امروز : سه شنبه 04 تیر 1398
   
  • آغاز کنگره علمی مدیریت ورزشی با پیام دکتر سلطانی فر

   آغاز کنگره علمی مدیریت ورزشی با پیام دکتر سلطانی فر

   کنگره علمی مدیریت ورزشی، توسعه ورزش قهرمانی با رویکرد ارتقاء جایگاه ایران در المپیک با پیام دکتر سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان رسما اغاز به کار کرد .

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش وجوانان متن پیام دکتر سلطانی فر به شرح ذیل است :
   بسمه تعالی
   با افزایش چشمگیر نقش ورزش در توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشورها، پیشرفت در زمینه ورزش به یکی از برنامه های دولتمردان کشورهای مختلف دنیا تبدیل شده است. یکی از ابعاد ورزش که می‌تواند انگیزه‌های مناسبی برای همدلی افراد جامعه به ویژه جوانان ایجاد کند، ورزش قهرمانی است. روند صحیح حرکت در راستای ارتقای سطح ورزش قهرمانی می‌‌تواند متضمن ارائه راهکارها برای پیشرفت آن ورزش و همچنین شناسایی مشکلات و ضعف‌های پیش روی آن باشد. پیروزی‌های بین‌المللی و به ویژه در بازی‌های المپیک ، به طور فزاینده‌ای موجب رشد و توسعه در بسیاری از کشورها شده است. برتری و موفقیت ورزشکاران نخبه در عرصه بین‌المللی هویت و شخصیت ویژه‌ای به آن کشور می‌دهد. بر همین اساس دولت‌ها تمایل بیشتری دارند با سرمایه‌گذاری مالی ، موفقیت ورزشکاران نخبه خود را در عرصه بین‌المللی فراهم کنند که این مسئله به بسط و توسعه سازمان‌ها و سیستم‌های مرتبط با کشف، پرورش و ارتقاء عملکرد ورزشکاران نخبه منجر شده است.
   ورزش قهرمانی به عنوان یک پدیده اجتماعی و یکی از نظام‌های علمی و تخصصی دارای ارزش‌های فراوانی است. با توجه به رابطه نزدیکی که ورزش و تربیت بدنی با فرهنگ، سیاست و اقتصاد یک کشور دارد، اگر کشوری بخواهد موقعیت خود را در عرصه بین‌المللی به نمایش بگذارد و جایگاه مناسب خود را حفظ کند، باید از ساختارتشکیلاتی و زیربنایی مناسبی برخوردار باشد. در عصر حاضر ورزش قهرمانی به پدیده‌ای پیچیده و چند بعدی تبدیل شده است که توسعه آن مستلزم توجه به تمام ابعاد آن است. بنابراین شناخت مسایل و مشکلات ورزش کشور نیازمند نگاهی علمی و پژوهشی است و در این مسیر استفاده از تجارب و الگوهای جهانی راه میانبری است که می‌تواند هزینه دستیابی به پیشرفت را کاهش دهد.
   امروزه رویدادهای ورزشی بین‌المللی، توجه میلیونها نفر از مردم جهان را به خود جلب می‌کند و بازی‌های المپیک، بزرگترین رویدادی محسوب می‌شود که همه‌ی ملت‌های جهان، تلاش می‌کنند تا با حضور در این رقابتها، کشور خود را در عرصه‌ی جهانی مطرح سازند. توجه به سلامت جسمی و روحی، تلاش و رقابت سالم و مستمر، روابط اجتماعی سالم و برقراری ارتباط بین‌المللی و حفظ صلح از مهمترین اهداف برگزاری بزرگترین رویداد ورزشی یعنی المپیک است.
   در عصر حاضر دیگر در ورزش تنها توسعه منابع انسانی (ورزشکار، مربی، داور، تماشاگر، مدیر ورزشی، پزشکی و ....) مورد توجه نیست ،بلکه مسئولین این حوزه در توسعه مدیریت و استراتژی، فعالیتهای علمی و پژوهشی، توسعه استانداردها، جذب منابع مالی، گسترش همه جانبه آموزش، آمار و فناوری اطلاعات، بهره‌گیری از تجهیزات مدرن ورزشی نیز تلاش و برنامه‌ریزی نموده‌اند.
   یکی از موارد مورد توجه برنامه‌ریزان ورزشی، فتح سکوهای بین‌المللی و افتخارآفرینی در ورزش است که از راه سرمایه‌گذاری در ورزش قهرمانی به آن نایل می‌شوند. فدراسیون‌های ورزشی، به عنوان بازوهای اجرایی تشکیلات ورزش کشورها، با تعمیم و گسترش ورزش همگانی و قهرمانی، متولی رشته‌های ورزشی مختلف هستند و در این راستا وظیفه راهبری و تعیین خط‌‌مشی آن رشته ورزشی را بر عهده دارند.
   موفقیت کشورها در بازی‌های المپیک تصویر مثبتی از ملتها در اذهان جهانیان ترسیم می‌کند و پیروزی‌های ورزشی موجب برانگیختگی غرور و اتحاد ملی می‌شود و نظر به اینکه جمعیت جوان مشتاق ایران ظرفیت مناسبی برای موفقیت در میادین ورزشی دارد، ضرورت و اهمیت شناسایی عوامل اجتماعی اقتصادی موثر بر موفقیت در بازی‌های المپیک را در بین دانشگاهیان، صاحبنظران و مسئولان ذیربط بیش از پیش نمایان می‌نماید.آنچه مسلم است علاوه بر رشته‌هایی که در ادوار گذشته برای ایران در بازی‌های المپیک مدال‌آور شده‌اند در سایر رشته‌ها همچون شمشیربازی، قایقرانی، تیراندازی و کاراته هم فرصت مدال المپیکی داریم که باید تلاش ‌کنیم در استمرار موفقیت‌های ورزشی با تمرکز بر برنامه، با عزم و اراده قوی برای رسیدن به این هدف بزرگ وکسب موفقیت در بازی‌های المپیک و پارالمپیک حرکت نماییم.
   در پایان ضمن تشکر از حضور اساتید و پژوهشگران حاضر در این رویداد علمی پژوهشی، از تلاش و همکاری صمیمانه مدیران محترم ارشد استان، همکاران اداره‌کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی و مرکز مطالعات و پژوهش‌های راهبردی قدردانی نموده و امیدوارم مجموعه مباحث مطرح شده در این کنگره علاوه بر ایجاد فرصت و فضای هم اندیشی در قالب راهکارهای علمی و کاربردی بر روند توسعه ورزش قهرمانی و ارتقاء جایگاه ایران در المپیک موثر و راهگشا باشد.
   مسعود سلطانی فر
   وزیر ورزش و جوانان
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 22,082,467
تعداد بازدید امروز : 7,149
تعداد بازدید دیروز : 21,143
آخرین به روزرسانی : 1398/04/04