امروز : چهارشنبه 30 مرداد 1398
   
  • تندگویان: محیط آزمایشی برای فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی جوانان فراهم است / می خواهیم جوانان را برای مدیریت کار گروهی پرورش دهیم

   تندگویان: محیط آزمایشی برای فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی جوانان فراهم است / می خواهیم جوانان را برای مدیریت کار گروهی پرورش دهیم

   معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: امیدوارم به این سمت برویم که وامهای تشکلی پرداخت شود تا تشکل های در اجرا، تولید و صنعت توانمند شوند نه فقط اشخاص. ما در حقیقت می خواهیم یک نوع کار گروهی را ترویج کنیم و جوانان را برای مدیریت کار گروهی آینده کشور پرورش دهیم.

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، محمد مهدی تندگویان در دیدار با معاون توسعه منابع بانک رسالت در خصوص اقدامات حوزه معاونت ساماندهی امور جوانان برای حمایت از طرح های اشتغالزای جوانان گفت: امسال به دو موسسه بانک رسالت و صندوق کارآفرینی امید از طریق کمک های فنی اعتباری وزارت ورزش و جوانان همکاری داریم که مدل بانک رسالت بر اشتغالزایی مستقیم متمرکز است که مقبول ما هم هست به ویژه این که رویکرد مناطق محروم و مرزی دارد و دستاورد خوبی برای کشور و جوانان خواهد بود.
   وی توضیح داد: از اوسط سال 97 که همکاری خود را با بانک رسالت آغاز کردیم، رقم مورد توافق ما در مجموع ۴۲ میلیارد تومان است که بانک رسالت در 17 استان کار خود را انجام می دهد و پرداخت ها صورت می گیرد و مدل کار هم به صورت اشتغال مستقیم است که در حوزه پوشاک و دام گسترش بیشتری دارد و بعضی از استان های خاص هم طرح های دیگری دارند که بانک رسالت از آن طرح ها حمایت می کند.
   معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: در مدل بانک رسالت جوانان وارد یک سیکل اشتغال مشخص می شوند و بانک هم کالا را تامین می کند و هم محصول را خرید می کند و در این بین یک نفر که کاراگاه را برعهده می گیرد شاغل می شود که تسهیلات و امکانات را برای راه‌اندازی کار در اختیار می‌گیرد و بعد از پرداخت اقساطی که بانک در نظر می گیرد صاحب کارگاه هم خواهد شد.
   تندگویان بابیان اینکه طرح بانک رسالت بسیار خوب و مطلوب برای جوانان است، گفت: در همین مدت کوتاهی که بانک رسالت همکاری می‌کنیم تا الان 600 نفر به صورت مستقیم شاغل شدند و در بازدیدی که خود بنده از استان سیستان و بلوچستان داشتم و از نزدیک کارگاه ها را بررسی کردم مردم و جوانان از این اقدام بسیار راضی هستند.
   معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: یکی از مشکلاتی که در مناطق محروم و مرزی برای کارگاه های اشتغال وجود دارد عدم بازار برای فروش محصول است که این نقص توسط بانک رسالت پوشش داده شد. خیلی جاها شاید وامی هم به جوانان برای اشتغال پرداخت می‌کردیم ولی بعدها برای فروش محصولاتشان دچار مشکل می شدند و تولیدات کارگاه خود را نمی توانستند به فروش برسانند اما خوبی این طرح این است که تولیدات کارگاه را خود بانک رسالت خریداری می کند و در حقیقت یک کارگاه زودبازده است.
   محمد مهدی تندگویان ابراز امیدواری کرد این طرح در سال آینده هم رقمش افزایش پیدا کند و هم شامل حال تمام کشور شود و افزود: واقعیت این است که کل اعتبار ما که در اختیار بانک‌ها برای مدل تسهیلات فنی اعتباری قرار می گیرد محدود است.
   وی افزود: از ابتدای مسئولیتم در وزارت ورزش و جوانان یکی از بهترین راه های برون رفت حوزه اشتغال جوانان از بحران را ایجاد تشکل ها و نهادهایی که به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می کنند می دانستم و بخشی زیادی از فعالیت سمن ها را به سمت ایجاد اشتغال سوق دادیم.
   تندگویان گفت: امیدوارم به سویی برویم که نوع کالاها و نوع کارآگاه ها را هم افزایش دهیم و گروه بندی کارهایی که انجام می شود در سال آینده افزایش یابد زیرا جوانان استعداد های مختلفی دارند که با سرمایه گذاری و محدود کردن ۴ ، ۵ مدل کارگاهی پاسخگوی نیاز جوانان نخواهیم بود.
   معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: امیدوارم با کار موفقی که با بانک رسالت آغاز کرده‌ایم بتوانیم مدل ها و گروه‌های کارگاهی را افزایش دهیم و در استانها و شهرستانها و روستاها در جهت مقابله با آسیب های اجتماعی، زنان سرپرست خانوار و کودکان کار که بخش زیادی از آنها را تشکل های ما در استان ها ساماندهی می کنند، بتوانیم بیشتر درگیر کنیم.
   وی با بیان این که کاری که تشکل های ما در کشور می کنند مبارزه با آسیب های اجتماعی است، توضیح داد: تشکل های جوانان در عین حالی که اشتغال مستقیم ایجاد می کنند یک بخشی از آسیب های اجتماعی استان ها، روستاها و مناطق مختلف را هم مدیریت و برطرف می کنند به طوری که اگر کارگاهی در منطقه ای محروم ایجاد می شود از کسانی استفاده می شود که مشکلاتی دارند و به وسیله آن شاغل می شوند و آسیبهای اجتماعی کاهش می یابد که اگر این کار تشکلها با بانکها هم افزا شود کار بزرگی در کشور انجام خواهد شد.
   تندگویان تصریح کرد: به جوانان توصیه می کنم حتما از این مدل کار داوطلبانه و تشکلی، به عنوان یکی از بهترین راه حل هایی که در کشور برای هم ساماندهی اشتغال و هم فعالیت های مدنی و اجتماعی وجود دارد استقبال کنند.
   وی افزود: ما در وزارت ورزش و جوانان سایتی در اختیار جوانان گذاشته ایم تا بتوانند طرح ها و ایده های خود را ثبت کنند و طبق قوانین و مقرراتی که داریم اقدام به یک نوع فعالیت اجتماعی برای اشتغال کنند. خوبی این کار هم این است که یک محیط آزمایشی در کشور برای جوانان به وجود آمده که جوان در ابتدای کار خودش را محک بزند، هم دارایی های خود را ببیند و هم مدل اشتغال را تجربه کند و هم از معافیت هایی که دولت به این تشکل ها داده استفاده کند.
   معاون وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: اگر یک جوان همان ابتدای کار بخواهد یک شرکتی تاسیس کند، با هزار و یک مشکل روبرو است و اگر خدایی نکرده ورشکست شود، کلی بدهی به بار می آورد اما در این طرح این مشکلات برایش به وجود نمی آید. یعنی یک محیط اجتماعی و فعالیتی وجود دارد که نه تنها ما به آن آسیبی نمی رسانیم بلکه از طریق همین مدل بانک رسالت، حتی حمایت هم می‌کنیم و وام هایی می دهیم که بازپرداخت آنها با سود بسیار پایینی است.
   وی با بیان این که این محیط آزمایشی برای فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی جوانان فراهم است، ادامه داد: خیلی ها معتقدند که کار و اشتغال در کشور نیست اما ما می گوییم که این راه برای جوانان باز و خیلی هم سهل الوصول است و جوانان با مراجعه به سایت ما و ثبت ایده های خود و کسب اعتبار نامه تشکلی و پروانه ای که از وزارت کشور می گیرند می توانند کار خود را شروع کنند و از مالیات هم معاف شوند.
   تندگویان در پایان گفت: امیدوارم به این سمت برویم که وامهای تشکلی پرداخت شود تا تشکل ها در اجرا، تولید و صنعت توانمند شوند نه فقط اشخاص. ما در حقیقت می خواهیم یک نوع کار گروهی را ترویج کنیم و جوانان را برای مدیریت کار گروهی آینده کشور پرورش دهیم.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 23,401,373
تعداد بازدید امروز : 15,034
تعداد بازدید دیروز : 19,103
آخرین به روزرسانی : 1398/05/30