امروز : جمعه 03 خرداد 1398
   
  • محمد مهدی تندگویان: وزارت ارشاد می تواند برای اجراهای خیابانی فضای قانونی ایجاد کند

   محمد مهدی تندگویان: وزارت ارشاد می تواند برای اجراهای خیابانی فضای قانونی ایجاد کند

   معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه نیروی انتظامی باید در نحوه برخوردش با مردم به قوانینی که برایش مصوب شده احترام بگذارد، گفت: نیروی انتظامی حق برخورد فیزیکی با شهروندان را ندارد، مگر اینکه با مجرم مسلحی که قصد عملیات خرابکارانه دارد، مواجه شود.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان به نقل از برنا، در روزهای اخیر شاهد اتفاق ناگواری در شمال کشور بوده ایم.ماموران اماکن نیروی انتظامی بدون تذکر اولیه، به یکباره شروع به برخورد فیزیکی با جوانان اجرا کننده موسیقی خیابانی در رشت کردند.
   معاون وزیر وزارت ورزش و جوانان در خصوص این حادثه و نحوه برخورد با این جوانان به خبرنگار خبرگزاری برنا گفت : نیروی انتظامی باید درنحوه برخورد خود با مردم به قوانینی که برایش مصوب شده است، احترام بگذارد و از آن تبعیت کند.
   محمد مهدی تندگویان افزود: در چنین مواقعی، نیروی انتظامی حق این گونه برخورد را ندارد مگر اینکه با مجرم مسلحی که قصد عملیات خرابکارانه داشته، مواجه شود، که نحوه عملکرد پلیس در این زمینه در قانون تعریف شده است به صورتی که ابتدا باید به تذکر لسانی اکتفا کند و پس از آن ورود کتبی و در نهایت برخورد تندتر اعمال شود.
   معاون وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: موسیقی و اجراهای خیابانی در جامعه ایرانی پدیده نوظهور است به همین دلیل هیچ اشاره ای در قانون برای باید ها و نباید های آن نداریم، اکنون در این خصوص نیازمند به تدوین مصوبه یا از سوی مجلس یا وزارت ارشاد برای صدور بخشنامه کلی هستیم.
   تندگویان بیان داشت: باید توجه داشته باشیم که موسیقی خیابانی یک اتفاق رایج و نیاز واقعی جامعه است، نوعی شغل برای جوانان در بستر موسیقی فراهم شده است و مردم نیز تاکنون استقبال خوبی از آن داشته اند که اگر در این اجراها قواعد و شئونات اسلامی رعایت شود، ادامه آن نه تنها به ضرر اجتماع نخواهد بود بلکه روح مردم را تلطیف می کند.
   وی افزود: فقط باید برای ممانعت از اتفاقاتی چون برخورد نامناسب با جوانان رشتی، توسط نهاد های فرادستی تبصره ای در یکی از بندهای قانونی تولید شود که در این خصوص وزارت ارشاد می تواند آن را تدوین کند و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مصوبه دهد چرا که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تمامی نهادهای ، دستگاه ها و نیروی انتظامی لازم الاجراست.
   تندگویان تاکید کرد: اگرچه در شب شهادت نباید این اجرا انجام می گرفت اما با پیگیری آن متوجه شدیم این افراد مناسبت شب شهادت را از یاد برده بودند. با پیگیری که انجام دادیم متوجه شدیم کل گروه موسیقی خیابانی به نام آرامش بند شهر رشت آزادشدند، متاسفانه چون اجرادرشب شهادت انجام شده شاهد برخورد نادرست بودیم. هرچنددلیل مناسبی برای این گونه برخورد نیست بنابراین از گروه دعوت کردم به دفترم در تهران بیایند.
   وی با بیان اینکه تاکنون موسیقی خیابانی هیچ گونه تبعات منفی برای جامعه و افراد نداشته است ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که تاکنون موسیقی خیابانی که بخشی از موسیقی جوانان است، هیچ گونه تبعات منفی برای جامعه و افراد نداشته در واقع مردم از آن استقبال خوبی کرده و به آرامش و شادیشان کمک شده است.
   تندگویان در پایان تاکید کرد: در هر صورت با صدور دستورالعمل برای موسیقی و اجراهای خیابانی می توانیم به مشکلات امروز پایان دهیم و در صورت برخورد نامناسب هر 2 طرف می توانند از حقوق خود دفاع کنند.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 21,365,928
تعداد بازدید امروز : 15,396
تعداد بازدید دیروز : 17,813
آخرین به روزرسانی : 1398/03/03