امروز : چهارشنبه 01 خرداد 1398
   
  • سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی :وظیفه اصلی فدراسیونهای ورزشی توسعه آن رشته در بین اقشار مختلف جامعه و در جهت همگانی کردن آن است

   سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی :وظیفه اصلی فدراسیونهای ورزشی توسعه آن رشته در بین اقشار مختلف جامعه و در جهت همگانی کردن آن است

   سرپرست معاونت فرهنگی وتوسعه ورزش همگانی وزارت ورزش وجوانان بر اهمیت ترویج فرهنگ ورزش عمومی و همگانی در سنین تاکید کرد .


   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان ، دکتر سیدعبدالحمید احمدی با اشاره به فرهنگسازی با هدف توسعه ورزش همگانی در سطح جامعه گفت: جامعه سالم در ابعاد مختلف جسمی، روانی، روحی و... جامعه ایست که ورزش در سبک زندگی مردم آن نهادینه شده باشد، لذا تمام تلاش بخش ورزش باید به جهتی برود که سلامتی و ورزش همگانی و عمومی به یک باور و فرهنگ تبدیل شود و مردم در ورزش مشارکت بیشتری داشته باشند.
   وی با بیان اینکه برای ارتقاء سطح سلامتی و نشاط اجتماعی باید مشارکت 50 درصدی مردم در ورزش را مورد توجه قرار دهیم اظهار داشت : دستیابی به این امر مهم کاری سنگین اما شدنی است .
   معاون وزیر تاکید کرد :ضمن اینکه گسترده تر کردن عرصه حضور و مشارکت مردم در ورزش عزم جدی دولت و همچنین تاکید مقام معظم رهبری است اما لازمه تحقق آن نیازمند یک عزم جمعی و همگانی است که نقش رسانه در این بین بسیار موثر و پررنگ است.
   سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به تشکیل ستادهفته تربیت بدنی در وزارت ورزش و جوانان گفت: با توجه به اهمیت ترویج فرهنگ ورزش همگانی و بهره گیری از ظرفیت هفته تربیت بدنی و ورزش، ستاد هفته تربیت بدنی با محوریت معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در وزارت ورزش و جوانان شکل گرفت که با همکاری بخشهای مختلف ورزش کشور از جمله بخشهای ستادی وزارتخانه، فدراسیونهای ورزشی، بخش رسانه ای ورزش، نهادها و دستگاه های همکار مانند وزارت آموزش و پرورش، ورزش دانشگاهی، بخش ورزش کارگری، کارمندی و نیروهای مسلح برنامه های این هفته پیش بینی شد. در همین ستاد شعار چهل سال ورزش چهل سال افتخار با این منظر انتخاب شد که ما بتوانیم افتخارات ورزش کشور که در طول چهل سال گذشته به دست آمده را مروری کرده و شرایط مناسب جهت استمرار این افتخارآفرینی را فراهم کنیم.
   وی در ادامه گفت: نکته مهم در بحث فرهنگسازی ورزش همگانی، شروع حرکت از سنین پایه یعنی از خانواده ها، مهد کودک ها و بویژه مدارس است که باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد. ما در حوزه فرهنگی ورزش، یک ماموریت اصلی و تکلیف اساسی مان ترویج ورزش عمومی و همگانی است و باید بتوانیم از همه ظرفیتهای آموزشی در سنین پایه و دانش آموزی در این مسیر بهره ببریم.
   ایشان با تاکید بر موضوع آموزش ادامه داد: بخش آموزش و پرورش از ارکان مهم آموزش کشور است که با ظرافت و حساسیتهای خاص آموزش ویژه سنین پایه می تواند نقش اساسی در این بخش ایفا نماید.
   دکتر احمدی بر ترویج ورزش همگانی در مدارس تاکید کرد و بیان داشت: ترویج فرهنگ ورزش همگانی در سطح دانش آموزی باید به عنوان یک اولویت مهم مورد توجه قرار بگیرد. ما اگر نتوانیم ورزش را در سبک زندگی دانش آموزان نهادینه کنیم، در سنین بعد از آن این کار بسیار دشوار تر می شود.
   وی در تبیین برنامه هفته تربیت بدنی ویژه دانش آموزان گفت: امسال با همکاری وزارت آموزش و پرورش در حوزه ورزش دانش آموزی در هفته تربیت بدنی، المپیاد ورزشی درون مدرسه ای با حضور حدود 5 میلیون نفر دانش آموز قرار است که برگزار شود. همچنین طبق برنامه های اعلام شده برگزاری ورزش صبحگاهی بصورت همزمان در 55 هزار مدرسه کشور و همچنین طرح حیات پویا در 25 هزار مدرسه از دیگر برنامه های این بخش است.
   سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در بخش دیگری بیان داشت: مردم ما به قهرمانی توجه دارند که افتخارش توام با رعایت و ترویج ارزشها باشد. ورزشکارهایمان باید مروج ارزشهای فرهنگی باشند. بنابر این در بخش ورزش قهرمانی باید بتوانیم نقش ارزشهایی مانند منش پهلوانی را پر رنگ کرده و تمام تلاشمان را به این سمت ببریم که فرهنگ پهلوانی در ورزش قهرمانی به یک اصل مبدل بشود.
   دکتر احمدی در خصوص وظایف فدراسیون های ورزشی پیرامون توسعه ورزش همگانی گفت: وظیفه اصلی فدراسیونهای ورزشی توسعه آن رشته در بین آحاد و اقشار مختلف جامعه و در حقیقت همگانی کردن آن است.
   برنامه های فدراسیونهای ورزشی در این بخش باید به گونه ای باشد که پاسخگوی نیازهای مردم نسبت به آن رشته ورزشی در سطح کشور باشد.
   وی در این رابطه ادامه داد: هر فدراسیون و نهاد ورزشی باید یک مسئولیت اجتماعی برای خود تعریف بکند تا در آسیبها و مشکلات اجتماعی بتواند ایفای نقش کرده و در مسیر کاهش آسیبها قدم بردارد. ما هم در وزارت ورزش و جوانان و در راستای حمایت از فدراسیون ها با تاکید بر ورزش همگانی و حوزه فرهنگ، کمیته های همگانی و فرهنگی فدراسیونها را فعال کرده ایم و طبق برنامه های مشخص، فعالیتهای این بخش را دنبال می کنیم.
   ایشان با نگاه به محدودیت های مالی حوزه ورزش کشور عنوان داشت: نهاد ورزش باید از حمایت عملی لازم در برنامه ها و بودجه بندیها برخوردار شود تا در این بخش بشود فضای پاسخگویی به کل جمعیت کشور را فراهم نماید. و این در حالی است که هزینه ای که در بخش ورزش قهرمانی می شود، به نسبت نتایجی که در آن حوزه کسب می شود و باعث بالا رفتن شور و نشاط اجتماعی و غرور آفرینی می شود رقم قابل توجهی نیست.
   دکتر احمدی ادامه داد: البته ازسال 1396 با تخصیص بودجه 27% درصدی سهم ورزش از مالیات بر ارزش افزوده بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و اختصاص آن به ورزش همگانی و تداوم آن در سال 97 باعث شد دست ما در حمایت از این بخش بازتر شود.
   سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی در بخش دیگری از صحبتهای خود بیان داشت: ما اعتقاد داریم شهرداریها می توانند کلیدی ترین نقش در توسعه ورزش همگانی در شهرهای کشور را ایفا بکنند. در این زمینه خوشبختانه تعامل خوبی بین وزارت ورزش و جوانان، ادارت کل ما در استانها با شهرداریها به خصوص در کلان شهر ها ایجاد شده که بر اساس این تعامل تمرکز بر این است که مسئولیت اصلی توسعه ورزش همگانی در سطح شهرها با هم افزایی و حضور موثر تر از گذشته شهرداریها به ایشان واگذار شود.
   بحث مبلمان شهری از دیگر موضوعاتی است که با شهرداری مطرح شده که بر اساس آن باید به سمتی برویم که طراحی مبلمان در کلان شهرها با نگاه ویژه به مردم و گسترش فعالیت بدنی بیشتر مردم در سطح شهر ها باشد.

   وی در بیان فعالیت های حوزه ورزش همگانی و روستایی و عشایری گفت: پویایی ورزش کشور در گرو پویایی و تحرک هیئتهای استان و شهرستانهای ما است. ما در مسیر با حمایت از چیزی حدود 14 هزار هیئت ورزشی در سراسر کشور قدمهای خوب و موثری برداشتیم که آثار کوتاه مدت آن در بخش همگانی قابل لمس است.
   معاون وزیر ادامه داد :در بخش ورزش روستایی هم علاوه بر حمایت مالی از هیئتهای شهرستانها، تجهیز خانه های ورزش روستایی در دستور کار ما قرار دارد که در سال 96 بر اساس برنامه ریزیهای انجام شده حدود 2600 خانه ورزش روستایی تجهیز شد و تا پایان سال 97 نیز این رقم به 3200 خانه خواهد رسید که بخشی از این برنامه ها ویژه هفته تربیت بدنی افتتاح و بهره برداری از 170 پروژه روستایی و 40 پروژه شهری در استانهای مختلف کشور است
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,308,007
تعداد بازدید امروز : 108
تعداد بازدید دیروز : 21,887
آخرین به روزرسانی : 1398/03/01