امروز : پنجشنبه 25 مهر 1398
   
  • دستاوردهای ورزش قهرمانی و حرفه ای کشور در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

   از مدال های بی نظیر ورزش ایران در بازی های المپیک لندن و ریو تا افتخارات بازی های آسیایی و موفقت تاریخی والیبال

    از مدال های بی نظیر ورزش ایران در بازی های المپیک لندن و ریو تا افتخارات بازی های آسیایی و موفقت تاریخی والیبال

   معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای همزمان با فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دست آورد های حوزه قهرمانی ورزش کشور را اعلام کرد.در این گزارش به موفقیت های بزرگ ورزش ایران در بازی های المپیک و بازی های اسیایی و افتخارات کم نظیر والیبال ایران اشاره شده است

   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان در ابتدای این گزارش افزایش جمعیت ورزشکاران بیمه شده ورزشی مورد توجه قرار گرفته به طوری که بر اساس آخرین آمار منتشر شده در سال 1396
   جمعیت ورزشی مردان بیش از یک میلیون هشتصد و هفتاد و هفت هزار نفر نفراست همچنین در بخش زنان این آمار به بیش از یک میلیون و یکصد و سی و دو هزار نفر و در ورزش معلولین و جانبازان هم به حدود پنجاه هزار نفر می رسد .
   افزایش رشته های ورزشی مدال آور( زنان و مردان ) و برگزاری المپیاد استعدادهای برتر ورزشی ( با شعار ورزش،دوستی و آینده ای بهتر) با هدف کشف جذب و پرورش استعدادهای ورزشی ،پشتوانه سازی و کمک به تقویت تیمهای ملی و رشد مدال آوری و حضور مقتدانه در بازیهای المپیک جوانان 2022 از دیگر دستاوردهای مهم ورزش حرفه ای و قهرمانی کشور در سال های اخیر بوده است.
   اما آنچه در قالب قهرمانی و افتخارآفرینی برای ورزش ایران در سال های بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی رقم خورد در باز یهای المپیک 2012 و 2016 همچنین بازی های آسیایی 2010 تا 2018نمود ویژه ای یافت و ورزش ایران را در وجاهت بالایی در عرصه بین المللی به منصه ظهور رساند .
   اولین ها در بازیهای المپیک 2012 لندن
   افتخارات کاروان ورزشی ایران در بازی های المپیک 2012 با کسب 5 مدال طلا در رشته های کشتی فرنگی و وزنه برداری برای نخستین بار در تاریخ ورزش کشور رخ داد و علاوه بر رکورد شکنی در مدال های طلا برای اولین بار هم در رشته دو ومیدانی و در پرتاب دیسک به مدال نقره دست یافتیم و در نهایت با 13 مدال که سبب شد چهار رکورد المپیکی رکورد المپیکی به ارمغان آید ، رکورد بیشترین مدال طلا ،‌رکورد بیشترین مجموع مدالهای کسب شده ، رکورد تعداد رشته های مدال آور از 3 به 4 و رکورد جایگاه واقعی در المپیک (رتبه پانزدهم) توسط ورزشکاران ایران برای کاروان ورزش کشورمان به ثبت رسید .
   همچنین در بازی های المپیک 2012 برای نخستین بار دررشته قایقرانی کانوئینگ ، شمشیربازی ،‌راهپیمایی بیست کیلومتر و تنیس روی میز بانوان ورزشکار کشورمان سهمیه المپیک 2012 را از مسابقات ورودی کسب کردند.
   اولین ها در بازیهای المپیک 2016 ریو
   در بازی های المپیک 2016 هم رکورد ماندگاری برای ورزش ایراان به ارمغان آمد و برای اولین بار کاروان ورزشی ایران با درخشش کیمیا علیزاده در بخش بانوان صاححب مدال المپیکی شد و تیم ملی والیبال ایران برای اولین بار بازی های المپیک را تجربه کرد .
   بازیهای آسیایی 2018 اندونزی
   بازی های آسیایی 2018 هم با رکوردهای ماندنی برای ورزش ایران به پایان رسید
   کسب مدال طلای رشته کبدی برای تیم بانوان برای اولین باردر تاریخ ورزش کشور در این مسابقات رقم خورد. تیم واترپلو آقایان برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب در این بازی ها به مدال برنز رسید. و کسب مدال برنز توسط نوشاد عالمیان در رشته تنیس روی میز هم برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی رقم خورد.
   همچنین مدال طلای سنگنوردی توسط رضا علیپور برای اولین باردر تاریخ ورزش کشور بدست آمد و ورزشکاران جانباز و معلول کشورمان هم جایگاه سوم بازیهای پاراآسیایی را برای ایران بدست آوردند.
   اولین افتخارات در بازیهای آسیایی 2014
   بازی های آسیایی 2014 هم برای کشورمان پر از افتخارات مختلف از جمله کسب مدال طلا تیم والیبال آقایان برای اولین بار، کسب مدال نقره تیم بسکتبال آقایان برای اولین بار، کسب مدال طلای قایقرانی در رشته رویینگ توسط محسن شادی برای اولین بار و کسب مدال برنز برای بانوان در رشته رویینگ بود.
   همچنین زهرا نعمتی به عنوان اولین بانوی قهرمان ورزشکار در رشته تیراندازی با کمان دربازیهای المپیک و پارالمپیک و کسب یک مدال طلا و یک مدال برنز در رشته تیراندازی با کمان برای اولین بار افتخار آفرین شد.
   از دیگر موارد می توان به کسب سهمیه المپیک در رشته های تیراندازی ، دو و میدانی برای اولین بار پس از انقلاب ، فتح قله اورست برای اولین بار و پرچمداری بانوان در المپیک های 1996 ، 2008 ، 2016 برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد.
   لازم به ذکر است کسب مدال نقره بازیهای داخل سالن آسیایی فوتسال بانوان اینچوان چین1392، کسب مقام سوم تیم فوتسال در مسابقات جام جهانی، حضور تیم فوتبال کشورمان در چهار دوره جام جهانی در 38 سال گذشته بعذ از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اتفاق افتاد. تیم ملی تکواندو هم در سال 2011 پس از 40 سال توانست در خاک کره جنوبی مهد دتکواندو دنیا قهرمان جهان شود. کسب مقام قهرمانی برای تیم فوتسال بانوان برای اولین بار و عنوان برترین ورزشکار در سرعت جهان در 2018 رشته سنگنوردی هم برگ های زرین دیگری در تاریخ ورزش کشور بود.
   افتخارات والیبال
   بدون شک والیبال یکی از موفق ترین رشته های تیمی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است.
   همچنین تیم ملی والیبال ایران از سال 2009 تا 2018 دوعنوان قهرمانی جام ملتهای آسیا، دو طلای بازیهای آسیایی ، یک مقام چهارمی لیگ جهانی و مدال برنز مسابقات جام بزرگ قهرمانان جهان درسال 2017 را برای نخستین بار در کارنامه دارد.
   کسب 11 عنوان قهرمانی باشگاههای آسیا ، حضور در جام جهانی ، جام بین قاره ای ، لیگ جهانی، کسب سهمیه لیگ جهانی برای نخستین بار در تاریخ ورزش ایران سال 91 و کسب سهمیه المپیک 2016 برای اولین بار بعداز انقلاب از دیگر افتخارات این رشته تیمی است.
   جانبازان و معلولین
   در پایان این گزارش همچنین به بخشی از افتخارات ورزش جانبازان و معلولین نیز اشاره شده است.
   کسب مقام اول جهانی وزنه برداری جوانان در امارات برای اولین بار، کسب مقام دوم جهانی جوانان تنیس روی میز بانوان برای اولین بار، کسب 2 مدال طلا شنای بزرگسالان برای اولین بار، کسب 3 مدال طلا باستانی بزرگسالان برای اولین بار و همچنین کسب مدال طلا وزنه برداری در مسابقات آسیا و اقیانوسیه توسط سیامند رحمان بخشی از این افتخارات است.
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.
مجموع بازدیدها : 24,678,668
تعداد بازدید امروز : 2,298
تعداد بازدید دیروز : 10,880
آخرین به روزرسانی : 1398/07/25