امروز : پنجشنبه 02 خرداد 1398
   
  • دهخدایی مطرح کرد

   رییس فدراسیون چوگان: مشکل تامین زیرساخت ها از جمله مهمترین موانع بر سر راه پیشرفت ورزش چوگان بوده است

   رییس فدراسیون چوگان: مشکل تامین زیرساخت ها از جمله مهمترین موانع بر سر راه پیشرفت ورزش چوگان بوده است

   دهخدایی در خصوص چشم انداز فدراسیون چوگان برای آینده، گفت: زمانی که در انتخابات شرکت کردم برای حضار بیان کردم هر سازمان و گروهی برای ادامه دادن حیات خود نیازمند آموزش است از این رو آموزش در ابعاد مختلف برای بازی چوگان دردستور کار و محور فدراسیون قرار دارد.


   رییس فدراسیون چوگان گفت: مشکل تامین زیرساخت ها از جمله مهمترین موانع بر سر راه پیشرفت ورزش چوگان بوده است.

   به گزارش روابط عمومی فدراسیون چوگان، حجت اله دهخدایی ضمن اشاره به اینکه رشته چوگان در حقیقت نوعی مشق رزم است و یکی از کهن ترین ورزش های ایران محسوب می شود، گفت: در واقع همه کشورهای دنیا اذعان دارند که چوگان، اولین ورزش تیمی تلقی شده و ایرانیان مبدع آن هستند.

   رییس فدراسیون چوگان با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از 90 کشور ورزش چوگان را به صورت رسمی پیگیری و بازی می کنند، اظهار کرد: با توجه به جذابیت ورزش چوگان، مجموعه المپیک درصدد گنجاندن رشته چوگان در بازی های بین المللی المپیک است. بر این اساس در سال جاری جوانان به عنوان نمادین در عرصه شرکت کردند.

   وی با اشاره به اینکه چوگان بیش از 3 هزار سال قدمت دارد و این موضوع موجب شد رشته ورزشی چوگان در یونسکو به عنوان شاهکار فرهنگی ثبت جهانی شود، ادامه داد: باید یادآور شد سال 92 شیطنت های توسط کشور آذربایجان انجام شد زیرا همه علاقه مند هستند ورزش فاخری مانند چوگان را به نام خود ثبت کنند.

   دهخدایی با بیان اینکه در زمانی که چوگان در ایران بازی میشد حوزه جغرافیایی ایران گسترده بوده است، افزود: در واقع اسناد و مدارک قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد خاستگاه این ورزش ایران است.

   رییس فدراسیون چوگان با اشاره به اینکه هم اکنون 7 روستا در کشور وجود دارد که به نام چوگان است، تصریح کرد: همچنین بیش از 14 هزار بیت از اشعار شاعران در مورد چوگان سروده شده است. اولین میدان بازی چوگان نقش جهان اصفهان است که همه این موارد نشان می دهد چوگان برای ایران است و انکارپذیر نیست.

   وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عدم پیشرفت این ورزش چه دلایلی دارد، گفت: فدراسیون چوگان از زمستان 81 راه اندازی شده است، پس از این اتفاق دو زمین بازی چوگان ثبت ملی و سپس این رشته ثبت جهانی شد که این موارد نشان می دهد مدیریت این عرصه مشکلی نداشته است.

   دهخدایی با اشاره به اینکه تهیه زیرساخت های چوگان هزینه بر است، افزود: به عنوان مثال باید زمین 10 هکتاری درنظر گرفته شود تا بتوان زمین بازی چوگان را در آن ایجاد کرد. اسب ها باید به مدت بیش از 3 سال آموزش خاص ببینند.

   رییس فدراسیون چوگان با اشاره به اینکه چوگان در دنیا در 5 منطقه بازی می شود، تصریح کرد: ایران تنها کشور در منطقه E محسوب می شود که مربی آموزش دهنده اسب چوگانی را دارد و این در حالیست که کشورهای دیگر اسب های چوگانی را وارد می کنند.

   وی با بیان اینکه با گسترش شهرنشینی افراد نسبت به نگهداری اسب و پرداختن به این عرصه بیگانه شده اند، گفت: بنابراین می توان اذعان کرد که مشکل زیرساخت ها از جمله مهمترین موانع بر سر راه پیشرفت ورزش چوگان بوده است.

   دهخدایی با اشاره به اینکه اقدامات مناسبی در زمان مدیران سابق خصوصا آقای ایلخانی زاده انجام شده است، افزود: بر این اسا هم اکنون موضوع آموزش در امور فدراسیون محور قرار گرفته است و تلاش می کنیم هیات های استانی را افزایش دهیم.

   رییس فدراسیون چوگان تصریح کرد: به عنوان مثال چندی پیش سرپرست هیات استان چهارمحال و بختیاری را منصوب کرده ایم زیرا این استان دارای ظرفیت های بسیار خوبی است.

   وی با اشاره به اینکه در سال 87 و 93 سفرکبیرهای چوگان جهان و افرادی که مورد وثوق فدراسیون جهانی هستند به ایران آمدند، گفت: در این سال ها رییس و هیات رییسه فدراسیون جهانی و همچنین از نمایندگان 12 کشور دیگر از امکانات ایران بازدید کردند و با توجه به اینکه ایران را قبله آمال چوگان بازان دنیا می دانند، عنوان کردند با توجه به امکانات می توان بازی های جهانی را در ایران برگزار کرد که در سال 96 مسابقات مقدماتی جام جهانی در تهران برگزار شد.

   دهخدایی با بیان اینکه 7 زمین استاندارد خوب در کشور وجود دارد که در این میان 3 زمین به ثبت ملی رسیده است، افزود: باید یادآور شد این زمین ها در البرز و تهران قرار دارد. همچنین در اصفهان 55 هکتار زمین و در قزوین 11 هکتار زمین پیش بینی شده اما متاسفانه امکان استانداردسازی آنها فراهم نشده است. بر این اساس بدنبال استفاده از فرصت و امکانا خدادای منابع طبیعی هستیم.

   رییس فدراسیون چوگان، تصریح کرد: باید یادآور شد ورزش چوگان مورد تاکید رهبر انقلاب از حیث فرهنگی و … غیره است که امری قابل تامل است.

   وی در خصوص چشم انداز فدراسیون چوگان برای آینده، گفت: زمانی که در انتخابات شرکت کردم برای حضار بیان کردم هر سازمان و گروهی برای ادامه دادن حیات خود نیازمند آموزش است از این رو آموزش در ابعاد مختلف برای بازی چوگان دردستور کار و محور فدراسیون قرار دارد.

   دهخدایی با اشاره به اینکه گسترش تعداد هیات های استانی نیز از دیگر موضوعات مدنظر است، اظهار کرد: خوشخبتانه رشته چوگان محدودیت سنی و جنسی ندارد از این رو باید این ورزش را بیشتر به مردم معرفی کرد.

   رییس فدراسیون چوگان خاطرنشان کرد: باید همه دستگاه ها و مجموعه های کشور به اندازه توان و سهم خود در حوزه فرهنگ اصیل و بومی چوگان قدم بردارند و حتما فدراسیون ظرفیت های مذکور را برای توسعه چوگان بکار خواهد گرفت.

کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,349,404
تعداد بازدید امروز : 16,685
تعداد بازدید دیروز : 24,820
آخرین به روزرسانی : 1398/03/02