود اعتبار لازم، 2 شبکه دیگر که می توانند در حوزه اشتغالزایی دستاوردهای خوبی داشته باشند اضافه خواهند شد.
   بررسی اساسنامه مجامع استانی و مجمع ملی سازمان های مردم نهاد جوانان، بررسی اختصاص شناسنانه ملی سازمان های مردم نهاد جوانان توسط وزارت کشور و کاهش میزان هزینه های ثبتی سازمان های مردم نهاد جوانان، بررسی و بازنگری سن جوانی، بازنگری آیین نامه ستادهای ساماندهی امور جوانان و بررسی و تصویب آئین نامه ایجاد و نگهداری خانه های جوانان در استان ها دستور جلسه هفتادمین ستاد ملی ساماندهی امور جوانان بود.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 20,623,027
تعداد بازدید امروز : 503
تعداد بازدید دیروز : 26,277
آخرین به روزرسانی : 1398/01/30