امروز : شنبه 31 فروردین 1398
   
  • در نشست مشترک دفتر امور بین الملل و معاونت توسعه ورزش قهرمانی با دبیر اول سفارت کوبا

   رودریگز: علاقه مندیم وزیر ورزش و جوانان ایران به کوبا سفر کند / رسولی: درب مراودات ورزشی به هر شکل از سوی ایران برای کوبا باز است / رغبتی: امیدوارم کوبا به توسعه دو رشته زورخانه ای و توآی کمک کند

   رودریگز: علاقه مندیم وزیر ورزش و جوانان ایران به کوبا سفر کند / رسولی: درب مراودات ورزشی به هر شکل از سوی ایران برای کوبا باز است / رغبتی: امیدوارم کوبا به توسعه دو رشته زورخانه ای و توآی کمک کند

   دبیر اول سفارت کوبا در ایران با مدیرکل امور بین الملل و مدیرکل دفتر برنامه ریزی و نظارت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان به منظور بررسی راه های همکاری مشترک در حوزه ورزش دیدار کرد.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، تانیا رودریگز دبیر اول سفارت کوبا در ایران صبح امروز اول آبان ماه با ماندانا رسولی مدیرکل امور بین الملل و علی رغبتی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و نظارت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان به منظور بررسی راه های همکاری مشترک دو کشور در حوزه ورزش دیدار کرد.
   در این دیدار، ماندانا رسولی مدیرکل دفتر امور بین الملل وزارت ورزش و جوانان ضمن خوش آمدگویی به میهمان کوبایی و بیان سابقه همکاری های دو کشور در حوزه ورزش، از کشور کوبا به عنوان کشوری با ظرفیت و توانمندی های بالای ورزشی یاد کرد و گفت: روابط دو کشور در کلیه ابعاد به رغم فاصله زیاد جغرافیایی، همواره از سطح خوب و مثبتی برخوردار بوده است.

   رسولی گفت: امیدواریم پیش نویس تفاهم نامه ای که مفاد آن سال گذشته تهیه شده، در جلسه کمیسیون مشترک ایران و کوبا که نمایندگان ورزش دو کشور در آن حضور خواهند داشت به امضا برسد. از طرف ایران هیچ مشکلی برای امضای این سند وجود ندارد و به محض اعلام طرف کوبایی، آماده امضا هستیم.

   رسولی با بیان این که عقد تفاهم نامه مشترک می تواند از هزینه های ورزش برای دو کشور بکاهد، افزود: درب مراودات به هر شکل از سوی ایران برای کوبا باز است و از آن استقبال می کنیم.

   وی افزود: در بندهای تفاهم نامه، رشته های کشتی، وزنه برداری، تکواندو، جودو، والیبال، بسکتبال، بوکس و بیسبال و همچنین خدمات متقابل پزشکی ورزشی و ضد دوپینگ که ایران هم بسیار در این حوزه فعال است گنجانده شده بود که اگر برنامه اجرایی این تفاهم نامه نیز متعاقبا به امضا برسد می تواند به کارها سرعت زیادی دهد. همچنین ارتباط فدراسیو ن های دو کشور به رغم استقلال ذاتی که دارند نیز در این قالب تعریف شده است.
   تانیا رودریگز دبیر اول سفارت کوبا در ایران نیز در این دیدار گفت: علاقه مندیم که وزیر ورزش و جوانان ایران به کوبا سفر کند و همچنین اگر هیاتی از ورزش و جوانان ایران به کوبا سفر کنند با آغوش باز از آن ها استقبال خواهیم کرد.

   او با بیان این که رویدادهای ورزشی مهمی سالیانه در کوبا برگزار می شود افزود: بسیاری از کشورهای منطقه در این رویدادها حضور دارند و کوبا علاقه مند است که ایران هم در آن ها حضور داشته باشد.

   رودریگز افزود: کوبا قطبی قوی در ورزش آمریکای لاتین محسوب می شود و قهرمانان المپیک و جهانی زیادی دارد و نسبت به جمعیت کم، وضعیت خوبی در ورزش دنیا دارد.

   وی با بیان این که کوبا 60 سال است که مورد تحریم های آمریکا قرار دارد گفت: یکی از هدف های انقلاب کوبا و فیدل کاسترو ورزش بوده است و امیدواریم ایران در این رویداد ورزشی که هر ساله در کوبا برگزار می شود برای کمک به این هدف شرکت کند.

   نماینده سفارت کوبا ادامه داد: همچنین پیشنهادهایی برای ایران در زمینه خدمات ورزشی داریم و می توانیم برای حضور تکنسین ها و مربیان بین المللی در ایران و نیز شرکت مربیان ایرانی در دوره های بین المللی مربی گری در کوبا توافقات خوبی داشته باشیم. ضمنا کوبا در زمینه پزشکی ورزشی متخصصین باتجربه ای دارد که هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی می توانند کمک های خوبی به ورزشکاران ارائه دهند و همچنین از آزمایشگاه های استاندارد جهانی ضد دوپینگ برخوردار است.

   تانیا رودریگز افزود: علاقه مند هستیم از ایران در ورزش هایی که قطب جهانی است، یاد بگیریم. امیدواریم همکاری تنگاتنگی در ورزش کشتی با ایران داشته باشیم و درب های جدیدی از همکاری های مشترک ورزشی با ایران گشوده شود.

   در این نشست علی رغبتی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و نظارت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان نیز گفت: در دهه 90 میلادی ما سابقه همکاری با کوبا را داشتیم و الان نیز آماده همکاری مشترک با این کشور هستیم و متقاضی حضور تیم بوکس کوبا در ایران برای برگزاری اردوی مشترک هستیم.

   رغبتی افزود: همچنین در رشته تکواندو که یک آکادمی بین المللی مورد تایید نهادهای بین المللی داریم و در رشته های ووشو و کاراته که جزو قدرتهای دنیا هستیم نیز می توانیم به کوبا کمک کنیم.

   وی با بیان این که ایران دو رشته ورزشی زورخانه ای و سبک توآی را به عنوان ورزش ملی ثبت کرده است، گفت: نیاز داریم که برای نهایی شدن ثبت این دو رشته، 45 کشور آن را توسط کمیته ملی المپیک خود تایید کنند که تا کنون 40 کشور این کار را انجام داده اند و امیدواریم کوبا نیز با تایید آن ها به توسعه این دو رشته در جهان کمک کند که در آن صورت ایران آمادگی دارد تا بستههای اطلاعاتی لازم را به طرف کوبایی جهت راه اندازی و معرفی این رشته ها مهیا و آموزش های لازم را به علاقه مندان ارائه کند.

   در این نشست، کارشناس همکاری های دوجانبه میز آمریکا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونین دفتر امور بین الملل وزارت ورزش و جوانان نیز حضور داشتند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 20,622,978
تعداد بازدید امروز : 454
تعداد بازدید دیروز : 26,277
آخرین به روزرسانی : 1398/01/30